אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה מרחיבה את הטבות המס למספר ישובים ב-200 מיליון שקל צילום: אלכס קולומויסקי

פרסום ראשון

הממשלה מרחיבה את הטבות המס למספר ישובים ב-200 מיליון שקל

הצעת החוק הפרטית של יו"ר ועדת הכספים מציעה 3 שינויים: הרחבת ההגבלה הקובעת כי הטבות מס לא ינתנו לישובים של מעל 75 אלף תושבים, הרחבת הטבות מס לישובים עירוניים בצפון ביניהם נהריה, עכו ומספר ישובים ערבים, והרחבת ההטבות לרשויות המדורגות באשכול 4

03.06.2018, 16:37 | עמרי מילמן

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק הפרטית של יו"ר ועדת הכספים משה גפני שתרחיב את הטבות המס מהם נהנים תושבי מספר ישובים, זאת למרות התנגדות הדרגים המקצועיים. על פי ההערכות בממשלה עלות המהלך (כלומר אובדן ההכנסות ממסים לשאר הציבור) תעלה מעל 200 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק מציעה 3 שינויים. הראשון מרחיב את ההגבלה הקובעת כי הטבות מס לא ינתנו לישובים של מעל 75 אלף תושבים (שכן אלו מספיק חזקים ומבוססים ולא צריכים את הסיוע היקר מהמדינה) ל-85 אלף תושבים. הסיבה לשינוי היא הסכם הגג שנחתם עם נהריה לבניית 8,000 דירות, שאמור להוציא אותה ממסלול הזכאות. נהריה איימה כי תבטל את ההסכם, מה שהביא לכך שגם שר האוצר כחלון, שיכול היה למנוע את אישור החוק לא עשה זאת.

משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

שינוי שני שצפוי לעלות כמעט 100 מיליון שקל קובע כי ישובים בצפון הזכאים להטבות מס ומוגדרים ישובים עירוניים נהנים מתוספת של 2% להטבות המס שלהם תחת הטענה כי הישוב שלהם מקנה שירותים שונים לישובי הסביבה. כעת מבקש גפני להרחיב את אותה הטבה גם לישובים העירוניים בצפון, ביניהן נהריה, עכו ומספר ישובים ערבים.

שינוי שלישי שמרחיב את הטבות המס קובע כי רשויות המדורגות באשכול 4 במדד הפריפריאליות יקבלו את אותו היקף הטבות כמו ישובים המדורגים באשכול 3, מה שירחיב את ההטבות לישובים כמו נתיבות, נהריה, כרמיאל ועוד.

למעשה גם רשות המסים וגם משרד האוצר הביעו בעבר התנגדות עזה להטבות המס הקיימות, אולם מאז הקמת הממשלה הנוכחית אלו רק הורחבו שוב ושוב בוועדת הכספים, זאת לאחר שכחלון ונתניהו סירבו להסדיר את הנושא בחוק ההסדרים עם הקמת הממשלה, לאחר שבג"ץ ביקש מהממשלה להסדיר את העניין, בטרם הוא יידרש לעשות זאת. גפני, הרחיב בוועדה את הטבות המס בהיקף אדיר מ-182 ישובים למעל 400 ישובים. תחילה היקף המימון עמד על 1.2 מיליארד במקום 800 מיליון שקל, אולם בכל פעם מרחיבים בוועדת הכספים את המימון ללא התנגדות של הממשלה שחוששת להרגיז לקראת הבחירות את תושבי אותם ישובים. כך כבר הרחיבו למשל את ההטבות לכפר ורדים, למרות שלפי הקריטריונים הישוב לא זכאי כלל להטבות מס מאחר והוא בדירוג סוציו אקונומי 9.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אולי כל צרי העין מהמרכז יהיו בשקט? אתם לא יודעים
מה זה לחיות בפרפיריה- כמה זה קשה ורחוק ..אל תסתכלו בעין צרה במי שלמעשה מציל את המדינה ומשאיר אותה כמו שהיא ,אם לא היינו פה הגליל והנגב היו מזמן מובלעות ערביות ומערב פרוע , תגידו תודה שאנחנו כאן, אין פה עבודה , אין פה את אותם שירותים כמו במרכז לפחות שנקבל קצת יותר כסף במשכורות שגם ככה נמוכות ב30-35% מהמרכז ..די לקנא - תפרגנו !!
צפוני ממורמר  |  04.06.18
לכל התגובות