אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ההגבלים העסקיים ממליצה לאפשר ל-HOT להחזיק בערוצים המשדרים תכנים זרים צילום: עמית שעל

רשות ההגבלים העסקיים ממליצה לאפשר ל-HOT להחזיק בערוצים המשדרים תכנים זרים

"הופגו החששות שהתעוררו כשאושר המיזוג ביחס לתכנים זרים", כותבת הממונה מיכל הלפרין. עם זאת, הוחלט שלא לשנות את התנאים ביחס לתכני מקור מקומיים ותכני ספורט

05.06.2018, 11:30 | אביב גוטר
הרשות להגבלים עסקיים פרסמה שימוע בו היא ממליצה לבחון את תנאי מיזוג חברות הכבלים מחדש בכל הנוגע להחזקת ערוצים המשדרים תכנים זרים. עם זאת, המגבלות הקיימות בתכני הפקות מקומיות ורכש ספורט יוותרו בעינם.

קראו עוד בכלכליסט

על רקע שינויים בשוק התקשורת ובעקבות פנייה של HOT לרשות ההגבלים העסקיים סבורה הממונה, מיכל הלפרין, כי יש לבחון את תנאי המיזוג מחדש. בשנת 2002 פעלו בשוק מספר חברות שסיפקו שידורי טלוויזיה רב-ערוצית בכבלים, כל אחת באזור גיאוגרפי אחר. חברות אלה התמזגו לחברה אחת – HOT.

עו״ד מיכל הלפרין הממונה על הגבלים עסקיים , צילום: נמרוד גליקמן עו״ד מיכל הלפרין הממונה על הגבלים עסקיים | צילום: נמרוד גליקמן עו״ד מיכל הלפרין הממונה על הגבלים עסקיים , צילום: נמרוד גליקמן

כחלק מתנאי המיזוג הוחלט למנוע מ-HOT להחזיק בבעלות בערוצים ובתכני רכש במטרה למנוע ממנה לנצל את כוחה כרוכשת משמעותית של תכנים באופן שיפגע בתחרות בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית. אולם ב-16 השנים האחרונות נרשמו שינויים משמעותיים בהם גידול בסך הלקוחות של חברת הלוויין yes וטכנולוגיה המאפשרת צפייה בשידורים על גבי רשת האינטרנט. שידורי האינטרנט פרצו למעשה את חסם הכניסה למתחרות חדשות חסרות תשתית, כשבשנים האחרונות הצטרפו שחקניות חדשות כמו סלקום ופרטנר.

ממצאי הבדיקה של הרשות הראו כי בכל הנוגע לתכנים זרים, יש לאפשר ל-HOT להחזיק בערוצים המשדרים תכנים זרים. "הופגו החששות שהתעוררו כשאושר המיזוג ביחס לתכנים זרים", כותבת הממונה. "קיים היום מגוון רחב של תכנים וערוצים זרים ומתחרותיה של HOT בשידורי הטלוויזיה הרב-ערוצית יכולות לרכשו תכנים אלה. בנוסף, לאור השינוי בדפוסי הצפייה של הצרכנים הישראלים הצורכים יותר תכנים זרים באופן ישיר, לא קיים החשש שתימנע הגישה של הצרכנים לתכנים זרים בגלל כוחה של HOT".

למרות שינויים אלו מציינת הממונה כי מבנה השוק עדיין אינו תחרותי וקיימת תחרות מועטה בין HOT ו-yes ולכן הוחלט שלא לשנות את התנאים ביחס לתכני מקור מקומיים ותכני ספורט. בבדיקה עלה תכני מקור ותכני ספורט מהווים תכני עוגן בשל חשיבותם לצופים הישראליים, ושהם מהווים חסם כניסה מרכזי לשחקניות חדשות שבכדי לגייס מנויים נדרשים להציג תוכן טלוויזיוני עשיר שיאפשר בידול מהמתחרים.

בנוסף העלתה בדיקת הרשות שלהפקת תוכן מקומי יתרונות משמעותיים לגודל, כלומר ככל שיש יותר מנויים עלות הפקת התוכן עבור מנוי בודד פוחתת. לכן, אם יתאפשר ל-HOT להפיק בעצמה ערוצים המשדרים תכני מקור, דבר שאסור עליה היום, היא תפסיק לרכוש ערוצים ממפיקי ערוצים שעשויים להידחק מהשוק.

לגבי תכני ספורט מצאה הרשות כי אם HOT תחזיק בבעלותה תכנים, שבדרך כלל נמכרים בבלעדיות, היא לא תמכור אותם לפלטפורמות שידור אחרות, ובדרך זאת להעלות את חסם הכניסה וההתרחבות של מתחרותיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות