אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כ-10,000 הפגינו בגדר: "ארבעה הרוגים מירי צה"ל" צילום: רויטרס

כ-10,000 הפגינו בגדר: "ארבעה הרוגים מירי צה"ל"

הפלסטינים מדווחים על ארבעה הרוגים, בהם נער בן 15, כתוצאה מירי צה"ל ועל 525 פצועים. אלפי פלסטינים מבעירים צמיגים וצלפים ירו במסיתים מרכזיים. מחבלים ירו על עמדת צה"ל בצפון הרצועה, אין נפגעים. שריפות בכמה מוקדים בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה. צה"ל פרסם תיעוד: "מטענים ועשרות עפיפוני תבערה ונפץ שוגרו לגדר"

08.06.2018, 20:46 | יואב זיתון, ynet
התפרעויות בגבול, כחלק ממהומות "יום הנכסה": לאחר תפילות הצהריים התכנסו כ-10,000 פלסטינים בחמישה מוקדים ליד גדר הגבול, בעיקר בדרום רצועת עזה, והחלו להבעיר צמיגים. כוחות צה"ל משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ומבצעים ירי אזהרה כלפי פלסטינים שמתקרבים לגדר הגבול ומנסים לחבל בה, הן ליד חאן יונס שבדרום הרצועה והן בצפונה. בנוסף, צלפים יורים לעבר מסיתים מרכזיים בשני מוקדים עיקריים - ג'באלייה שבצפון הרצועה וחאן יונס בדרומה. הפלסטינים דיווחו על ארבעה הרוגים, בהם נער בן 15, מירי מזרחית לחאן יונס ועל 525 פצועים. עם זאת, לא ברור כמה מהנפגעים ספגו גז מדמיע או נפצעו מירי.

קראו עוד בכלכליסט

מצה"ל נמסר כי "לעבר כוחות צה"ל הושלך רימון, מטען צינור וכן שוגרו עשרות עפיפוני תבערה ונפץ. כמו כן מפרי הסדר מבעירים צמיגים ומיידים אבנים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת, כמו כן משגרים עפיפונים אליהם מחוברים חפצים בוערים במטרה להבעיר שרפות בשטח הארץ. כוחות צה"ל משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ופועלים בהתאם להוראות הפתיחה באש.צה"ל ערוך בכוחות מתוגברים לאורך הגדר ברצועת עזה, להגנה על תושבי עוטף עזה ותשתיות ההגנה מפני ניסיונות טרור ופגיעה מצד ארגוני הטרור בראשם חמאס".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, צייץ בטוויטר שלו: "הנחישות והמקצועיות של חיילי צה"ל בגבול עזה מוכיחות את עצמן. למרות המאמצים הגדולים של חמאס ואיראן, פחות ופחות מחבלים מגיעים לגבול שלנו. תודה לכם, חיילי צה"ל, בזכותכם ננצח".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, פנה לתושבי עזה באמצעות עמוד הפייסבוק שלו בערבית, והדגיש כי חמאס מנצל ומסכן את חייהם של תושבי רצועת עזה. "הוא מוביל אתכם לצעדת הפאודה ושולח אתכם לעבר גדר המערכת ובכך מסכן את חייכם, זאת בזמן שמנהיגיו במקום בטוח עוקבים מרחוק אחר האירועים. תושבי עזה - חשבו בעצמכם ואל תיגררו אחרי הנהגה שמנצלת אתכם".

עוד לפני ההפגנות, דווח בתקשורת הערבית כי חיל האוויר הבעיר באמצעות נורים ערימות של צמיגים שהוצבו בגבול רפיח - במטרה להבעירם בהמשך. מצה"ל לא נמסר אישור לכך. בחמאס אמרו כי "שריפת האוהלים והצמיגים לא תפגע במוטיבציה של ההמונים שישתתפו בצעדת המיליון וימשיכו לדבוק בהסרת המצור".היום נמשך טרור העפיפונים וחייל צה"ל נפצע קל משאיפת עשן מאש שפרצה בעקבות עפיפון תבערה. בנוסף, פרצו שריפות בחמישה מוקדים בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה.

שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בידי חמאס, אמר לקראת ישיבת הקבינט ביום ראשון: "אני מצפה משרי הקבינט לדפוק על השולחן ולהגיד לראש הממשלה שהשבת החיילים והאזרחים היא תנאי ראשון לכל הסכם הקשור לעזה". אתצ הדברים אמר גולדין באירוע באנדרטת "חץ שחור" מול רצועת עזה כדי להשתתף במפגן העוז להשבת הבנים שמקיים "מסדר הדר" זה השבוע ה-6 ברציפות. "הממשלה והקבינט חייבים להעביר לממשל האמריקני, לאו"ם ולמצרים את המסר שהשבת החיילים והאזרחים היא תנאי מקדים לכל הסכם. ראש הממשלה התחייב בפנינו בעבר שהדר ואורון תחילה ועליו לקיים את הבטחתו", הוסיף גולדין.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

במהלך הלילה שבין חמישי לשישי צה"ל נערך בכוחות מתוגברים לאורך גבול עזה, לקראת מחאת יום הנכסה, שבו מציינים בעולם הערבי את התבוסה במלחמת ששת הימים. בצה"ל מסמנים את סוף השבוע כפרשת דרכים בכל הקשור להתרחשויות הבאות ברצועת עזה. 

מאות צלפים ולוחמי תגבור התפרסו הלילה בגבול הרצועה, והם הצטרפו לגדודי השריון מחטיבה 401 ולגדודי חטיבת גולני, שייתנו מענה לאפשרות של אלימות מצדם של המוחים בהובלת פעילי הזרוע הצבאית של חמאס. צה"ל ערוך גם עם רחפנים ליירוט עפיפוני תבערה. במקביל, סוללות כיפת ברזל שנפרסו בדרום הארץ עלולות להתמודד עם שילוב של ירי מטחי רקטות או פצמ"רים.

המחאה הייתה אמורה להיערך באמצע השבוע, נדחתה להיום והיא מהווה למעשה את יום האזכור האחרון בשורה של ציון מועדים, שהובילו בראשיתם לפרוץ הפגנות הגדר האלימות מאז 30 במרץ. סוף השבוע עשוי לסמן כאמור צומת אפשרי לשינוי כיוון, בעיקר בשל העובדה שבחמאס מתוסכלים מאוד שתוכניתו לפריצה המונית של הגדר כשלה, ובמקביל המצוקה הכלכלית-אזרחית ברצועה רק גדלה מעת לעת מבלי לראון פתרון באופק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות