אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היסטוריה בבגרות בהיסטוריה: משרד החינוך יאפשר להיבחן עם ספרים פתוחים צילום: גדי קבלו

היסטוריה בבגרות בהיסטוריה: משרד החינוך יאפשר להיבחן עם ספרים פתוחים

מטרת הרפורמה בבגרות בהיסטוריה היא לעודד מיומנויות למידה במקום שינון, והרחבה שלה למקצועות נוספים תיעשה בהמשך. השינוי בבגרות בהיסטוריה ייכנס לתוקף רק בעוד שלוש שנים לאחר תקופת היערכות

04.06.2018, 06:51 | שחר אילן

משרד החינוך יאפשר להיבחן בחלק מבחינות הבגרות עם ספרים פתוחים. בשלב ראשון ייערכו בשיטה זו הבחינות בהיסטוריה בבתי הספר הממלכתיים. זאת, לאחר שפיילוט שנערך ב-50 בתי ספר סוכם במשרד כהצלחה.  

קראו עוד בכלכליסט

ההיערכות למהלך תימשך בשלוש השנים הקרובות, כך שהבחינות הראשונות במתכונת זו יערכו בסוף שנת הלימודים תשפ"א (2020-2021). כל זאת במטרה לאלץ את התלמידים לפתח מיומנויות למידה וניתוח ולא סתם שינון. שר החינוך נפתלי בנט מהבית היהודי אמר שבשלב הבא תיבדק הרחבת הרפורמה לשאר המקצועות, אלא שסביר מאוד שזו כבר תהיה החלטה של שר אחר.

שר החינוך נפתלי בנט, צילום: עמית שעל שר החינוך נפתלי בנט | צילום: עמית שעל שר החינוך נפתלי בנט, צילום: עמית שעל

לדברי בנט, "במאה ה-21 האדם נדרש ליצירתיות ולעומק כתנאי חיוני להצלחה. אנו זקוקים לנוער חוקר ומעמיק, ולא רק משנן. הלימוד יהיה הרבה יותר מאתגר, אך זהו שינוי הכרחי". מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר ש"בעידן שבו המידע כולו זמין בלחיצת כפתור, אנו רוצים לפתח בקרב התלמידים את היכולת להעמיק חשיבה, לבסס נימוקים ולנסח באופן סדור את עמדתם".

החלת הרפורמה תעשה באופן הדרגתי, כך שהשנה הבאה (תשע"ט) תוקדש להשתלמויות ולהכשרת מורי ההיסטוריה, בשנת הלימודים תש"פ (2020) המורים יחלו ללמד בבתי הספר במתכונת החדשה ובשנת תשפ"א (2021) יעברו כלל התלמידים לבחינות עם ספר פתוח. במשרד החינוך מסבירים את הצורך במעבר הדרגתי והכנה שתימשך שלוש שנים בחשש מעתירות לבג"ץ.

לא ברור למה, אבל בשלב הראשון הרפורמה תוחל רק בבתי הספר הממלכתיים ללא החינוך הממלכתי דתי שנחשב כל כך יקר לליבו של בנט. אם החלת הרפורמה בממלכתי-דתי תדרוש גם היא שלוש שנות היערכות, המשמעות היא שלא ניתן יהיה ליישם אותה שם לפני 2024.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות