אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע מעכבת את מכירת הבורסה: "בחינת ההליך חייבת להיות מקצועית, לא חובבנית" צילום: ענבל מרמרי

פרסום ראשון

רשות ני"ע מעכבת את מכירת הבורסה: "בחינת ההליך חייבת להיות מקצועית, לא חובבנית"

יו"ר הרשות ענת גואטה תוקעת את אישור העסקה שמוביל מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב - של מכירת השליטה בבורסה לקרן ההשקעות מאניקיי ולמשקיעים פיננסים נוספים - דורשת לאשר פרטנית כל אחד ואחד מהמשקיעים הנוספים: "מדובר במהלך היסטורי מרובה היבטים ויש לבחון את התהליך באחריות"; בן זאב הגיש בתגובה בקשה לבנקים לארכה למכירת המניות, עד לסוף אוגוסט

13.06.2018, 12:10 | רחלי בינדמן

מתיחות ראשונה בין הבורסה ליו"ר רשות ניירות ערך החדשה ענת גואטה. גואטה שלחה השבוע מכתב למנכ"ל הבורסה איתי בן זאב, שבו היא מבהירה לו כי דרוש לה זמן נוסף לבחון את עסקת מכירת השליטה בבורסה לקרן ההשקעות מאניקיי האוסטרלית ולמשקיעים פיננסים נוספים.  

קראו עוד בכלכליסט

גואטה מעוניינת לבחון ולאשר פרטנית כל אחד מהמשקיעים הנוספים - כל אחד ממשקיעים אלה יחזיק במישרין לאחר העסקה פחות מ5% ממניות הבורסה והם כלל אינם נדרשים להיתר שליטה. מאניקיי היא היחידה שזקוקה להיתר, שכן היא תרכוש כמעט 20% מהבורסה.

בן זאב, מנכ"ל הבורסה, שלח בעקבות זאת מכתב לבנקים ובתי ההשקעות שהסכימו למכור את מניותיהם וביקש מהם ארכה להשלמת העסקה לסוף אוגוסט - ברשות מקווים לסיים עד אז את הבדיקה. במכתב ציין בן זאב כי מבנה העסקה גובש בתיאום עם רשות ניירות ערך וכי הוא מקובל עליה - אך בפועל מאחורי הקלעים לא בטוח שזהו אמנם המצב, במיוחד על רקע הקנס שקיבלה בעבר מאניקיי מהרשויות בארצות הברית.

בסביבת הבורסה לא מבינים מדוע הרשות מבקשת את האישור הפרטני, שכן לפי מודל העסקה אם ירכשו המשקיעים האמורים מעל 5% ממניות הבורסה בהמשך, המניות העודפות יוחזקו עבורם בנאמנות. לפיכך לא באמת תהיה להם השפעה על המתרחש בבורסה.

עבור בן זאב, העיכוב שיצרה גואטה מסכן במידה את העסקה שכן הבנקים עשויים שלא להסכים לארכה שביקש, בין היתר לנוכח המתיחות ששוררת בין בנק הפועלים למנכ"ל הבורסה.

לאחרונה נפתחה חזית בין הפועלים לבורסה, לאחר שהבנק בראשות אריק פינטו טען כי היא מובילה מהלך בעייתי של ייקור עמלות והתנהלותה הלא שקופה בעייתית. בן זאב לא נשאר חייב והאשים את הבנק כמי שעומד מאחורי מכתב ששלחה עמותת ידיד לחברי הכנסת, שבו דרשה העמותה לקבל מידע נוסף על עסקת המכירה. בפועלים עשויים אם כן לבקש לסגת מהעסקה לנוכח העיכוב שנוצר. בה העת, בהנהלת הבורסה משוכנעים שהבנקים יענו לארכה.

ברשות ניירות ערך מבהירים: הרשות היא זו שיזמה את השינוי המבני בבורסה, תמשיך לקדמו וכמובן שחפצה מאד בהצלחתו. אך בחינת הליך המכירה חייבת להיות מקצועית ולא חובבנית. מדובר במהלך היסטורי מרובה היבטים ויש לבחון את התהליך באחריות. כך ייעשה, ומכאן נגזרים גם לוחות הזמנים. הרשות לא תיכנע לתכתיבים או ללחצים. לגוף העניין, ובנוגע לעסקה שעומדת כרגע על הפרק - הרשות אפילו עוד לא קיבלה לידיה את כל המידע שביקשה, על אף שחלקו התבקש כבר לפני זמן רב".

איתי בן זאב , צילום: בלומברג איתי בן זאב | צילום: בלומברג איתי בן זאב , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות