אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשל הקיצוץ במרווח השיווק: מנכ"ל פז פוגל מוותר על מניות חסומות ב-1.6 מיליון שקל צילום: עמית שעל

בשל הקיצוץ במרווח השיווק: מנכ"ל פז פוגל מוותר על מניות חסומות ב-1.6 מיליון שקל

מרווח השיווק שרשאיות תחנות הדלק לגבות מהלקוחות ירד ב-4.7 אגורות לליטר, ובפז אישרו כי הקיצוץ צפוי לפגוע בחברה בעלות של 35 מיליון שקל בשנה - מה שמחייב אותה לנקוט בצעדי התייעלות

10.06.2018, 14:41 | חזי שטרנליכט

הקיצוץ במרווח השיווק, הוביל את מנכ"ל חברת פז, יונה פוגל, לוותר על הקצאה של מניות חסומות בשווי משוער של כ-1.59 מיליון שקל, כך עולה מדיווח החברה בסוף השבוע. החברה דיווחה כי ביטלה את אסיפת בעלי המניות הקרובה שהיתה אמורה להתכנס ב-9 ביולי ולדון בתוכנית המניות החסומות שכללה את הגמול המדובר למנכ"ל.

קראו עוד בכלכליסט

עלות תנאי העסקתו של מנכ"ל החברה, יונה פוגל, הסתכמה בכ-5.12 מיליון שקל ב-2017. פוגל מועסק בתפקיד זה מאז אוקטובר 2007. הגמול שעליו מוותר המנכ"ל אושר לו על ידי ועדת הגמול והדירקטוריון בסוף חודש מאי האחרון והוא מחושב לפי תשע משכורות חודשיות שלו.

מנכ"ל פז יונה פוגל, צילום: עמית שעל מנכ"ל פז יונה פוגל | צילום: עמית שעל מנכ"ל פז יונה פוגל, צילום: עמית שעל

בפז אישרו בסוף השבוע כי הקיצוץ במרווח השיווק צפוי לפגוע בחברה בעלות של כ-35 מיליון שקל בשנה, מה שמחייב אותה לצעדי התייעלות. הויתור על הגמול המדובר הינו אחד הצעדים שמצמצמים את ההשפעה באופן מהותי. "על רקע תהליכי ההתייעלות המנכ"ל החליט כדוגמא אישית לוותר על המענק".

בסוף אפריל האחרון החליטה ועדת המחירים במשרד האנרגיה להפחית את מרווח השיווק שרשאיות תחנות הדלק לגבות מהלקוחות. המרווח ירד ל-55.6 אגורות ליטר, קיטון של 4.7 אגורות לליטר, לא כולל מע"מ. גורמים בענף האנרגיה העריכו באותו מועד כי המשמעות היא פגיעה של עשרות מיליוני שקלים בשנה לכל אחת מרשתות תחנות הדלק הגדולות. חברות הדלק הגיבו בהמשך בקיצוץ וסיומם של מבצעים שנהגו לקיים עם הלקוחות, בתגובה.

החברה חתמה את הרבעון הראשון של השנה ברווח נקי של כ-77 מיליון שקל, שירד בכ-71% ביחס לרבעון המקביל בתחילת 2017. בין הגורמים שהשפיעו היה קיטון חד בשיעור הרווח הגולמי שירד מכ-20% ל-13%. הירידה נבעה בעיקר משחיקת מרווח הזיקוק ושחיקת שער החליפין. יצויין כי הפחתת מרווח השיווק שעליה החליטה וועדת המחירים של משרד האנרגיה ב-30 באפריל השנה, עוד לא השפיעה בדו"חות הרבעון הראשון על התוצאות.

שווי השוק של פז עמד בתום המסחר ביום חמישי על כ-5.2 מיליארד שקל. החברה המספקת דלקים למשק מחזיקה בבתי זיקוק באשדוד וברשת תחנות דלק הפרוסה ברחבי הארץ, וגם שולטת בחברת "פז-גז". נראה כי על רקע הירידה בביצועי החברה, כפי שהשתקף בתוצאות הרבעון הראשון, המשקיעים שחקו את מחיר המניה. פז איבדה משוויה כמיליארד שקל מאז תחילת 2018.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות