אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המטרה: לשים יד על בזק צילום: עמית שעל

המטרה: לשים יד על בזק

ההנפקה הפרטית המפתיעה של אינטרנט זהב תדלל את חלקם של הבנקים הנושים של יורוקום מ-55% ל-35% - אם הם לא יזרימו כסף באינטרנט זהב ציינו כי ביקשו מהבנקים לרכוש בהנפקה מניות ב־45 מיליון שקל כדי להישאר בתמונת השליטה, אבל אלה טרם הכריעו לא רק לבנקים יש מה להרוויח: הרוכשים המיועדים עשויים לזכות בהזדמנות פז ובמפתחות לבזק, ומנכ"ל אינטרנט זהב עשוי להפוך לגורם הדומיננטי בה

04.06.2018, 08:53 | גולן חזני

בנק דיסקונט: להזרים ולמכור בנחת

עד כה כשלו הבנקים במציאת רוכש למניות השליטה באינטרנט זהב ובזק. ההנפקה של אינטרנט זהב עלולה לגרום להם לאבד את השליטה.

קראו עוד בכלכליסט

כדי להימנע מכך נדרש רוכש שיזרים מיידית הון לחברה או את חלקם בהנפקה, 45 מיליון שקל. הבנקים מצדם יידרשו להזרמות בהתאם לחלקם היחסי בחוב של יורוקום: דיסקונט ל־23 מיליון שקל, הפועלים ל־15 מיליון שקל והבינלאומי ל־7 מיליון שקל. לאור שיעבודים עודפים על החוב, דיסקונט מעוניין להזרים כסף, להנשים את החברה - ולמכור את השליטה בנחת.

מנכ"לית דיסקונט לילך אשר טופילסקי, צילום: שאול גולן מנכ"לית דיסקונט לילך אשר טופילסקי | צילום: שאול גולן מנכ"לית דיסקונט לילך אשר טופילסקי, צילום: שאול גולן

תנופורט: שליטה בלי להוכיח יכולות

 

כידן דהרי וירון אדיב, בעלי תנופורט, לבדם במשא ומתן מול הבנקים לרכישת אינטרנט זהב, ולפני שבועיים קיבלו מהם אור ירוק לרכישה. ההצעה כוללת פיקדון של 20 מיליון שקל לבנקים, השלמה ל־200 מיליון שקל עם קבלת היתר שליטה ותשלום של עד 250 מיליון שקל על אפסייד במניית בזק.

השניים טרם הביאו את המסמכים להוכחת יכולתם הפיננסית, ולכן העסקה מתעכבת. אם הבנקים לא יזרימו בהנפקה של אינטרנט זהב, ההנפקה עשויה לאפשר לשניים השתלטות על החברה ללא תנאים. במקרה כזה צפויה להם תחרות מצד כמה גופים, בהם צחי וחן נוימן, משפחת דיין וקרן אפולו והקרנות ברוש ונוקד.

מימין: בעלי תנופורט כידן דהרי וירון אדיב, צילום: ישראל הררי מימין: בעלי תנופורט כידן דהרי וירון אדיב | צילום: ישראל הררי מימין: בעלי תנופורט כידן דהרי וירון אדיב, צילום: ישראל הררי

בנק הפועלים: למכור מיידית - למי שלא יהיה

 

הפועלים מעדיף למכור מיידית את האחזקה באינטרנט זהב - גם אם מדובר בבעלי תנופורט, שחוסנם הפיננסי ויכולת עמידתם בתנאי העסקה טרם התבהרו. נראה כי אם לא ייחתם הסכם מהיר עם רוכש, הפועלים יסכים לכך שהבנקים יזרימו את ההון הנדרש.

מנכ"ל הפועלים אריק פינטו, צילום: עמית שעל מנכ"ל הפועלים אריק פינטו | צילום: עמית שעל מנכ"ל הפועלים אריק פינטו, צילום: עמית שעל

המנכ"ל: להפוך לגורם הדומיננטי בבורד של בזק

 

על פניו, הקשר עם שוק ההון חשוב למנכ"ל אינטרנט זהב דורון תורג'מן, והוא רוצה שהיא תשרת את חובה למחזיקי האג"ח, שעומד על 785 מיליון שקל. עד כה נהגו המחזיקים באיפוק, אבל לא בטוח שינהגו כך בהמשך.

תורג'מן מעוניין בגיוס שיביא שקט לחברה ויגן עליה מהורדת דירוג החוב ואפילו מהערת עסק חי. מנגד, ייתכן שהפוזיציה של דודו זבידה, מנכ"ל כלכלית ירושלים, קורצת לתורג'מן. זבידה ביצע הנפקה שהפכה את כלכלית ירושלים לנטולת גרעין שליטה, ואת השלטון בה לשלטון מנהלים - של זבידה. תורג'מן לא יהפוך לאיש החזק בבזק במקרה שאינטרנט זהב תהפוך לחברה ללא גרעין שליטה, אבל הוא בהחלט יוכל להפוך לגורם הדומיננטי בדירקטוריון שלה, יחד עם היו"ר שלמה רודב.

מנכ"ל אינטרנט זהב דורון תורג מנכ"ל אינטרנט זהב דורון תורג'מן | צילום: אוראל כהן מנכ"ל אינטרנט זהב דורון תורג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות