אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב בצעד נדיר: ביקשה בחשאי מסעודיה להגביר את תפוקת הנפט במיליון חביות ליום צילום: איי פי

ארה"ב בצעד נדיר: ביקשה בחשאי מסעודיה להגביר את תפוקת הנפט במיליון חביות ליום

וושינגטון פנתה גם לחברות נוספות באופ"ק. זאת בעקבות נסיקה במחירי הדלק בארה"ב, תלונתו של טראמפ על מדיניות אופ"ק ש"מעלה מחירים באופן מלאכותי" והחלטתו להטיל סנקציות על נפט איראני

05.06.2018, 16:47 | שירות כלכליסט
ממשלת ארה"ב ביקשה בחשאי מממשלת סעודיה וחברות אחרות באופ"ק להגדיל את תפוקת הנפט בכמיליון חביות ליום. הבקשה הנדירה באה בעקבות נסיקה במחירי הדלק בארה"ב לשיא של יותר משלוש שנים, ותלונתו הפומבית של הנשיא טראמפ על מדיניות אופ"ק ומחירי הנפט העולים, כך לפי בלומברג. הבקשה באה גם לאחר החלטתה של וושנגטון להטיל מחדש סנקציות על נפט איראני, שמהווה כ-1% מהתפוקה העולמית.

המחוקקים האמריקאים מבקרים דרך קבע את אופ"ק, ארגון המדינות המייצאות נפט, תוך טענה שהמדינות החברות בו צריכות להעלות את תפוקתן. אולם זהו צעד יוצא דופן עבור וושינגטון לבקש הגברה ספציפית בתפוקה. העלאת התפוקה נדונה בפגישה של מספר שרי נפט ערבים בכוויית סיטי במהלך סוף השבוע. הודעה שפורסמה אחרי הפגישה כללה "הבטחה לאספקת נפט יציבה, זמינה, ובעיתה, כדי לעמוד בדרישה הגוברת ולקזז את החסר בחלקים מסוימים של העולם". סעודיה ורוסיה הציעו בחודש שעבר העלאת תפוקה הדרגתית, אם כי כמה מחברות אופ"ק טרם הסכימו לכך.

עתידיות הנפט הגולמי ירדו בכ-2% למחיר של 73.81 דולר לחבית במסחר בלונדון לאחר שדווח על בקשתה של ארה"ב.

קידוח נפט בסעודיה, צילום: רויטרס קידוח נפט בסעודיה | צילום: רויטרס קידוח נפט בסעודיה, צילום: רויטרס

בתלונתו הפומבית שפורסמה באמצע אפריל, כתב טראמפ: "נראה שאופ"ק שוב עושה את זה. מחירי הנפט גבוהים מאוד באופן מלאכותי! לא טוב ולא נשלים עם זה!"

שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין אמר בחודש שעבר שוושינגטון מנהלת "שיחות שונות עם צדדים שונים לגבי צדדים אחרים שיהיו מוכנים להעלות את אספקת הנפט כדי לקזז את השפעת הסנקציות האמריקניות על יצוא הנפט האיראני".

רק ארבע מדינות החברות באופ"ק מחזיקות במלאי מספיק כדי לקזז את ההשפעה: סעודיה, רוסיה, איחוד האמיריות וכוויית.

חברות אופ"ק ומספר מדינות מפיקות נפט שאינן חברות בארגון הגיעו להסכם ב-2016 לקצץ את תפוקת הנפט הכוללת ב-1.8 מיליון חביות ליום, בניסיון להעלות את מחירי הנפט, ומאז מחיר חבית עלה מפחות מ-45 דולר בזמן חתימת ההסכם, עד ל-80 דולר בשבוע שעבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות