אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה פה אחד את הרפורמה בחברת החשמל צילום: אלעד גרשגורן

הממשלה אישרה פה אחד את הרפורמה בחברת החשמל

ההצבעה התעכבה לאחר דיון ממושך סביב זכות השביתה של העובדים; לבסוף הוחלט שראש הממשלה או אחד השרים יקדמו בחקיקה כבר בחודש הקרוב חובת בוררות שתקשה על מונופולים ממשלתיים לשבות

03.06.2018, 13:50 | ליאור גוטמן

ממשלת ישראל אישרה היום (א') פה אחד את הרפורמה המבנית בחברת החשמל, זאת לאחר 22 שנות הבטחות ודיונים בבתי הדין לעבודה. הרפורמה היתה אמורה להגיע להצבעת הממשלה בשבוע שעבר אך זו נדחתה עקב מות אמו של שר האוצר משה כחלון.

במסגרת הרפורמה חברת החשמל תפסיק להיות מונופול בתחום הייצור והיא תמכור חמש תחנות כוח לשוק הפרטי, וכך נתח השוק שלה יירד לכ-35%. במקביל יוצא ממנה ניהול המערכת הארצי ואילו מערכת ההולכה והחלוקה של החשמל יישארו בידיה כמונופול טבעי. החברה תוציא בשבע השנים הקרובות כ-2,800 איש לגמלאות, כאשר עלות הרפורמה היא כ-7 מיליארד שקל. המימון לכל המהלך הזה יפול על תעריף החשמל שיקובע לאורך שנות הרפורמה ולא יירד אלא אם כן חברת החשמל תגדיל את השימוש בגז לייצור חשמל. הבשורה הצרכנית היא שעוד השנה יגובשו הכללים לרכישת חשמל מתחנות כוח פרטיות שמחזיקות היום שליש מהשוק. הכוונה היא שלקוחות יוכלו להתנתק מחברת החשמל לטובת רכישת חשמל מוזל ובהנחה של עד 10% מהתעריף

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון שאלו ח"כ נפתלי בנט ואיילת שקד מדוע המדינה הסכימה לוותר על זכות הדיון בבג"ץ בשאלה האם מותר לעובדי חברת החשמל לשבות. כזכור השאלה הזו ירדה מסדר היום המשפטי בהסכמה, כאשר ה"דיל" שנסגר בין שר האוצר כחלון ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הוא לקדם את הרפורמה בתמורה לוויתור ממשלתי על השאלה האם עובדי החברות הממשלתיות - שהם גם מונופול בתחומן וגם ספקי שירות חיוני - זכאים לשבות ובכך לפגוע בציבור כולו. במהלך הדיון הוחלט לקדם מוסד בוררות חובה שימנע שביתות פראיות במעמד צד אחד כמו שהיו בנמלי ישראל לפני כשבועיים. המהלך יקודם באמצעות חקיקה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו או אחד השרים, וזאת תוך חודש.  

נקודות נוספות שטרם הוסדרו הן בנושא השליטה על המונים החכמים, אותם קוראי חשמל שחברת החשמל קיבלה בלעדיות על הקמתם, כמו גם שאלת גילום תוספת הפנסיה בתלוש השכר של העובדים. אלו אמורים לקבל 1,700 שקל נטו (בחמש פעימות) כאשר השאלה היא האם מדובר באירוע מס שמחייב תשלום או לא. במידה שכן חברת החשמל תאלץ להשתמש או לרכוש מכשיר פנסיוני (קרן כלשהי) כדי להבטיח לעובדים שתוספת השכר אכן תשאר נטו בכיסם.

תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה, צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה | צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה, צילום: אלעד גרשגורן

תגובות 

שר האוצר, משה כחלון אמר היום כי "לפני 22 שנים התקבלה החלטת ממשלה לעשות רפורמה בחברת החשמל. צריך להגיד את האמת - שבע ממשלות ישראל הקודמות כשלו באתגר. אני יודע שכולם עסוקים במי ניצח ומי הפסיד אבל אני יכול כבר לגלות לכם מי המנצחים האמיתיים: אזרחי ישראל. התעקשנו לאפשר ליצרנים הפרטיים למכור חשמל ישירות לאזרחים כי מגיע להם ליהנות מהתחרות וירידות המחירים שיבואו בעקבותיה לא פחות מלמגזר העסקי. אני מקווה שכבר בקרוב תושבי עוטף עזה ייהנו מחשמל מוזל".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ אמר שמדובר ב"רפורמה טובה בהרבה ממה שגובש בעבר, והיא סוללת את הדרך ליצירתו של משק חשמל יעיל, תחרותי ומודרני בעתיד, ולזירוז המהלך שהתחלתי בו של סגירת התחנות הפחמיות ושל הפחתת זיהום האוויר בישראל. זו הרפורמה הגדולה, המקיפה והטובה ביותר שהושגה בחברות הממשלתיות".

לאחר החתימה. מימין: אודי אדירי, יובל שטייניץ, משה כחלון ושי באב"ד לאחר החתימה. מימין: אודי אדירי, יובל שטייניץ, משה כחלון ושי באב"ד לאחר החתימה. מימין: אודי אדירי, יובל שטייניץ, משה כחלון ושי באב"ד

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שהוביל את המאמץ הממשלתי, אמר שהרפורמה מטפלת בסוגיות היסוד של משק החשמל בישראל, ומבטיחה את פיתוחו, ייעולו וקידומו לטובת צרכני החשמל. הרפורמה תבטיח תחרות, תגדיל באופן דרמטי את ההשקעה ברשת החשמל על מנת להבטיח אמינות באספקה, ותפתור את נושא המונופול האנכי של חברת החשמל על ידי הוצאת יחידת ניהול המערכת.

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, סיכם ששיתוף הפעולה בין כל הגורמים הביא אותנו לרפורמה משמעותית ביותר למשק, שתייצר שוק תחרותי ויעיל יותר.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן מסר כי "הרפורמה מחזקת את משק החשמל, תוך שמירה על איתנות חברת החשמל ודאגה לזכויות העובדים. הוכחנו שוב כי בהידברות ובהסכמה, ההסתדרות יודעת להיות שותפה לכל מהלך שמביא בשורה אמיתית לחברה הישראלית. הרפורמה שאושרה היום על ידי הממשלה היא רפורמה מאוזנת שטובה למשק וטובה לציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות