אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון צריך לראות מבעד למחיר צילום: מוטי קמחי

פרשנות

כחלון צריך לראות מבעד למחיר

שר האוצר לא יכול לאחוז את החבל בשני קצותיו: אם הוא נמנע מהעלאת מחירי החלב המפוקחים, עליו לטפל בכל שרשרת הייצור שגורמת למחיר הגבוה

10.06.2018, 08:22 | נורית קדוש

גישתו של שר האוצר משה כחלון שיש למנוע גל התייקרויות בשוק המזון, מובנת, מוצדקת וראויה להערכה. תנובה, כחברת המזון הגדולה בישראל, מהווה את הסמן הימני לכל תעשיית המזון המשוועת להזדמנות להעלאת מחירים שממנה נמנעה בחמש השנים האחרונות. גם כחלון מבין את זה ונמנע מאימוץ המלצת ועדת הפיקוח על המחירים להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב־3.4%.

קראו עוד בכלכליסט

כחלון מבין שחתימתו תהווה אישור גורף לתעשיית המזון להעלות מחירים, וזה מבחינתו תרחיש אימים, על אחת כמה וכמה כשאיום הבחירות מרחף מעליו כל העת. כחלון צודק, אבל הוא לא יכול לאחוז בחבל בשני קצותיו. המחלבות מחויבות בחוק לשלם לרפתנים את המחיר העדכני של החלב הגולמי ונאלצות להמשיך למכור לקמעונאים את מוצרי החלב במחיר שלא זוכה לעדכון. כשמדובר בחברה בבעלות המדינה, הבוחרת לספוג לטובת אזרחיה את הנטל הכלכלי המוערך בכ־100 מיליון שקל בשנה, זה לגיטימי. כשמדובר בחברה פרטית, אין למדינה הזכות להמשיך לחייב את המחלבות לקנות את חומר הגלם ולמכור את התוצרת במחירים המוכתבים לה, כשמונעים ממנה להתאים את עלויות הייצור למחירי המכירה.

חלב, צילום: מיקי נעם אלון חלב | צילום: מיקי נעם אלון חלב, צילום: מיקי נעם אלון

כחלון לא יכול לשמר את תדמיתו כמי שמגן על הציבור מפני יוקר המחיה על חשבון המחלבות. את מניעת המשך התייקרות מוצרי החלב הממשלה יכולה להשיג בטיפול בכל שרשרת הערך של המוצר, בראש ובראשונה במחיר הגבוה ביחס לעולם, הנובע בין היתר מהריכוזיות בתחום מכוני התערובות למזון לבהמות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
קצר ראייה
את כחלון לא מעניין כלום מלבד הכסא שלו,פשוט קצר ראייה שבעתיד הקרוב הוא ירסק את כל המשק הישראלי,רפורמות הזויות שגורם לבעלי עסקים לסגור,ולשלוח את כל הכסף של הציבור מעבר לים.בעוד כמה שנים שלא ישארו עסקים במדינה לא יהיה מי שישלם משכורות לאלו שתומכים בו.בקיצור תזכרו טוב טוב את התגובה הזאת ותפנומו כחלון יביא אותנו בעתיד הלא רחוק לתקופת שפל שמדינת ישראל לא ראתה כמותה.ראו הוזהרתם!!!!!!
פחלון  |  11.06.18
2.
רק כחלון יכול ! שתנובה תתרגל ותוריד את הפרסום על מוצרי חלב מפוקחים ..
נורית קדוש מדוע יש פיקוח על לחם וזה בסדר וכל מאפיה יכול לקבל קמח כדי לייצר ויש תחרות אבל בחלב אין תחרות כי לא כל מחלבה תקבל חלב לכן שתנובה תוריד הוצאות מיותרות אין צורך לפרסום מוצרי החלב בפיקוח זה מוצר בסיס כמו שאין צורך לפרסום על לחם , ויש למונופול של תנובה עדיין רווחים מטורפים על מוצרי חלב ומעדנים שחומר הגלם החלב ללא תחרות תנובה שולטת עליו למה שם תנובה לא סופרת את הצרכנים וחולבת אותנו הצרכנים
ישראל  |  10.06.18
לכל התגובות