אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני מבקש להרחיק את הפיקוח על הגמ"חים מרשות שוק ההון צילום: עומר מסינגר

גפני מבקש להרחיק את הפיקוח על הגמ"חים מרשות שוק ההון

יו"ר ועדת הכספים מבקש שרשות התאגידים שבמשרד המשפטים תפקח על המוסדות הפיננסיים של גמילות החסידים. מדובר בגוף עם פחות סמכויות וכח מרשות שוק ההון; סגן הממונה על רשות שוק ההון: "נשקול את הנושא שוב"

12.06.2018, 18:29 | עמרי מילמן

ועדת הכספים של הכנסת קיימה היום דיון בנושא "חוק הגמ"חים" שמטרתו להסדיר את הפיקוח על המוסדות הפיננסיים של גמילות החסידים בחברה החרדית.

קראו עוד בכלכליסט

בעוד שבהצעת החוק המקורית שעלתה על שולחנה של ועדת הכספים, מי שאמור היה לפקח היציבות של הגופים הייתה רשות שוק ההון (במסגרת חוק הפיקוח על הצעת חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים – שירותי פיקדון ואשראי בלא ריבית), גפני טען כי מאחר ומדובר במוסדות חברתיים להלוואה קהילתית ולא ניתן להשוותם לנותני שירות מטבע רגילים, ההסדרה של הפעילות שלהם צריכה להיות במסגרת שונה וכי אין לדרוש מהם דרישות רגולטוריות שיכבידו על הפעילות שלה. לכן מי שמתאים לפקח עליהם היא רשות התאגידים שבמשרד המשפטים. גוף עם פחות סמכויות וכח מרשות שוק ההון.

יואב גפני, סגן הממונה על רשות שוק ההון יואב גפני, סגן הממונה על רשות שוק ההון יואב גפני, סגן הממונה על רשות שוק ההון

לדברי גפני "אני מאוד מעוניין בחוק, רוצה לסיים אותו ולהגיע בתקופה הקרובה לסיכום. עושים פה דבר שלא היה בחקיקה קודמת ואנחנו מנסים ללמוד מגופים פיננסיים אחרים שם מדובר במקרים שבמידה מסוימת דומים ובמידה אחרת לא דומים. אני מבקש שתגיעו תוך שבוע עם תשובות עקרוניות, מכיוון שקיבלנו על עצמו לסיים את החוק הזה בהקדם. נראה בזה אתגר חשוב בהסכמה כמובן עם האגמ"חים ועם כלל הגורמים".

לאור הדרישה של גפני אמר סגן הממונה על רשות שוק ההון, יואב גפני: "נוכח הסוגיות כבדות המשקל שעלו בדיונים, התכליות של החקיקה, העובדה שיכול להיות שהיכולת של חקיקה בלתי רלוונטית לגוף המפוקח, אנחנו מבקשים לחזור ולטכס עצה בממשלה, גם לגבי הרגולציה ויתר הסעיפים, לעשות זאת בהקדם כדי שיהיה אפשר לחזור ולדון בנושא הזה בוועדה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות