אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמים אש: הרי הגעש הפעילים ביותר ברחבי העולם צילום: שאטרסטוק

חמים אש: הרי הגעש הפעילים ביותר ברחבי העולם

שני הרי געש, בהוואי ובגואטמלה התפרצו בחודש האחרון וגרמו להרוגים ולנזק רב. על פני כדור הארץ ישנם כ-1,500 הרי געש פעילים, ויש עוד רבים שנמצאים מתחת לפני הים. קיבצנו עבורכם את הפעילים ביותר

08.06.2018, 23:22 | מערכת כלכליסט
צילום: איי אף פי
1.

הר הגעש "פואגו", גואטמלה. הר זה התפרץ השבוע וגרם למותם של עשרות בני אדם,  רובם בכפר אל רודאו שנמצא סמוך להר. אלפי בתים, עצים ושדות של פולי קפה למרגלות ההר התכסו לחלוטין באפר ובבוץ. ההתפרצות של הר הגעש "פואגו" הייתה העוצמתית ביותר מזה ארבעה עשורים, וגרמה לסגירתו של נמל התעופה בגואטמלה סיטי. 

צילום: רויטרס
2. The Kilauea volcano, הוואי. בתחילת  מאי השנה התפרץ הר הגעש קילוואה, ואלפים פונו אחרי שלבה נפלטה מסדק בהר. מזרקות לבה המשיכו לזרום מההר שבועות רבים. 
צילום: שאטרסטוק
3.סקורג'ימה (Sakurajima), יפן. סקורג'ימה היה אי לפני שהלבה שנפלטה ממנו חיברה אותו לחצי האי אוסומי (Osumi) שביפן. הוא מתפרץ מדי כמה שנים מאז 1955 ומהווה סכנה לעיר קגושימה, ששוכנת למרגלותיו. התפרצותו האחרונה אירעה ב-2009, מה שהביא את ממשלת יפן לבנות מקלטים וולקניים בסביבתו. הוא מוכר גם בתור "הוזוב של המזרח".
צילום: שאטרסטוק
4.גלרס (Galeras), קולומביה. גלרס נמצא ליד הגבול של קולומביה עם אקוודור. התפרצותו המתועדת הראשונה אירעה ב-1580, והוא מתפרץ מאז באופן קבוע. הוא מהווה סכנה לעיר הקרובה פסטו, שממוקמת מתחת למדרונו המזרחי. הוא התפרץ לאחרונה ב-1988, ב-1993- אז הרג מספר חוקרים ותיירים, ומדי שנה מאז שנת 2000.
צילום: שאטרסטוק
5.סנטה מריה, גואטמלה. סנטה מריה התפרץ אינספור פעמים במאה השנה האחרונות. הוא נמצא 130 ק"מ מהעיר גואטמלה, ומהווה חלק מטבעת האש הפסיפית. יש לו מכתש שנוצר אחרי פיצוץ שאירע בשנת 1902. שאריות המגמה הכבדות מהתפרצויותיו הובילו להיווצרותה של כיפה כבדה שנקראת סניטגויטו (Sanitaguito). הוא התפרץ לאחרונה ב-2011.
צילום: שאטרסטוק
6.נירגונגו (Nyiragongo), קונגו. הר געש פעיל זה מכיל את אגם הלבה הגדול ביותר, בקוטר 2 ק"מ. הוא נמצא בפארק הלאומי וירונגה (Virunga) שבקונגו. יחד עם הר געש נוסף, הוא אחראי לכ-40% מההתפרצויות הגעשיות באפריקה. הוא מהווה איום אמיתי לקהילות שבסביבתו, בעיקר בזכות אגם הלבה שלו.
צילום: שאטרסטוק
7.וזוב (Mount Vesuvius), איטליה. מיקומו של הר הגעש הזה הוא מה שהופך אותו למסוכן. וזוב נמצא רק 9 ק"מ מנפולי, ויוצר לכן את האזור הוולקני המאוכלס ביותר בעולם. הוא התפרסם בזכות ההתפרצות הגעשית הקטלנית ביותר בהיסטוריה שאירעה בשנת 79, כשקבר את פומפיי והרקלונאום תחת שכבת אפר ולבה. יש לו מחזור התפרצויות של 20 שנה.
צילום: שאטרסטוק
8.הר הגעש טאל (Taal), הפיליפינים. הטאל נמצא על אי ליד אגם טאל, כ-50 ק"מ ממנילה הבירה, והוא התפרץ 33 פעמים מאז 1572. התפרצויות אלה הביאו לקורבנות רבים ולכן הצפייה בו מותרת רק ממרחק בטוח.
צילום: שאטרסטוק
9.אייפילאיוקול (Eyjafjallajokull), איסלנד. הר הגעש הזה הוא חלק משורת הרים קטנים יותר ומכוסי קרח שנמצאת באיסלנד. התפרצותו ב-2010 גרמה לעולם להתבונן בתימהון, לאחר שהפיח שנפלט גרם לשיבושים קשים בתנועה האווירית באירופה ובצפון אמריקה. מאז 2011 הוא נחשב רדום.
צילום: שאטרסטוק
10.מאונה לואה (Mauna Loa), הוואי. הר געש זה אינו רק הפעיל ביותר, אלא גם הגדול ביותר בכדור הארץ. הוא מהווה מוקד משיכה לתיירים ולחוקרים, והוא פעיל כבר כ-700,000 שנה, כאשר התפרצותו האחרונה אירעה ב-1984. יש סביבו רשת נרחבת של זרמי לבה, שמהווה סכנה לקהילות שחיות בסביבתו. ב-1950 נהרס כפר שלם על ידי לבה שנפלטה ממנו.
צילום: שאטרסטוק
11.מראפי (Mount Merapi), אינדונזיה. זהו הר הגעש הפעיל ביותר באינדונזיה. הוא מתפרץ בקביעות מאז 1548, ומקובל להאמין שהתפרצויותיו הובילו לחורבנה של ממלכת מטראם (Mataram). הוא נמצא רק כמה קילומטרים מהעיר יוגיאקרטה, ולכן מהווה סכנה לתושביה. התפרצות שלו ב-2010 הביאה למותם של 400 איש והותירה רבים מחוסרי בית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות