אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נהר של לבה: 25 הרוגים בהתפרצות הר געש בגואטמלה צילום: איי אף פי

נהר של לבה: 25 הרוגים בהתפרצות הר געש בגואטמלה

ההתפרצות החזקה ביותר של הר הגעש פואגו זה 4 עשורים: עשן שחור ואפר כיסו את הבירה, 300 נפצעו, 3,100 פונו מעיירות וכפרים. ישראל שולחת סיוע ראשוני

04.06.2018, 10:06 | ynet

ימים ספורים לאחר התפרצות הר געש בהוואי, הר געש נוסף התפרץ - והתוצאות הרסניות: כ-25 בני אדם נהרגו, בהם לפחות שלושה ילדים, בהתפרצות החזקה ביותר זה יותר מארבעה עשורים של הר הגעש פואגו שבגואטמלה. מלבד ההרוגים, קרוב ל-300 בני אדם נפצעו וכ-3,100 איש פונו מהאזור.

קראו עוד בכלכליסט

הר הגעש, שפירוש שמו הוא "וולקנו האש", פלט לבה למרחק של 8 ק"מ. עשן שחור ואפר כיסו את הבירה גואטמלה סיטי, שנמצאת במרחק 40 ק"מ מהר הגעש, ואזורים נוספים במדינה המרכז-אמריקנית. זו ההתפרצות השנייה השנה של הר הגעש שגובהו 3,763 מטרים. "נהר של לבה פגע בכפר אל רודאו. יש שם הרוגים ופצועים", אמר ראש הרשות לאסונות לאומיים בגואטמלה, סרחיו קבנאס.

התפרצות הר הגעש, צילום: אי פי איי התפרצות הר הגעש | צילום: אי פי איי התפרצות הר הגעש, צילום: אי פי איי

לדברי רשות האסונות, גם מאחד מעובדיה נהרג. כל ההרוגים התגוררו בשלושה כפרים ועיירות: אל רודאו, אלוטננגו וסן מיגל לוס לוטס. "לצערנו אל רודאו נשרפה ולא הצלחנו להגיע לכפר לה ליברטאד בגלל הלבה. אולי גם שם יש הרוגים", אמרו ברשות.

התפרצות הר הגעש בגואטמלה, צילום: אי פי איי התפרצות הר הגעש בגואטמלה | צילום: אי פי איי התפרצות הר הגעש בגואטמלה, צילום: אי פי איי

עשרות סרטונים פורסמו ברשתות החברתיות והטלוויזיה בגואטמלה הראתה תמונות שמציגות את גודל האסון. באחד הסרטונים נראות שלוש גופות בכפר ובאחרת נראית אישה שפניה מכוסים אפר כשהיא אומרת שהיא לא מצליחה להימלט בזמן שהלבה מתקרב לשדות התירס. "לא כולם ברחו, אני חושב שהם נשרפו חיים", אמרה אותה אישה, קונסואלו הרננדס.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

פעולות ההצלה הופסקו זמנית עקב התנאים הקשים ומזג האוויר הסוער ונשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס כינס את שריו ואמר כי הוא שוקל להכריז על מצב חירום בכמה מחוזות. הנשיא מוראלס ביקר בחודש שעבר בישראל וחנך את שגרירות המדינה בירושלים, השגרירות הראשונה שעברה לבירה לאחר שגרירות ארצות הברית.

משרד החוץ בישראל הודיע כי הוא יעביר סיוע ראשוני בסך עשרת אלפים דולרים לרכישת ציוד חירום, הכולל תרופות, מזון ושמיכות, לנפגעים בגואטמלה. במשרד החוץ אמרו בנוסף כי יבצעו בהמשך הערכת מצב עם השילטונות בגואטמלה לגבי המשך הסיוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות