אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התקשורת הורה לבזק למכור בזול שירותי טלפוניה קווית למתחרות; מניית בזק יורדת ב-3% צילום: רונן טופלברג

משרד התקשורת הורה לבזק למכור בזול שירותי טלפוניה קווית למתחרות; מניית בזק יורדת ב-3%

המשמעות המרכזית של המהלך היא הורדה דרמטית במחירי הטלפוניה לספקי תקשורת שיהיו מעוניינים להתחבר לתשתית של בזק ולמכור שירותי טלפוניה קווית

06.06.2018, 10:42 | אביב גוטר

החלטה דרמטית בשוק התקשורת: משרד התקשורת הודיע לבזק על החלטתו שלא להאריך את ההסדר הנוכחי למכירת שירותי טלפוניה קווית, שלא אפשר תחרות ממשית בשוק, ולהחיל במקומו הסדר שיכפה על בזק למכור למתחרותיה שירותי טלפוניה קווית בזול. משמעות המהלך היא הוזלה דרמטית במחירי הטלפון הקווי ופגיעה קשה בפעילות המרכזית של בזק. 

על רקע ההחלטה, יורדות הבוקר מניות קבוצת בזק בבורסה בתל אביב. מניית בזק יורדת ב-3%, ואילו מניות בי-קום ואינטרנט זהב מאבדות 4%. 

קראו עוד בכלכליסט

בסוף יולי אשתקד יצאה לדרך רפורמה בשוק הטלפוניה הקווית, במסגרתה הוחלט כי בזק תמכור למתחרותיה קווי תקשורת במתכונת של מכירה חוזרת (ריסייל) לפי תמחור גבוה למדי שקבע המשרד. הרפורמה החלה לאחר למעלה משנתיים של עיכובים ובמתכונת שונה לחלוטין מכפי שרצה הרגולטור, שהציע כי שירותי הטלפוניה יימכרו במתכונת סיטונאית מוזלת, בדומה לרפורמה בפס הרחב (אינטרנט).

בדרך להוזלה במחירי הטלפוניה?, צילום: שאטרסטוק בדרך להוזלה במחירי הטלפוניה? | צילום: שאטרסטוק בדרך להוזלה במחירי הטלפוניה?, צילום: שאטרסטוק

הוחלט כי הרפורמה תצא לדרך לתקופת מבחן של שנה, שלאחריה ייבחן האם רצוי להמשיך עמה. אולם מאז ועד היום אף חברה לא התחברה לממשק של בזק ואף לקוח לא קיבל שירות במסגרת הרפורמה.

כפי שנחשף בכלכליסט, הדרג המקצועי במשרד התקשורת המליץ לחזור לרפורמה המקורית שנקבעה ב-2014. במשרד ציינו אז כי ישנן שתי סיבות עיקריות לכישלון הרפורמה: הראשונה, במסגרת מתכונת מכירה חוזרת ספקי התקשורת פועלים כמעין משווקים של בזק ויכולתם לספק ערך מוסף ללקוחות בדמות שירותים נלווים נמוכה. השנייה, התעריפים שקבע משרד התקשורת היו גבוהים מדי, מה שלדעתם הדיר את ספקי התקשורת מהתממשקות.

הניסיון לפתוח את שוק הטלפוניה לתחרות הושק פורמלית בנובמבר 2014 אז חתם שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן ביומו האחרון בתפקיד על תקנות הרפורמה בשוק הסיטונאי. כחצי שנה לאחר מכן ראש הממשלה ושר התקשורת, דאז, מינה את שלמה פילבר למנכ"ל המשרד שתמך במתכונת מכירה חוזרת בטענה כי המשרד עינו ערוך הנדסית. טענתו של פילבר הופכרה על ידי הדרג המקצועי בבג"ץ. ההחלטה לעכב את הרפורמה מהווה הטבה ענקית לבזק, שעל פי ההערכות של מנכ"ל המשרד לשעבר אבי ברגר, מייצרת לבזק רווח עודף בסך 3 מיליון שקל מדי יום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות