אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת שוק ההון

איתי בין זאב: הנפקה לציבור של הבורסה - עד סוף השנה

מנכ"ל הבורסה בוועידת שוק ההון של כלכליסט: העברנו לרשות לני"ע הצעה שכל אזרח יוכל לקבל מידע בזמן אמת מהבורסה על המסחר בעלות של 4 שקלים בחודש. היום המידע שניתן הוא בעיכוב)של 20 דקות. בעולם שאנחנו חיים בו, זה הופך את המידע ללא רלוונטי"

13.06.2018, 11:51 | דרור רייך

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב הגיע לוועידת שוק ההון של כלכליסט כדי להסביר מדוע חברה ישראלית חייבת להיסחר בבורסה בתל אביב. "לפני כן אני רוצה להתייחס לראיון שהתרחש לפני עם דורית סלינגר. החיסכון הפנסיוני הוא מהוותי – אבל כמה אזרחים מודעים לכך שהפנסיה שלהם עולה כשהבורסה עולה? צריך יותר חינוך פנסיוני לצרכן. גם מסחר עצמאי זה חלק מהעניין, ואני מקווה שהרבה גופים יצטרפו למהפכה הדיגיטלית".

בן זאב המשיך, "גם אנחנו לא טומנים את ידינו בצלחת, העברנו לרשות לני"ע הצעה שכל אזרח יוכל לקבל מידע חי בזמן אמת מהבורסה על המסחר בעלות של 4 שקלים בחודש. היום המידע שניתן הוא בדיילי (עיכוב) של 20 דקות. בעולם שאנחנו חיים בו, זה הופך את המידע ללא רלוונטי. אנחנו הבורסה היחידה במערב שעדיין רואים בדיילי ולא בזמן אמת ואני מקווה שזה ישתנה בקרוב.

איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה, צילום: עמית שעל איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה | צילום: עמית שעל איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה, צילום: עמית שעל

"אני רוצה לתת לכם קצת מספרים על הבורסה. מאז תחילת 2017 היו לנו 20 הנפקות הון (מניות) שגייסו 4.4 מיליארד שקלים, וזה מלבד שוק האג"ח שתמיד היה חזק בישראל. השנים האחרונות לא היו טובות לשוק המניות, אבל המגמה השתנתה. וזה לא משהו רגעי, זה כאן להישאר.

"מה שלא פחות חשוב הוא שההנפקות היו במגוון סקטורים ובסכומים שונים. הבורסה בת"א לאורך כל פעילותה משקפת בצורה די טובה את הכלכלה הישראלית בגלל הפיזור ולראייה ההנפקה של פתאל שהמניה נכנסה ישר למדד המוביל ת"א-35 .

"וזה גם למדינה טוב – כשחברה פרטית הדו"ח הכספי שלה פרטי, כשהיא ציבורית היא שקופה וכולם יכולים לראות מה היא עושה. גם לגופים המוסדיים יש יותר אפשריות השקעה, וזה בסוף חוזר למדינה. במסחר אתה גם יודע כל פעם מה השווי של החברה ואפשר לגייס במהירות חוב או הון.

"יש מקום למימון בנקאי ומימון של שוק ההון – שוק החוב בישראל הוא אחד השווקים החזקים בעולם.

"אבל יש בעיה אחרת, אנחנו לא מרוצים מהנזילות הקיימת בבורסה – זה רחוק מאיפה שהיינו רוצים להיות – גופים גדולים בינלאומיים לא נכנסים להשקעות בבורסה המקומית בגלל נזילות.

"אבל זה גם המקום לפרגן לכנסת שלאחרונה מביאה חוקים טובים, אולי לא תמיד בקצב הנכון, אבל הכוונות הן טובות – בין היתר הרחבת הרישום הכפול, הכרה בהוצאות הנפקה והקלות רגולטוריות לחברות קטנות.

"המדינה למעשה נותנת תמריץ לחברות להנפיק בבורסה והרחבת הרישום הכפול הוא לטורונטו הונג קונג וסינגפור אחרי לונדון וארה"ב שעימם כבר יש לנו הסכמים.

הבורסה בת"א היא המגרש הביתי של החברות הישראליות – אבל זה גם המגרש הפרטי של המדינה ושלה אזרחים שלה. עד סוף השנה הבורסה תעשה הנפקה ראשונית לציבור בצורה שלא הייתה בישראל – 30% ממנה יעבור לאזרחי ישראל. כל אחד יוכל להיות בעל מניות בבורסה ולהיות שותף להצלחה של הכלכלה הישראלית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות