אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכלכלן הראשי: עלייה של 11% במספר העסקאות לרכישת דירה ברבעון הראשון של 2018 צילום: דוד הכהן

הכלכלן הראשי: עלייה של 11% במספר העסקאות לרכישת דירה ברבעון הראשון של 2018

זאת השוואה לרבעון האחרון אשתקד; מהסקירה עולה כי האזור היחיד שבו נרשם גידול בעסקאות הוא אזור המרכז וכי מספר הדירות שנמכרו על ידי משקיעים עלה

03.06.2018, 12:08 | נמרוד בוסו

ברבעון הראשון של 2018 נרכשו נרכשו 26.5 אלף דירות, מהן 24 אלף במחירי שוק, כך עולה מנתונים שפרסם היום (א'). מדובר בעלייה של 11% במספר הדירות שנמכרו במחירי השוק לעומת הרבעון הרביעי של 2017 – שהיה הרבעון עם מספר העסקאות הנמוך ביותר מאז המחאה החברתית. עם זאת, עדיין מדובר בנתון נמוך למדי. ביחס לרבעון המקביל אשתקד, מדובר בירידה של 11% במספר העסקאות במחירי שוק, ובירידה של 4% בכלל העסקאות.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: דוד הכהן צילום: דוד הכהן  , צילום: דוד הכהן

את הגידול הקל מסבירים בכלכלן הראשי בגידול במכירת דירות על ידי משקיעים. בפילוח גיאוגרפי, "בולט אזור ת"א עם מגמה מתמשכת של ירידה חדה במספר העסקאות, ההולכת ומתעצמת". סך הדירות שנרכשו באזור זה ברבעון הראשון השנה על פי הכלכלן עמד על 1,700 דירות, "בדומה לרמת השפל שנרשמה ברבעון הקודם ורמה הנמוכה ב-33% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד".

האזור היחידי שרשם גידול בעסקאות ברבעון הראשון, במחירי שוק ובכלל, לפי הכלכלן, הינו אזור המרכז. "ניתוח הממצאים מלמד כי ייתכן והירידה החדה ברכישת דירות חדשות באזור זה אשתקד הביאה חלק מהקבלנים להוריד מחירים, מהלך שתרם להתאוששות במכירות. בולטות בהקשר זה קריית אונו, אשר הובילה את הגידול במכירות באזור המרכז, על רקע שיווק פרוייקט חדש במחירי פריסייל, כמו גם פ"ת וחולון".

יש לציין כי במסגרת יוזמת מחיר למשתכן דווקא הואצה הבנייה, והכלכלן מציין כי "ברבעון הראשון נמכרו 2,500 דירות במסגרת 'מחיר למשתכן' - רמה הגבוהה פי 3.6 בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד והרמה הרבעונית הגבוהה ביותר מאז החלו מכירות אלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות