אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוקסקון שוב מנצלת עובדים - הפעם, במפעל למכשירי אמזון צילום: רויטרס

פוקסקון שוב מנצלת עובדים - הפעם, במפעל למכשירי אמזון

ענקית הייצור הטייוואנית עברה על חוקי העבודה בסין כשלא שילמה שעות נוספות לפועלים, ודרשה מחלקם לעבוד שבועות ברציפות; אמזון, שמכשירי האקו והטאבלטים שלה מורכבים במפעל,

11.06.2018, 14:17 | רפאל קאהאן

פוקסקון שוב פוגעת בפועלי פסי הייצור שלה: ארגון זכויות העובדים China Labor Watch, שמנטר את תנאי ההעסקה בסין, דיווח שעובדי קבלן הועסקו בניגוד לחוק במפעל של ענקית הייצור, בו נבנים מוצרי אמזון.

קראו עוד בכלכליסט

הדיווח נבדק בידי אמזון, שאימתה אותו מבלי לפרט את הביקורת שביצעה - אך נציג מטעמה מסר לסוכנות רויטרס ש"נמצאו סיבות לדאגה". המפעל האמור מייצר את רמקולי האקו והטאבלטים מסדרת Fire.

פס ייצור במפעל פוקסקון, צילום: רויטרס פס ייצור במפעל פוקסקון | צילום: רויטרס פס ייצור במפעל פוקסקון, צילום: רויטרס

חוקי העבודה הסינים מאוד ברורים לגבי המגבלות שחלות על המעסיקים, הן של עובדי ייצור והן של עובדי קבלן. למשל, אסור להעסיק יותר מ-10% עובדי קבלן ביחס לכוח העבודה במפעל; המעסיק מחויב לתשלום של שעות נוספות בהיקף של פי 1.5 משכר העבודה הרגיל והיקף השעות הנוספות עומד על כ-36 שעות חודשיות. פוקסקון העסיקה כ-40% עובדי קבלן, לא העניקה להם תוספת שכר ודרשה מהם כ-100 שעות נוספות בחודש. עובדים מסוימים אף עבדו כ-14 ימים ברציפות.

על אף שאמזון אינה מעסיקה את פועלי פוקסקון בעצמה, סוגיות זכויות עובדים הן נקודה בעייתית עבורה: מזה שנים שמדווחים מקרים בהם פגעה בזכויות פועלי המחסנים שלה ברחבי העולם, ודו"ח של המשרד האמריקאי לבטיחות וגהות פסק שמחסניה הם סכנת נפשות; כ-7 עובדים נהרגו במכלולי האחסנה של אמזון בחמש השנים האחרונות ורבים אחרים נפצעו.

אמזון אינה חברת הטכנולוגיה המערבית הראשונה ששמה נקשר בפרשיות העסקה בלתי חוקית בפוקסקון. בעבר התאבדו פועלי ייצור שהרכיבו מכשירי אייפון, כתוצאה מלחץ שהוטל עליהם מצד המנהלים, נהלי עבודה שמזכירים מחנות צבא ותנאי עבודה תת אנושיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות