אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לא היה עולה בדעתי למנות את עו"ד כספי אם הייתי יודע" צילום: אוראל כהן

"לא היה עולה בדעתי למנות את עו"ד כספי אם הייתי יודע"

נשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין הדיח את המנהל המיוחד של המגזין "על השולחן" עו"ד ליאור כספי בגלל שלא הציג תמונה מלאה על ייצוג שנתן קודם לכן לחברה. "זה חמור. מדובר בהטעיה של נציג הכנ"ר"

03.06.2018, 06:58 | ענת רואה

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין הדיח ביום רביעי את עו"ד ליאור כספי מתפקידו כמנהל המיוחד של חברת "על השולחן מגזין גסטרונומי". זאת לאחר שקבע שכספי לא נתן גילוי מלא על כך שייצג את החברה קודם לכן בהליך משפטי. במקומו של כספי מינה אורנשטיין את עו"ד אורן הראל. 

קראו עוד בכלכליסט

מגזין הקולינריה “על השולחן” נסגר באוקטובר 2017 לאחר 27 שנות פעילות וכל עובדיו פוטרו. עם זאת, נמסר אז שאתר האינטרנט של המגזין ימשיך לפעול, ומייסדיו מחפשים רוכשים. בפברואר השנה הגישו עובדים בקשת פירוק נגד החברה, כדי שזכויותיהם ישולמו להם על ידי ביטוח לאומי. דיון נקבע לאמצע חודש מאי, וזמן קצר קודם לכן ביקשה החברה למנות את עו"ד כספי כמנהל מיוחד.

מגזין "על השולחן" מגזין "על השולחן" מגזין "על השולחן"

כספי כתב כי למען הגילוי הנאות הוא לא ייצג את החברה או בעלי המניות בה, למעט בתגובה שהגיש עבורם בתביעה שהוגשה נגד החברה, ולכן טען שהוא איננו בניגוד עניינים. כספי הציג מצג של מסמך זניח שכתב עבור החברה. אלא שבאתר "כלכליסט" נחשף בשבוע שעבר כי כספי הגיש תגובה, כתב הגנה וגם התייצב לדיון בשמה של החברה באותו הליך, שהוא תביעה של אחת הנושות הגדולות של “על השולחן”, חברת כריכית מאירי. במצב דברים זה, ניגוד העניינים מתחדד.

בפועל מונה כספי על ידי הנשיא אורנשטיין וזאת לאחר שמינויו קיבל את תמיכת נציג הכנ"רית סיגל יעקבי. לאחר הדיון הוגשה בקשה להעביר את כספי מתפקידו בגלל ניגוד עניינים והעובדה שבא כוחה של החברה לא יוכל לחקור את בעליה.

אורנשטיין קבע דיון דחוף שהתקיים ביום רביעי. עוד לפני הדיון הודיעה הכנ"רית שתתמוך בבקשה להחליף את כספי, לאור ניגוד העניינים.

באורח יוצא דופן כספי עצמו נמנע מלהגיע בעצמו לדיון אלא שלח את עו"ד איילת מרגלית ממשרדו. העובדה הזו, סביר להניח, רק הרתיחה עוד יותר את אורנשטיין. במהלך הדיון דרש אורנשטיין ממרגלית לקבל תשובות מדוע לא נמסר מידע מדויק ומלא על הייצוג שנתן כספי לחברה. אורנשטיין אמר בדיון: "זה חמור. איך הטעיתם כך גם את נציג הכנ"ר? לא הייתי ממנה אתכם לבדוק תביעות חוב לו ידעתי".

אורנשטיין כתב בהחלטתו כי בהליכי חדלות פירעון קיימת חשיבות רבה למהותו וזהותו של בעל התפקיד, שמשמש קצין בית המשפט, זוכה לאמונו ואמור להיות חף מכל ניגוד עניינים ואף מחשש בלבד לקיומו. "אין חולק שכספי מייצג את החברה ובעל המניות בתביעה של נושה גדול והוא הגיש בשמם כתבי טענות, טען בשמם, הופיע בשמם בבית המשפט ועוד", כתב אורנשטיין והוסיף: "ככזה נמצא כספי בניגוד עניינים ממשי בין היותו מייצג של החברה לבין היותו בעל תפקיד".

אורנשטיין כתב כי הוא מסתייג מהתנהלותו של כספי שלא הציג את הדברים לאשורם כבר מתחילת ההליך. "לא היה עולה בדעתי למנות את עו"ד כספי לבעל תפקיד גם בעניין שולי, אילו הייתי מודע למעורבות שלו בייצוג החברה ובעל המניות בתביעת הנושה", כתב בהחלטה. הוא הוסיף כי כספי הגדיל לעשות שעה שעמד על ההתנגדות לבקשה להחלפתו וטען שהוא לא מצוי בניגוד עניינים. "כאמור, עסקינן בניגוד עניינים מובנה חד־משמעי, שאין ספק לגביו".

עוד כתב אורנשטיין שטעם נוסף להחלפתו של כספי נעוץ באופן התנהלותו בהליך, וכי הוא הוסמך לבדוק תביעות חוב של עובדים ויתר הסמכויות הוקנו לכונס הרשמי. "נשגב מבינתי הכיצד ההין עו"ד כספי לממש את הרכוש של החברה מבלי שפנה לבית המשפט מראש לקבל את אישורו ובהיעדר הסמכה לעשות כן". בכך התייחס הנשיא לעובדה שכספי פרסם מודעה למכירת החברה, מבלי שביקש וקיבל רשות. אורנשטיין הורה על ביטול מינויו של כספי וחייבו בתשלום הוצאות בהיקף 2,340 שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
ואיך זה שהכונס הרשמי ממנה באי כוח חייבים?
הכונס הרשמי הכניס עשרות באי כוח חייבים להיות מנהלים מיוחדים מטעמו, על המלצת הכונס הרשמי בצו הכינוס למנהל מיוחד חותמים השופטים בעיניים עצומות ללא כל בירור, איך זה? לא ברור להם שאחרי עשרות שנים של ייצוג חייבים יש קשרים לא ראויים ולטובת חייב שבוודאי קרוב או חבר או שותף של לקוח שלו לשעבר?
מכיר ת׳מערכת  |  06.06.18
9.
אני מפלא על שופט חכם וישר שנופל למלכודת של משרד כספי על ענפיו השונים
לא נדלקה נורה אדומה המשרד הזה ידו בכל ויד כל בו האבא עם השכרת המשרדים לאגד לא העמידו למשפט יצא נקי איך לא ברור. ועכשיו הטלית הצעיר כבוד השופט יעביר זאת למשטרה או ללשכה או הם בעלי דם כחול פטורים
דוד אלויה  |  05.06.18
לכל התגובות