אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות המחשוב מציגות: עכשיו מעונן צילום: שאטרסטוק

השורה התחתונה

חברות המחשוב מציגות: עכשיו מעונן

מיקרוסופט כבר מיישמת בהצלחה את אסטרטגיית הסטת ליבת עסקיה לתחום מחשוב הענן, ואורקל מסתמנת כבאה בתור, אבל משקיעיה חוששים כי מספר המצטרפים לשירות לא יפצה על אובדן רוכשי רישיונות התוכנה

10.06.2018, 08:07 | שמוליק קרפף

מחשוב ענן הוא שם כולל למגוון שירותי עיבוד נתונים, אחסון ואפליקציות מידע, המועברים באינטרנט על בסיס מינוי חודשי. במקום לרכוש את תשתיות המחשוב או את מרכזי המידע, הלקוחות שוכרים את עוצמת שירותי המחשוב מהספקיות המובילות ומשלמים להן על בסיס חודשי. 

קראו עוד בכלכליסט

במשחק הזה כולם מנצחים. הלקוח פטור מהתשלום הגבוה לרכישת התוכנה ותחזוקתה השוטפת, והספקית נהנית מיתרונות משמעותיים לגודל. עם הספקיות המובילות נמנות אמזון (סימול AMZN), שעיקר הרווח שלה מגיע מחטיבת מחשוב הענן, מיקרוסופט (סימול MSFT) ואורקל (סימול ORCL).

חברת הייעוץ גרטנר צופה כי ההוצאה העולמית לשירותי מחשוב ענן תעמוד על 260 מיליארד דולר ב־2018 לעומת 220 מיליארד דולר אשתקד, עם צמיחה מדהימה של כ־20% בשנה עד 2021 בהובלת תחומי התוכנה והאפליקציות.

המהפך של מיקרוסופט

מיקרוסופט, שזיהתה את ההזדמנות הטמונה במחשוב הענן, השכילה להתאים את עצמה לשוק המשתנה. אם בעבר השליכה מיקרוסופט את יהבה בעיקר על מערכות ההפעלה וחבילות האופיס, ורשמה צמיחה שנתית ממוצעת של כ־5% בלבד בהכנסות, הרי שכיום היא ספקית מחשוב הענן השנייה בגודלה בעולם אחרי אמזון. בדו"חות הרבעוניים האחרונים הציגה מיקרוסופט זינוק של 16% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, כאשר חטיבת מחשוב הענן אחראית ל־30% מההכנסות ול־32% מהרווח התפעולי.

גם המשקיעים הבינו את המהפך, וכיום נסחרת מניית מיקרוסופט ברמה של 95 דולר לעומת 30 דולר בממוצע לפני כניסת החברה לתחום מחשוב הענן. במילים אחרות, כיום מוכנים המשקיעים לשלם תמחור נדיב יחסית של 25 פעמים רווח נקי שנתי עבור המניה, לעומת 12 פעמים רווח שנתי בלבד לפני שש שנים. זהו תמחור המשקף אופטימיות גבוהה למדי, וזאת בעיקר בהתחשב בעובדה שמיקרוסופט אינה חברת צמיחה בתחילת דרכה, בלשון המעטה.

אורקל עשויה להיות הבאה בתור. כרגע היא מחברות התוכנה המובילות בתחום ניהול מידע ארגוני, ומשווקת פתרונות מתקדמים בפורמט של רישיון תוכנה או מחשוב ענן. אך החברה עוברת שינוי אסטרטגי משמעותי, בדומה לזה שעברה מיקרוסופט, להגדלת פלח ההכנסות מהענן, שנהנה משיעורי צמיחה ורווחיות גבוהים.

מאז רכשה את מיקרוסיסטמס ב־2010 תמורת 5.6 מיליארד דולר השקיעה אורקל 41 מיליארד דולר ברכישת כ־100 חברות בתחומי ליבה שונים במחשוב הענן. הרכישה הגדולה ביותר עד כה היתה חברת נטסוויט תמורת 8.7 מיליארד דולר, שתשמש מכפיל כוח משמעותי מול לקוחות קיימים ופוטנציאליים. התוצאות העסקיות של אורקל מעידות כי השינוי כבר נותן את אותותיו. בדו"חות האחרונים דיווחה ענקית המחשוב על צמיחה של 32% בהכנסות מתחום הענן, שכיום מהווה 16% מכלל הכנסותיה, לעומת 5% בלבד לפני כמה שנים. אולם, בקרב המשקיעים ניכר חשש מהשינוי האסטרטגי, ובעיקר מכך שמספר המנויים לפתרונות הענן לא יאזן את אובדן הרישיונות. הפסימיות של המשקיעים מתבטאת במחיר המניה, הנסחרת כיום לפי 14 פעמים רווח שנתי נקי בלבד לרווחי השנה הבאה.

השקעה חכמה

Amazon (סימול: AMZN)

אמזון, חברת המסחר המקוון הגדולה בעולם, עם שווי שוק של 776 מיליארד דולר ו־560 אלף עובדים. חטיבת המסחר המקוון אחראית ל־60% מהכנסותיה, חטיבת השירותים לעסקים ל־18% וחטיבת מחשוב הענן ל־10%. בשנה שהסתיימה במרץ האחרון הציגה אמזון הכנסות של 193 מיליארד דולר ורווח נקי של 3.15 מיליארד דולר, וייצרה תזרים מזומנים מפעילות בהיקף של 18.2 מיליארד דולר.

Microsoft (סימול: MSFT)

חברת המחשוב המובילה בעולם במונחי שווי שוק ומכירות. בשנה שהסתיימה במרץ היא ייצרה הכנסות של 105 מיליארד דולר ורווח נקי של 28.5 מיליארד דולר. חטיבת מחשוב הענן אחראית ל־29% מההכנסות. בשנה שחלפה השיבה החברה 21 מיליארד דולר לבעלי המניות — 12 מיליארד דולר באמצעות רכישה עצמית של מניות ו־9 מיליארד דולר בתשלום דיבידנד.

Oracle (סימול: ORCL)

המובילה העולמית בתחום תוכנות לניהול ארגוני מעסיקה 138 אלף עובדים, ושווי השוק שלה עומד על 188 מיליארד דולר. חטיבת מחשוב הענן אחראית ל־12% מהכנסות החברה, שהסתכמו בשנה שהסתיימה בפברואר 2018 ב־39 מיליארד דולר עם רווח נקי של 11 מיליארד דולר. בשנה שחלפה השיבה החברה סכום כולל של 7 מיליארד דולר לבעלי המניות שלה.

השורה התחתונה: מחשוב הענן הוא תחום בעל שיעורי צמיחה דו־ספרתיים מרשימים. אמזון ומיקרוסופט כבר חזק בתחום — אורקל בדרך לשינוי המודל שלה

הכותב הוא אנליסט מניות חו"ל במערך הייעוץ בהשקעות בבנק לאומי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות