אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשקיעים הזרים עשו קאמבק לנדל"ן במזרח אירופה צילום: JACKMAC34

המשקיעים הזרים עשו קאמבק לנדל"ן במזרח אירופה

המגמות הלאומניות שמתחזקות במזרח אירופה לא מפחידות את המשקיעים הזרים שהזרימו 12 מיליארד יורו לנדל"ן מסחרי ב־2017, בעיקר בפולין. נשיא קרן השקעות מארה"ב: "ההזדמנויות גוברות על הסיכונים"

06.06.2018, 21:05 | שירות כלכליסט

התחזקותן של מגמות לאומניות במזרח אירופה לא מרתיעה את משקיעי הנדל"ן. על פי חברת ריל קפיטל אנליטיקס, משקיעים זרים רכשו נדל"ן מסחרי באזור בסכום של 12 מיליארד יורו ב־2017, הנתון הגבוה ביותר זה עשור - על כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל".

קראו עוד בכלכליסט

עוד מצאה חברת המחקר, כי משקיעים הזרימו מתחילת השנה 3 מיליארד דולר לנדל"ן המסחרי במזרח אירופה, נכון ל־30 במאי. הנתונים הללו כוללים מדינות כמו פולין, הונגריה, צ'כיה ורומניה, אך אינם מתייחסים לרוסיה.

עם המשקיעים הבולטים נמנות קרנות הגידור האמריקאיות אינווסקו ואוקטרי קפיטל מנג'מנט וקרן ההשקעות רדפיין פרופרטיז, מדרום אפריקה.

מזרח אירופה, צילום: shutterstock מזרח אירופה | צילום: shutterstock מזרח אירופה, צילום: shutterstock

עסקאות בולטות שנעשו באחרונה כוללות רכישה של 28 מבנים מסחריים בכמיליארד דולר במימון פסיפיק אינווסטמנט מנג'מנט מארה"ב וקרן אוקטרי קפיטל. באפריל, קרן בניהול מדיסון אינטרנשיונל ריאלטי, שבסיסה בניו יורק, רכשה 50% ממגדל המשרדים וורשו־ספייר, בוורשה, בסכום שלא פורסם. הקרן מנהלת נכסים בשווי כולל של 3.6 מיליארד דולר.

הפעילות הערה מתרחשת על רקע תחזיות לצמיחה חזקה בכלכלות מזרח אירופה. כלכלת פולין, שמושכת את עיקר ההשקעות הזרות, צפויה להתרחב השנה ב־4.1%, לעומת 2.3% בלבד במערב אירופה - כך לפי קרן המטבע הבינלאומית. "אין ספק שקיימים אי־ודאות מסויימת ואי־שקט בשל הממשלה השמרנית מאוד שנבחרה וחלק מהתעמולה והמדיניות שהיא מקדמת", ציין רונלד דיקרמן, נשיא מדיסון אינטרנשיונל. "זה היה שיקול משמעותי וגורם סיכון עבורינו כשביצענו את ההשקעה, אבל החלטנו שההזדמנויות גוברות על הסיכונים".

התחזקות גורמים לאומנים במרכז ובמזרח אירופה מקורה בעיקר בתחושות שליליות כלפי מהגרים, אך אלה התרחבו גם לתחומים אחרים. מפלגת החוק והצדק בפולין, שעלתה לשלטון ב־2015, גונתה בעולם בשל ניסיונה לשלוט במערכות המשפט והתקשורת במדינה. בהונגריה, ראש הממשלה ויקטור אורבן, שנבחר מחדש לכהונה שלישית באפריל, החיל מדיניות ושיטות מיסוי אשר לפי פרשנים מכוונות נגד חברות תקשורת עצמאיות או תעשיות שנשלטות בידי חברות זרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות