אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמי פלמור: "שנת ההשלמה של רואי החשבון היא מסחטת כסף לסטודנטים" צילום: תומי הרפז

אמי פלמור: "שנת ההשלמה של רואי החשבון היא מסחטת כסף לסטודנטים"

מנכ"לית משרד המשפטים העומדת בראש מועצת רו"ח אמרה כי היא רוצה לפעול לביטול שנת ההשלמה בלימודי ההסמכה, שעולה כפול משכ"ל אוניברסיטאי לשנה. נשיא לשכת רו"ח: "שותף לדעתה"

04.06.2018, 11:40 | עמרי מילמן

"אני חושבת שהגיע הזמן לעשות שינוי מהותי בתואר. הלימודים האקדמיים נמצאים במצב שאי אפשר להשלים איתו. עשינו מחקר ב-12 מוסדות אקדמיים, ואני יכולה להגיד באחריות ששנת ההשלמה היא עוד מסחטת כסף לסטודנטים". כך אמרה היום (ב') מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, שעומדת בראש מועצת רואי החשבון שכפוף למשרד המשפטים, בכנס לשכת רואי החשבון באילת.

לדבריה "אחרי בדיקה מדוקדקת, לא ברור מה החלוקה בין הלימודים האקדמיים לשנת ההשלמה. מה הסיבה העניינית לא לגמור תואר בחשבונאות בשלוש שנים, או שלוש וחצי שנים כמו משפטים ולהפסיק עם הדרישה הלא סבירה מהסטודנטים".

קראו עוד בכלכליסט

אמי פלמור.  "להפסיק עם הדרישה הלא סבירה מהסטודנטים", צילום: תומי הרפז אמי פלמור. "להפסיק עם הדרישה הלא סבירה מהסטודנטים" | צילום: תומי הרפז אמי פלמור.  "להפסיק עם הדרישה הלא סבירה מהסטודנטים", צילום: תומי הרפז

היום בהתאם לכללי מועצת רואי החשבון, סטודנט לראיית חשבון מקבל פטור ממספר מבחני הסמכה אם הוא עושה שנת השלמה, מה שמתמרץ את הסטודנטים לעשות את השנה הנוספת, שאינה כפופה לשכ"ל אוניברסיטאי, במקום להבחן במבחנים. לדברי פלמור, "אנחנו כמועצה, נתנו יד עם מהלך הפטורים שנתנו. מצאנו שללימודי חשבונאות פיננסית, במהלך התואר לומדים 33% מהחומר במכללה למנהל ו-67% במהלך שנת ההשלמה. באוני' תל אביב לומדים 62% מהחומר במהלך התואר והשאר במהלך שנת ההשלמה. לא ברור לי איך המל"ג מאשר את תוכנית הלימודים פה ושם באותה צורה. כל ההפרדה מלאכותית ועולה הון עתק. שכר הלימוד לשנה בתואר לעולה כ-10,000 שקל, שנת השלמה עולה למעלה מ-20 אלף שקל".

עוד התייחסה פלמור לכוונת משרד המשפטים לשנות את מועד בחינת הביקורת כך שיהיה לאחר שנת ההתמחות. לדבריה "אנשים יבינו שלהיות רואה חשבון זה לעשות התמחות בביקורת.בואו נחזיר לביקורת את המעמד הראוי לה".

עוד הוסיפה כי מועצת רואי החשבון תפחית את אגרות רואי החשבון ב-20%. לדבריה "יש משהו מביך כרגולטור להבין שהיו אגרות גבוהות במשך שנים ואף אחד לא עצר והשכיל להבין שצריך לשנות את המצב".

נשיא לשכת רואי החשבון יזהר קנה מסר כי הוא "שותף לדעתה של עוד פלמור כי נושא שנת ההשלמה צריך להיבחן מחדש מבחינת היקפו ועלותו כמו גם מיקומו אל תוך התואר. בשנת 1988, כנשיא מועצת הסטודנטים, השבתתי את החוג לחשבונאות באוניברסיטת תל אביב בגין לימודי שנת ההשלמה - מבחינתי זאת סגירת מעגל 30 שנה אחרי" .

לנושא שכר הטרחה בחברות הציבוריות והשלכותיו על מקצוע ראיית החשבון אמר קנה: "לפני שנתיים הבעתי חשש מפני נטישת הדור הצעיר את תחום הביקורת הקלאסית בחברות ציבוריות לצערי חששותיי התאמתו ואף יותר, שכן הנטישה אינה רק בתחום הביקורת בחברות ציבוריות אלא בכלל בתחום הביקורת ובלימודי ראיית החשבון בכלל "ישנה ירידה מתמדת בשכר טרחת רואה החשבון בכלל ובחברות ציבוריות בפרט. אמנם ירידה זאת התמתנה לאחרונה, אך אין ספק כי היא לא שבה למקום שבו הייתה בעבר. שכרם של רואי החשבון בחברות הציבוריות באופן פרדוקסאלי נמוך משמעותית בהשוואה לשכר הטרחה בתאגידים פרטיים ומלכר"ים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
לך המנכ"לית, איפה המצפון שלך (אם ישנו בכלל...)?
למתמחים בבחינות ההסמכה לעריכת דין נעשה עוול נורא! את יודעת זאת יותר מדי טוב! מדובר בהכשלה מגמתית ומכוונת! הרבה שחיתויות מצד ראשי המערכת! זה ברור לך, אין לי כל ספק בדבר! אמרת על כך חצי מילה? פשוט יישרת קו עם האג'נדה הפסולה של צמצום כמות עורכי הדין, ולאחר 5 שנות לימודים והתמחות, נוחה דעתך לשליחת אלפי מובטלים למעגל האבטלה! תתביישי לך, אין לי מילים אחרות לומר לך!
בושה וחרפה!  |  05.06.18
6.
מסלול ראיית החשבון מספיק קשה, מתיש ומייאש נפשית
שנת ההשלמה הייתה קשה אף יותר ומלווה במחיר כלכלי גדול. במילא מדובר בתואר שבקושי יש זמן לנשום בו, ובטח לא לעבוד בו (בעיקר עם משלבים עם כלכלה\משפטים), אז למה להכביד עוד יותר? לפי דעתי צעד מבורך שהיה צריך להיעשות כבר מזמן.
דניאל  |  05.06.18
לכל התגובות