אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעשנים בבריכה או בגן השעשועים? מאוגוסט זה יהיה אסור צילום: שאטרסטוק

מעשנים בבריכה או בגן השעשועים? מאוגוסט זה יהיה אסור

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה צו המרחיב את רשימת המקומות הציבוריים שבהם אסור לעשן, בהם, בין היתר, בתי משפט, גני חיות וחניונים ציבוריים

30.05.2018, 10:30 | ספי קרופסקי
ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום (ד') צו המרחיב את רשימת המקומות הציבוריים שבהם אסור לעשן. הרשימה כוללת בתי משפט, בריכות שחייה, גני ילדים ואזורי הכניסה אליהם, גני שעשועים, חניונים ציבוריים מקורים או תת-קרקעיים, גני חיות, בתי חולים ומרפאות, רשויות ציבוריות, משרדים ממשלתיים ועוד. הצו ייכנס לתוקף בעוד 60 יום.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הדגיש כי הוועדה הקפידה לכלול בצו הוראות המאפשרות אכיפה, ולא איסורים שאינם ריאליים. "הרחבנו את המגבלות ככל הניתן, אבל צריך להרגיל את החברה לשינויים בהדרגה. יש לנו גם מתחים, ובימים כמו כאלה יותר אנשים נוטים להימשך לסיגריות לצערי".

ח"כ יהודה גליק (ליכוד), שפעל להרחבת הצו הוסיף כי "אנחנו מביאים היום בשורת הצלת חיים לתושבי מדינת ישראל. נמשיך ולא נרפה על מנת להציל חיי אדם". מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ציין בדיון שהתקיים היום כי בקרוב יביא משרד הבריאות לאישור הוועדה הרחבת איסור העישון במסעדות וברים.

מעשן. לא בגן השעשועים בבקשה, צילום: שאטרסטוק מעשן. לא בגן השעשועים בבקשה | צילום: שאטרסטוק מעשן. לא בגן השעשועים בבקשה, צילום: שאטרסטוק

אמנם מדובר במהלך שנרקם במשרד כבר לא מעת זמן, אבל הוא מגיע בעיתוי מעניין זמן קצר לאחר דו"ח מבקר מדינה חריף שהאשים את משרד הבריאות בטיפול לקוי ופסול במגיפת העישון. המבקר מנה שורת כשלים שבהם היה מעורב המשרד, ובהם אכיפה מקלה על עישון במקומות ציבוריים, מיסוי חלקי בלבד על מוצרי טבק והיעדר הסברה מצד גופים שונים דוגמת קופות החולים, מערכת החינוך וצה"ל על נזקי העישון.

המבקר העמיק את הבדיקה בעקבות סדרת תחקירים ששודרה בערוץ 2 בסוף 2016, בהם פורסמו הקלטות שהצביעו על קשרים לכאורה לא תקניים בין בכירים במשרד לבין גורמים בכירים במשרד, ובהם ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' איתמר גרוטו וכן עוזרו הבכיר של ליצמן, מוטי בבצ'יק.

המבקר מגולל בדו"ח כיצד בקשה של חברת פיליפ מוריס מהמשרד לכלול את מוצר הטבק החדש IQOS בקבוצת מוצרים אשר החוק להגבלת הפרסומת והשיווק אינו חל עליהם, נענתה על ידי פרופ' גרוטו בחיוב ומבלי שהסוגיה תבחן כנדרש. לפי הדו"ח, פרופ' גרוטו פנה לרשות המסים חמישה ימים לאחר פניית החברה וכתב להם כי אכן, אין על פיליפ מוריס חובה להדפיס על חפיסת המוצר אזהרות בריאות כלשהן. הוא מציין עוד כי בניסוח המכתב היה מעורב גם היועץ בבצ'יק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
בדיחה גדולה...
עוד חוק לאוסף החוקים הקיימים שאף אחד לא אוכף, העיקר מחוקקים חוקים ולא דואגים שתהיה אכיפה לחוק, במדינה יש אין ספור חוקים,הרבה מהם מצויינים שבאים להגן על האזרח,לשמור על זכויותיו,לשפר את איכות חייו. אבל בשורה התחתונה רובם לא נאכפים,ואם בכל זאת עמדתה או ביקשתה שיאכפו חוק, אז מי שאמון על אכיפת החוק דואג לגרור רגליים ולא לאכוף. זה גם ההבדל ביננו לבין מדינות העולם המערביות. שם כאשר יש חוק עושים הכל בכדי שגם יאכף,למרות שישני גם שיתוף והבנה מאזרחים שברגע שנחקק חוק אז זה אומר שצריך לפעול על פי החוק. אצלנו? סדום ועמורה.
עוד חוק  |  30.05.18
לכל התגובות