אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע תגביל האפשרות להציע לציבור מסחר בניירות ערך זרים צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע תגביל האפשרות להציע לציבור מסחר בניירות ערך זרים

בעקבות פרשת קריסת שורט טרייד וברוקרים לא מפוקחים אחרים, משתמשת הרשות בסעיף חוק חדש יחסית כדי לדרוש היתר לפעילות שיווק של מסחר בניירות ערך בבורסות זרות שבלעדיו תיאסר הפעילות בישראל, זאת בדרך להסדרה מלאה של פעילות הברוקראז'

10.06.2018, 14:32 | רחלי בינדמן

על רקע גל הקריסות של שורט טרייד וחברות ברוקראז' לא מפוקחות שפיתו משקיעים לסחור דרכן, רשות ניירות ערך - הפועלת להסדרת התחום הפרוץ - מצאה פתרון מהיר יחסית עד לחקיקה והסדרה מלאה של התחום.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת חוק שינוי מבנה הבורסה, נוסף לחוק ניירות ערך סעיף הדורש מתן היתרים לבורסות זרות שרוצות לגייס בישראל משקיעים להשקעות בהן.

ברשות ניירות ערך טוענים כעת כי ניתן לכלול תחת סעיף זה גם דרישה למתן היתרים לא רק לבורסות עצמן או למשווקים שלהן שיבקשו לגייס משקיעים בישראל, אלא גם לחברי אותן בורסות זרות או מתווכים בדמות ברוקרים הפועלים דרך אותם חברי בורסה ומפתים משקיעים לסחור דרכם באותן בורסות זרות.

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, צילום: מיקי אלון יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה | צילום: מיקי אלון יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, צילום: מיקי אלון

מדובר במסמך מדיניות הכפוף להערות הציבור אך ברגע שיאושר המשמעות היא שחברות ברוקראז' לא תוכלנה לגייס משקיעים לסחור דרכן בבורסות זרות ללא קבלת היתר של רשות ניירות ערך.

רק לשם הדוגמא, אפילו בנקים ישראלים המציעים היום ללקוחות אפשרות לסחור דרכם במניות של חברות הנסחרות בבורסה האמריקאית או בבורסת לונדון ידרשו להיתר דומה.

מדובר בפיתרון חלקי בלבד שכן החוק הקיים לא כולל דרישה לקבלת היתר לפעילות ברוקראז' שדרכה יתבצע מסחר בבורסה הישראלית - כלומר, חברות ברוקראז' תוכלנה להמשיך להציע למשקיעים לסחור דרכן בבורסה הישראלית ללא כל צורך בהיתר עד הסדרה חוקית מלאה של תחום הברוקראז'.

בנוסף, מדובר רק בהוראות שמגדירות את הצורך בקבלת היתר לפעילות זו ולא בפיקוח לאחר מכן של הרשות על התנהלות אותם גופים. לפי ההוראות המוצעות, פעילות השיווק של בורסות זרות ומתווכים של אותן בורסה תאפשר שיווק אך ורק למשקיעים כשירים ולא לציבור הרחב. יאסר על אותם גופים לפנות או לשדל משקיעים מהציבור אלא רק לפנות למשקיעים כשירים ומתוחכמים כאמור.

בהוראות מובהר אילו גופים כן יוכלו לפנות למשקיעים שאינם מתוחכמים: רק בנקים וחברי הבורסה לניירות ערך בישראל שאינם בנקים, או גופים הנתונים לפיקוח והסדרה כברוקר דילר בארצות הברית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות