אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אל תתנו להם להמר באמריקה

אל תתנו להם להמר באמריקה

בית המשפט העליון בארה"ב התיר לערוך הימורים על תחרויות ספורט. ישראל צריכה למנוע או לפחות להפחית הימורים של אזרחים ישראלים באמריקה

01.06.2018, 07:16 |  מיכאלה אלרם

בית המשפט העליון בארה"ב קיבל את ערעורה של מדינת ניו ג'רזי והתיר לפני כחודש למדינה להפעיל הימורים על משחקי ספורט. ההיתר מבטל איסור פדרלי משנת 1992 ואשר הטיל איסורים – לתמוך, לפרסם, לקדם, להעניק רישיון או להסמיך הימורי ספורט.

בית המשפט הסכים עם הטענה שהחוק הפדרלי מהווה התערבות בזכויות המדינות בארה"ב לקבוע רגולציה בתחומן של ההימורים.

עד היום הימורי ספורט התקיימו רק במדינת נבאדה ובאופן מוגבל גם בדלוואר ואורגון. כיוון שההימורים מהווים תוספת תקציבית גדולה (מיסים, תפעול) סביר להניח שחלק גדול מהמדינות יאשרו בקרוב הימורים גם אצלן. חשוב לזכור שעד היום מפעילי הימורי ספורט בלתי חוקיים נהנו במרבית מדינות ארה"ב מרווחים גדולים וגם התחמקו מתשלומי מס דבר שגרם לעליה מתמשכת ברווחיהם.

הישראלים בחלקם חובבי הימורים ומתמצאים בספורט האמריקאי לסוגיו. מנתוני האוצר שמתייחסים לשנים 2016-2008 מסתבר שהישראלים חובבים הימורים חוקיים - מחזור שוק ההימורים החוקי (פיס, טוטו) צמח מ-5.5 מיליארד שקל לכ-10.2 מיליארד שקל ב-2016.

ההימורים על ספורט אמריקאי ימשכו

לפי דו"ח הוועדה לייעול ההימורים בישראל מ-2017, היקף ההימורים בישראל הוא מהגבוהים בעולם. פדיון הגרלות חוקיות בארץ הוא במקום השישי מבין 29 מדינות OECD. לאוצר ולרשויות ידוע שהיקף ההימורים הלא חוקיים בארץ מגיע, לפי הערכות, לכ-6 מיליארד שקל. בבנק ישראל חששו מפעילותם של ישראלים בכרטיסי אשראי להימורים.

ב -2017, הוציאה המפקחת על הבנקים, ד"ר חדווה בר, חוזר מקיף בנושא. בנק ישראל אסר על פעילות שקשורה בהימורים דרך חברות כרטיסי האשראי וכמובן בבנקים עצמם. במסגרת ניהול סיכוני איסור הלבנת הון - החוזר אסר גם על חברות סליקה באינטרנט ובתי עסק מקוונים למנוע כל עסקאות הקשורות באתרי הימורים בחו"ל.

החמרת הפיקוח בנושא לא תמנע הימורים עתידיים על ספורט אמריקאי כפי שאינה מונעת כיום הימורים על כדורגל אירופי, כולל הימורים תוך כדי המשחקים עצמם. חלק מהישראלים מחזיקים בכרטיסי אשראי שהונפקו בחו"ל והסליקה שלהם מתבצעת מחוץ לישראל. כיום גם אפשר לקנות באירופה כרטיס נטען כספית במזומן המעניק בונוס של 5%-10% על ההפקדה אם היא למטרת הימורים.

אילוסטרציה, צילום: fantasyeleven.net אילוסטרציה | צילום: fantasyeleven.net אילוסטרציה, צילום: fantasyeleven.net

קיימים גם מתווכי הימורים בישראל המפעילים הימורים מגוונים עבור ישראלים כאשר הרווח שלהם נגזר מרווחי החברה שמבצעת את ההימורים. חשוב לזכור שחלק משמעותי מתעשיית ההימורים המקוונת נמצא בבעלות ישראלים. בארה"ב קיימות 4 ליגות ספורט מקצועיות גדולות - NFA (פוטבול), NBA (כדורסל), MLB (בייסבול), NHL(הוקי). בהנחה שמדינות נוספות בארה"ב יפעילו הימורים בחלק מהליגות המקצועיות, יפתחו ערוצי הימורים רבים חדשים שיהיו גורם מושך גם למהמרים מישראל.

מי הם המכורים להימורים

כשמהמרים קבועים ממשיכים להמר למרות הפסדים מצטברים, הפעולה נעשית מתוך התמכרות וללא יכולת שליטה עצמית. גם כאשר המכור להימורים עושה את פעולותיו בחשאי הוא גורם נזק לעצמו ולסביבה ובחלק מהמקרים ישנה הכחשה והתעלמות מטיפול אפשרי בהתמכרות. חוסר הרצון של המהמרים להודות בהתמכרות מונע טיפולים רבים. לכן מניעת הימורים יכולה להתבצע ביעילות יחסית על ידי גורמי החוק - החל מהמשטרה, מס הכנסה, בנק ישראל, המערכת הבנקאית, כרטיסי האשראי והסליקה.

כל אלה צריכים לפעול במערכת מודיעין משותפת או לפחות מתואמת, כדי שיוכלו להגיב ולהקטין הימורים אסורים. במקביל יש להפעיל מערכת הסברה יעילה שתלמד על סיכויי הזכייה הנמוכים והסיכון הכלכלי בהתמכרות להימורים. צריך לזכור שמניעת הימורים כאלו תחסוך הפסדים למהמרים עצמם, תמנע בעיות במשפחותיהם, תפגע בהלבנת הון ולא תאפשר להיקף ההימורים הלא חוקיים לצמוח ללא שליטה במקביל למערכת ההימורים החוקית. מגוון מקורות המידע כיום מאפשרים שימוש יעיל להקטנת ההימורים במיוחד אם יהיו תאום בפעילות המניעה והסברה יעילה.

ד"ר מיכאלה אלרם, מרצה לשיווק וניהול במרכז ללימודים אקדמיים-מל"א. דירקטורית ברמי לוי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות