אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתחילת השנה: זינוק של 30% במספר מקרי המוות של פועלי בניין צילום: צילום מבצעי מד"א

מתחילת השנה: זינוק של 30% במספר מקרי המוות של פועלי בניין

עמותת קו לעובד מפרסמת נתונים הקשים על המתרחש באתרי הבנייה. היום נהרג עובד נוסף, מוניר סאלח סלמאן מכפר עיזבת שבקלקיליה. מדובר בעובד ה-17 שנהרג באתר בנייה מתחילת השנה

30.05.2018, 17:13 | ענת דניאלי

עלייה של 30% במספר עובדי הבניין שנהרגו בתאונות עבודה בחודשים ינואר-מאי 2018 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד – כך עולה מנתוני עמותת 'קו לעובד'. בחמשת החודשים מתחילת השנה נהרגו 17 עובדי בניין בהשוואה ל-13 בתקופה המקבילה אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

ההידרדרות וכן העלייה במספר ההרוגים מראה כיצד המדינה לא מצליחה להפחית את מספר תאונות הבטיחות ומקרי המוות באתרי הבנייה בישראל.

הבוקר נהרג העובד ה-17 מתחילת השנה, מוניר סאלח סלמאן ז"ל, מכפר עיזבת סלמאן, שבקלקיליה, אשר נפל מגובה של שמונה מטרים היישר אל מותו, באתר בנייה בעיר בני ברק. זאת לאחר שרק אתמול נהרג פועל בן 46 מפגיעת לוח ברזל בראשו בעבודות בינוי בבסיס אימונים. בנוסף לכך השנה נהרגה עוברת אורח ממנוף שקרס על מכוניתה בצמוד לאתר בנייה. רק במהלך חודש מאי לבדו נהרגו 5 עובדים כתוצאה מתאונות עבודה באתרי בנייה.

קריסת מנוף בבת ים בשנה שעברה קריסת מנוף בבת ים בשנה שעברה קריסת מנוף בבת ים בשנה שעברה

בעמותה ציינו כי משרד העבודה והרווחה מתהדר בצעדים שעשה לצמצום תאונות העבודה בענף הבניין: הגדלת המפקחים, הטלת קנסות, כאשר בפועל מספר המפקחים לא באמת עלה, והטלת הקנסות היא רק דגל שהמשרד מתהדר בו. לטענת העמותה טרם פורסמו שמות הקבלנים שהוטלו נגדם קנסות למרות חובת הפרסום בחוק. ולא ידוע האם יש קבלן שאכן שילם את הקנס.

לאחרונה פורסם דו"ח מבקר המדינה וביקר בחריפות את התנהלות המדינה בנושא ובמיוחד בהקשר לרישום קבלנים תוך מסקנה כי ישנה סלחנות כלפי קבלנים בתאונות הבנייה שאינם רשומים ברשם הקבלנים שבמשרד הבינוי והשיכון ומסכנים את הציבור.

מהעמותה הוסיפו וציינו כי דינו של קבלן המורשע בגרימת מוות ברשלנות הוא מספר חודשי עבודות שירות וקנס של 5,000-7,000 שקל. "זו עלות חיי עובד הבניין בעיני המדינה. הרבה פחות מהרווח הנדל"ני", נמסר.

ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "שלום העובדים נמצא בראש סדר העדיפויות ואנו שבים וקוראים ליזמים ולקבלנים לקחת אחריות ולשמור על חיי אדם. משרד העבודה והרווחה פועל נגד קבלנים רשלנים, בין היתר באמצעות מתן עיצומים כספיים ומעביר את צווי הבטיחות באופן שיטתי לרשם הקבלנים על מנת שינקטו בפעולה מיידית וחד משמעית נגד קבלנים רשלנים, ויסייעו במאמץ הכולל להעלאת הבטיחות באתרי בנייה ושמירה על חיי האדם.

"מאז נכנס לתוקפו הצו להגברת האכיפה ולהטלת קנסות על קבלנים רשלנים ב-1 בינואר 2018 בוצעו מאות רבות של ביקורי הסברה ואכיפה באתרי בנייה וחולקו מאות קנסות והתראות מינהליות בסכום של כ- 48 מיליון שקל. כוח האדם במינהל הבטיחות תוגבר מ- 18 מפקחים בשטח ל- 30 כיום. בנוסף עוד 22 מכרזים למפקחי בנייה נמצאים בתהליכי איוש, וזאת לאחר ששר העבודה והרווחה חיים כץ שיפר את שכר המפקחים ואת תנאי עבודתם בשנה האחרונה. על מנת להגביר את הבטיחות בימים האחרונים הנחה השר ליזום תקנות שיחייבו את הקבלנים להתקין רשתות בטיחות באתרי הבנייה ולהתקין פיגומים בטיחותיים שיעמדו בתקן האירופי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות