אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפד העלה את הריבית ב-0.25%, צופה כעת שתי העלאות נוספות השנה - ולא אחת צילום: איי אף פי

הפד העלה את הריבית ב-0.25%, צופה כעת שתי העלאות נוספות השנה - ולא אחת

הבנק המרכזי האמריקאי העלה כצפוי את שיעור הריבית לטווח שבין 1.75% ל-2%; יו"ר הפד פאוול: "מצבה של כלכלת ארה"ב טוב מאוד, עדיין לא הכרזנו ניצחון על האינפלציה"

13.06.2018, 21:00 | שיר רייטר

הבנק המרכזי האמריקאי הפדרל ריזרב, בראשות ג'רום פאוול, העלה הערב (ד') כצפוי את שיעור הריבית ב-0.25% לטווח שבין 1.75% ל-2%. זו העלאת הריבית השנייה מתחילת השנה - לפני כשלושה חודשים העלה הבנק האמריקאי את הריבית ב-0.25% בהחלטת הריבית הראשונה של פאוול. בהודעה שהתלוותה להחלטה ציינו חברי ועדת השווקים הפתוחה, ה-FOMC, כי הם מעלים את התחזיות לארבע העלאות ריבית ב-2018, במקום התחזית הקודמת לשלוש העלאות השנה.

קראו עוד בכלכליסט

ג ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב | צילום: בלומברג ג

הוועדה ציינה בהודעתה כי החליטה להעלות את הריבית לאור תנאי שוק העבודה ונתוני האינפלציה. מנתונים שקיבלה הוועדה בחודש מאי עולה כי שוק העבודה ממשיך להתחזק, שיעור האבטלה ירד והפעילות הכלכלית עלתה בשיעור יציב.

אתמול הודיע הממשל האמריקאי כי האינפלציה בארה"ב עלתה בקצב המהיר ביותר זה שש שנים. מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה ב-2.8% ב-12 החודשים האחרונים, יותר מהעלייה של 2.5% באפריל. זהו השיעור הגבוה ביותר מאז תחילת 2012. בהודעתו הערב הסיר הפד את הקביעה שלפיה הוא "יבחן בקפידה" את שיעור האינפלציה.

בהעלאת הריבית הקודמת, ב-21 במרץ, עידכנה הוועדה את התחזיות לשלוש העלאות ריבית ב-2019 במקום שתי העלאות, כך שצפתה שמונה העלאות ריבית של 0.25% עד 2020 - שלוש השנה, שלוש ב-2019 ושתיים ב-2020.

היום עידכנה הוועדה את התחזית וצופה כעת העלאת ריבית אחת בלבד ב-2020, כך שמספר העלאות הריבית במהלך התקופה יישאר שמונה. הוועדה הותירה את ההערכה שלה לשיעור ריבית נייטרלי על 2.9% וכן את התחזית לשיעור ריבית של 3.4% בסוף שנת 2020. בסוף 2018 מצפה הפד לשיעור ריבית של 2.4%, ובסוף 2019 לריבית של 3.1%.

"הכלכלה האמריקאית במצב טוב מאוד"

יו"ר הפד פאוול אמר במסיבת העיתונאים לאחר הודעת הריבית כי מצבה של הכלכלה האמריקאית "טוב מאוד", עם שיעורי אבטלה נמוכים ואינפלציה נמוכה. פאוול ציין כי מחירי הנפט צפויים לדחוף את האינפלציה מעל 2% (היעד של הפד), אך מדובר בעלייה זמנית. הוא הדגיש כי בבנק המרכזי עדיין לא "הכריזו ניצחון" על האינפלציה. כן אמר פאוול כי המדיניות הפיסקאלית של הממשל מעודדת את הביקושים.

יו"ר הפד המעיט בחשיבות השינוי בתחזית לגבי מספר העלאות הריבית השנה (משלוש לארבע בסך הכל), וציין כי התחזיות לא השתנו באופן ניכר. עוד אמר פאוול כי מעתה יקיים הפד מסיבת עיתונאים לאחר כל הודעת ריבית, בשונה מההתנהלות עד כה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
לא במשמרת של פלוג
פלוג לא תיקח על עצמה להעלות ריבית שחלק מההשלכות שלה זה הוצאת אויר וגם נזילות משוק הנדל"ן. בטח שהיא לא תרצה את זה במשמרת שלה.... היא תחכה לסיים את הקדנציה לסמן V ולהמשיך לתפקיד הבא, ובנינו, היא צודקת, גם ככה ביבי יגזור את הקרדיט ואת הזוהמה ישאיר לפרייאר התורן...
סתםאחד  |  14.06.18
8.
ומתי אצלנו יתעורר בנק ישראל יעלה את הריבית ויפוצץ את בועת הנדלן?
הרי אצלנו הריבית הייתה המנוע והדלק העיקרי בניפוץ ויצירת בועת הנדלן, כך על פי בנק ישראל וה OECD. אז כעט שפר הריבית הולך ומתרחב, הגיע הזמן להעלות את הריבית והוציא הרבה הרבה אויר. בנוסף יתכן והדבר יתמוך בפיחות השקל מול ה $ ואז היצואנים יוכלו לשפר את ביצועיהם.
דלית  |  14.06.18
לכל התגובות