אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התחזה, ניסה להוציא מיליונים מחברות - ונשלח ל-22 חודשי מאסר צילום: שאטרסטוק

התחזה, ניסה להוציא מיליונים מחברות - ונשלח ל-22 חודשי מאסר

יונתן ממן הורשע במסגרת הסדר טיעון בחמש עבירות של ניסיון לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות והתחזות לאחר

10.06.2018, 16:19 | שירות כלכליסט

22 חודשי מאסר ו-70 אלף שקל קנס נגזרו לאחרונה על יונתן ממן, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בחמש עבירות של ניסיון לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות והתחזות לאחר. ממן פעל בשיטת "הנדסה חברתית" וביצע מעשי הונאה מתוחכמים כלפי חברות ברחבי העולם תוך התחזות לנושאי תפקיד.

קראו עוד בכלכליסט

לפי כתב האישום המתוקן, בין השנים 2017-2015 יצר ממן תשתית להונאה והוצאת כספים במרמה מחברות שונות ברחבי העולם. זאת, על ידי איסוף מידע פיננסי אודות חברות היעד ופנייה אל חברות וגופים שונים בדרישה להעברות כספים בהיקף של מיליוני דולרים לחשבונות בנק בחו"ל.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

כך, במהלך 2016 פנה ממן לסוכנות של חברת קטרפילר שמקום מושבה בלבנון והציג מצג שווא לפיו הוא נציג של חברת קטרפילר האמריקאית. ממן ביקש מנציגת החברה הלבנונית להעביר לכל הפחות 6 מיליוני דולר, על חשבון חוב לכאורה שהיה לחברה הלבנונית כלפי החברה האמריקאית. בכדי לקדם את העברת הכספים פנה ממן אל אחר וביקש שיספק לו חשבון בנק אמין שלא יעורר את חשד הרשויות.

האחר לא סיפק את חשבון הבנק המבוקש והודיע לרשויות האכיפה האמריקאיות על ההונאה שאמורה להתבצע. בעקבות התערבות של רשויות האכיפה האמריקאיות, הכספים לא הועברו. לפי אישום אחר ממן התקשר לבנק פולני והתחזה לאזרחית יוון, יו"ר חברה שמחזיקה חשבון באותו בנק. במהלך מספר שיחות טלפון ניסה ממן לקבל פרטים אודות הכספים בחשבון על מנת להוציא במרמה סך של 130 אלף יורו

השופטת: "עבירות חמורות בעלות פוטנציאל נזק עצום"

בגזר הדין קבעה השופטת דנה אמיר מבית משפט השלום בתל אביב: "המדובר בעבירות חמורות בעלות פוטנציאל נזק עצום. הדברים אף מקבלים משנה תוקף כאשר המדובר במי שיצר בעצמו או באמצעות אחרים את התשתית ליצירת המצגים הכוזבים כדוגמת הנאשם. זאת נוכח הפיתוי הגדול שבביצוע עבירות מעין אלה לאור הרווח הפוטנציאלי הגבוה לצדן, הקלות היחסית שבביצוען והקושי הממשי שבגילויין".

את פרקליטות ת"א (מיסוי וכלכלה) ייצגו עו"הד שרון יונוביץ ולואי עיאדאת. את ממן ייצג עו"ד ג'קי סגרון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות