אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צ'ופר ממירי: הג'וב החדש בלוס אנג'לס של מי שעמד מאחורי טקס המשואות צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

צ'ופר ממירי: הג'וב החדש בלוס אנג'לס של מי שעמד מאחורי טקס המשואות

יוסי שרעבי, שהיה איש מפתח בניהול טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות וסייע לשלב בו את נאום ראש הממשלה, צפוי להתמנות לקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס. גורמים במשרד החוץ: המינוי הוא צ'ופר על הטקס. משרד התרבות: שרעבי נשאר בתפקיד

05.06.2018, 06:55 | צבי זרחיה ושחר אילן

מנכ"ל משרד התרבות והספורט יוסי שרעבי מחפש את הג'וב הבא, ולפי הערכות בכנסת, הוא צפוי להתמנות בקרוב לתפקיד הקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס - כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

לדברי גורמים פוליטיים בליכוד, שרעבי סיפר באחרונה בשיחות פרטיות שקיים על המינוי הצפוי. לדבריהם, לפני כמה שבועות פנתה שרת התרבות מירי רגב אל ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו והציעה לו למנות את שרעבי לקונסול הכללי בלוס אנג'לס.

לטענת גורמים במשרד החוץ, המינוי של שרעבי נתפר כצ'ופר על פועלו בהפקת אירועי שנות ה־70 למדינה. בפרט, טוענים הגורמים, שרעבי יצ'ופר על עזרתו לקדם את נאומו של נתניהו במסגרת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל.

לטענת גורמים אחרים, מדובר ב"מינוי פוליטי כשר אבל מסריח".

שרת התרבות מירי רגב ומנכ"ל משרדה יוסי שרעבי. "עשה בשבילה ובשבילו את העבודה השחורה", צילום: אלכס קולומויסקי שרת התרבות מירי רגב ומנכ"ל משרדה יוסי שרעבי. "עשה בשבילה ובשבילו את העבודה השחורה" | צילום: אלכס קולומויסקי שרת התרבות מירי רגב ומנכ"ל משרדה יוסי שרעבי. "עשה בשבילה ובשבילו את העבודה השחורה", צילום: אלכס קולומויסקי

המינוי בידי נתניהו

 

נתניהו כשר החוץ יכול לבצע מינויים פוליטים בשירות החוץ. לפי גורמים ששוחחו עם "כלכליסט", נתניהו אמר לרגב שיבדוק את הנושא. גורם המקורב לנתניהו אמר בשיחות פרטיות כי המינוי של שרעבי הוא מינוי ראוי.

פרט לאישורו של נתניהו, המינוי של קונסול כללי במסגרת מכסת המינויים הפוליטיים מצריך אישור מהוועדה למינויים בשירות החוץ, ועדת שרים לבחינת מינויים בשירות החוץ ואישור של הממשלה.

גורמים בשירות החוץ אמרו שהקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס סאם גרונדוורג, שמונה באפריל 2016, הביע באחרונה רצון לסיים את תפקידו. בכנסת מעריכים ששרעבי ייכנס לתפקידו רק במרץ 2019.

משרת הקונסול הכללי מציעה שכר גבוה ותנאים נוספים רבים, כמו מימון עובדת משק בית, דירת שרד, רכב שרד, נהג צמוד ותשלום דמי ייצוג.

מקורות במשרד התרבות הסבירו כי שרעבי צפוי לסיים את תפקידו בתחילת 2019, בהנחה שהבחירות יוקדמו לרבעון הראשון של שנת 2019. לדברי אותם מקורות, לפני שעלתה האופציה למנותו לקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס, שרעבי אמר שהוא שוקל להתמודד על ראשות עיריית ירושלים.

שרעבי היה יו"ר מינהלת אירועי ה־70 למדינה ושימש, כאמור, דמות מרכזית לקידום יוזמתה של שרת התרבות רגב לאפשר לנתניהו לנאום בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל בירושלים, שנערך בערב יום העצמאות. רגב, כמי שהופקדה על חגיגות ה־70 למדינה מתוקף תפקידה כשרת התרבות, היתה מעורבת מאוד בניהול הטקס.

לדברי גורמים בכנסת, "שרעבי עשה עבור רגב ונתניהו את העבודה השחורה בטקס הדלקת המשואות".

בתקופה שקדמה ליום העצמאות ה־70 למדינה התחולל משבר בין נתניהו לבין יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין מהליכוד. הרקע לסכסוך: התעקשותו של נתניהו לשאת נאום בטקס הדלקת המשואות. באופן מסורתי, יו"ר הכנסת הוא שנושא דברים בטקס, ולא ראש הממשלה. רגב תמכה בבקשתו של נתניהו.

במהלך התקופה שקדמה ליום העצמאות אדלשטיין איים להחרים את הטקס ואף לא לשלוח אליו את משמר הכנסת. בין השאר, אדלשטיין שיגר מכתב אל חברי הכנסת ועובדי הכנסת שבו כתב: "אין ספק בעיניי כי אם יימחק אופיו הלאומי, תצא האש מן המשואות ותלבה את המחלוקות בינינו, המשוועות למנוחה. לכך לא נוכל לתת יד".

אדלשטיין הדגיש במכתבו כי "ביומיים האחרונים עלתה מחדש הצעת רגב לבצע שינויים מהותיים בטקס הדלקת המשואות המסורתי. אם הדבר אכן יתממש, תהיה זו לראשונה מאז קום המדינה פגיעה באירוע ממלכתי ביותר. אם הכנסת לא תהיה המייצגת היחידה של עם ישראל כבכל שנה בטקס, לצערי, הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק".

בתגובה לדבריו של אדלשטיין, רגב כינסה מסיבת עיתונאים שבה הכריזה: "רק אני אחראית על טקס המשואות, לא יו"ר הכנסת". באירוע תקפה רגב את אדלשטיין ואמרה: "אני מאוכזבת מההתנהלות של יו"ר הכנסת... הוא פוגע בממלכתיות של הכנסת והממשלה".

כדי להצדיק את הנאום של נתניהו בטקס, במשרד התרבות הציעו להזמין אליו גם את נשיא המדינה ראובן ריבלין, אולם הנשיא סירב.

בסופו של דבר, לאחר מגעים ממושכים בין נתניהו לאדלשטיין, סוכם שנתניהו ידליק משואה בשם ראשי ממשלת ישראל ויישא דברים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו. להוט לנאום, צילום: רויטרס ראש הממשלה בנימין נתניהו. להוט לנאום | צילום: רויטרס ראש הממשלה בנימין נתניהו. להוט לנאום, צילום: רויטרס

לא עמדו בזמנים

 

ב־17 באפריל, יומיים לפני יום העצמאות, שרעבי פנה אל אדלשטיין ונתניהו וביקש מהם לשמור על נאומיהם קצרים.

שרעבי שיגר אז מכתב אל ראש לשכת נתניהו יואב הורביץ ואל מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ שבו כתב: "אני מבקש להביע חשש שהתארכות הטקס מעבר לשעה 22:00, במידה שהנאומים יתארכו מעבר לבקשת המפיק, משמעותם סיכון ממשי לקיום השידורים ברחבי הארץ ובעולם שבהם ישודר השיר ‘הללויה’ במקביל, בהיערכות מורכבת שלא היתה כמותה בארץ". כתב שרעבי. "אבקשכם להקפיד שיו"ר הכנסת וראש הממשלה יסיימו את נאומיהם בזמן המבוקש: חמש דקות לראש הממשלה ושבע דקות ליו"ר הכנסת".

בסופו של דבר, נאומו של נתניהו ארך כ־14 דקות, כמעט פי שלושה ממה שהוקצה לו על ידי שרעבי. אלדשטיין נשא נאום של כשמונה וחצי דקות, חריגה של כדקה וחצי מעבר למה שקבע שרעבי.

שרעבי מונה לתפקיד מנכ"ל משרד התרבות והספורט ביולי 2015. בעבר שימש בתפקידים רבים בעיר ירושלים, ובהם מנהל מינהל התרבות בעירייה.

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "יוסי שרעבי אינו מסיים את תפקידו וממשיך לנהל מקצועית את משרד התרבות והספורט כפי שהוא עושה זה שלוש שנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות