אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברזיל: מנכ"ל חברת הנפט התפטר - לאחר שנהגי המשאיות אילצו את הממשלה להוזיל את הדיזל צילום: רויטרס

ברזיל: מנכ"ל חברת הנפט התפטר - לאחר שנהגי המשאיות אילצו את הממשלה להוזיל את הדיזל

הנהגים שבתו במשך שלושה ימים במחאה על מחירי הדלק הגבוהים - ועצרו את גלגלי המשק בברזיל. לדברי המנכ"ל המתפטר פדרו פרנטה, "השביתות העמידו את מדיניות התמחור של פטרובראס תחת סימן שאלה"

02.06.2018, 14:17 | שירות כלכליסט

פדרו פרנטה (Pedro Parente), מנכ"ל חברת הנפט הלאומית של ברזיל, פטרובראס, התפטר מתפקידו אתמול בעקבות שביתת נהגי המשאיות ברחבי המדינה שאילצה את הממשלה להוריד את מחירי הדיזל.

קראו עוד בכלכליסט

על רקע ההתפטרות נערכים עובדי תעשיית הנפט בברזיל לשביתה בת שלושה ימים. איגודי העובדים דרשו שפרנטה יתפטר וקראו לשים סוף למדיניות המאפשרת לשוק לקבוע את מחירי הדלק.

מניות חברת פטרובראס ירדו אתמול ביותר מ-20% באמצע היום. המסחר הופסק אחרי התפטרותו של פרנטה.

פטרובראס, צילום: בלומברג פטרובראס | צילום: בלומברג פטרובראס, צילום: בלומברג

בהצהרה שפרסמה החברה נאמר שהדירקטוריון יבחר מנכ"ל זמני, ושיתר המנהלים הבכירים שלה יישארו בתפקידם.

במכתב ההתפטרות שלו כתב פרנטה שהוא "סיפק את מה שהבטיח" כשלקח לידיו את ניהול פטרובראס לפני שנתיים. לדבריו, נוכחותו בחברה אינה עוד דבר חיובי לאור שביתת נהגי המשאיות, אשר עצרה למעשה את כלכלת המדינה.

פדרו פרנטה , צילום: רויטרס פדרו פרנטה | צילום: רויטרס פדרו פרנטה , צילום: רויטרס

ביוני שעבר חשפה פטרובראס תוכנית לעדכון מהיר יותר של מחירי הדלק. במשך כמעט שנה החברה אפשרה למחירים לעלות ולרדת בהתאם לעתידיות הנפט הגולמי העולמיות.

מחירי הדלק נסקו בברזיל והגיעו לשיא של 3.5 שנים - מעל 80 דולר לחבית, דבר שהצית גל מחאה ברחבי המדינה. פרנטה אמר כי "השביתות העמידו את מדיניות התמחור של פטרובראס תחת סימן שאלה".

מאז שהחל לנהל את פטרובראס במאי 2016, פרנטה עמד בחזית המאמץ להחיות את ענקית האנרגיה הברזילאית. פטרובראס הפכה לחברת הנפט בעלת החוב הגדול ביותר בעולם, על רקע שערוריית שחיתות שריתקה את המדינה והובילה לכליאתו של הנשיא לשעבר לואיז אינסיו לולה דה-סילבה.

תחת הנהלתו של פרנטה, החברה החלה להשיל מעליה את מעמסת החוב העצומה שלה, שעמדה על 76.23 מילייארד דולר נכון לרבעון הראשון של 2018. באותו רבעון החברה פרסמה את הרווח הרבעוני הגדול ביותר שלה מזה חמש שנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות