אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ציוץ הסערה החדש: האם טראמפ הפר תקנות פדרליות? צילום: Alabama Today

ציוץ הסערה החדש: האם טראמפ הפר תקנות פדרליות?

נשיא ארה"ב צייץ אתמול כי הוא "מצפה לראות את שיעור האבטלה", כשעה לפני פרסום דו"ח התעסוקה - והשפיע על המסחר באג"ח. בבית הלבן אמרו כי לא מדובר בחריגה מהתקנות, מאחר שטראמפ "לא ציין את המספרים"

02.06.2018, 11:10 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ידוע כחובב מושבע של טוויטר, וציוצים רבים שלו עוררו סערה. ואולם הציוץ שפרסם אתמול, לפני פרסום דוח התעסוקה לחודש מאי, עשוי להוות הפרה של תקנות פדרליות שאוסרות על פקידים להגיב על מידע לפני פרסומו. כך לפי מרקטווץ.

טראמפ צייץ בשעה 7:21 שעון מזרח ארה"ב: "מצפה לראות את שיעור האבטלה בשעה 8:30 הבוקר". והם אכן היו משהו לצפות לו - שפל של 18 שנה באבטלה, ו-223,000 משרות חדשות.

שוק האג"ח הגיב לציוצו של טראמפ, והתשואה על האג"ח לעשר שנים עלתה לאחריו, כחלק מהציפייה הגוברת לצמיחה כלכלית. התשואה עלתה אף יותר לאחר שדוח התעסוקה התפרסם רשמית.

התקנה שטראמפ אולי הפר היא בסמכות משרד הניהול והתקציב, ומהווה חלק מהוראת המדיניות הסטטיסטית מספר 3.

יו"ר מועצת היועצים הכלכליים, קווין האסט, וכן הנשיא, מורשים לקבל תדרוך לגבי דוח התעסוקה לפני פרסומו. עם זאת, "על הסוכנויות לוודא שננקטים צעדים מספיקים למניעת פרסום או שימוש מוקדמים במידע. כל עוד אין סכנה לפרסום או שימוש מוקדמים, החשיפה לנתונים מותרת.... חוץ מחברי סגל הסוכנות המכינה את הדו"ח, אשר יועדו על ידי ראש אותה סכונות לספק הסברים טכניים של המידע, אנשי סגל הענף המבצע לא יגיבו פומבית על המידע עד חלוף שעה לפחות מפרסומו הרשמי".

דונלד טראמפ ולוגו טוויטר, צילום: רויטרס דונלד טראמפ ולוגו טוויטר | צילום: רויטרס דונלד טראמפ ולוגו טוויטר, צילום: רויטרס

כעת עולות שתי שאלות: האחת - האם טראמפ מהווה "איש סגל של הענף המבצע", והשנייה - האם הציוץ ללא המספרים יכול להיחשב כ"תגובה".

שרה סנדרס, דוברת הבית הלבן, אמרה בתגובה שהציוץ של טראמפ לא חרג מהתקנה כיוון ש"הוא לא ציין את המספרים".

מנהל המועצה הכלכלית הלאומית, לארי קודלוו, אמר שהוא תודרך בעניין ע"י האסט והתקשר לנשיא ביום חמישי בלילה. "רציתי שיידע את המספרים, ועל פי החוק והנוהג, זה תקין. הוא בחר לצייץ. אני לא חושב שהוא חשף משהו, והכל נעשה לפי הנוהל", כך קודלוו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות