אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה בשיכון ובינוי: סיידוף רוכש את החברה מאריסון בדיסקאונט של 14% צילום: יחצ

חשיפת כלכליסט

דרמה בשיכון ובינוי: סיידוף רוכש את החברה מאריסון בדיסקאונט של 14%

איש העסקים ירכוש את מלוא המניות, 47%, של אריסון השקעות בחברה תמורת 1.1 מיליארד שקל; זו עסקת הרכישה הראשונה של חברה ישראלית שסיידוף סוגר - לאחר שבשנתיים האחרונות ניסה לרכוש את אפריקה ישראל ובזק

13.06.2018, 18:43 | גולן חזני

אריסון השקעות בבעלות שרי אריסון מוכרת את השליטה (46.9%) בחברת הנדל"ן והתשתיות שיכון ובינוי לאיש העסקים האמריקאי נתי סיידוף תמורת 1.1 מיליארד שקל. שווי החברה בבורסה עומד על 2.72 מיליארד שקל, כך שמדובר במחיר שנמוך ב־14% (כ-180 מיליון שקל) משווי השוק של מניות השליטה, שעומד על כ־1.3 מיליארד שקל. ל"כלכליסט" נודע כי הצדדים חתמו היום על מזכר הבנות, לאחר חודשיים של מגעים חשאיים. בכך הצליח סיידוף להקדים את איש העסקים הישראלי מאיר שמיר שניהל גם הוא מגעים ראשוניים לרכישת השליטה בשיכון ובינוי.

 

קראו עוד בכלכליסט

בכך הצליח סיידוף לחתום על עיסקה ראשונה לרכישת חברה ישראלית, לאחר שבשנתיים האחרונות ניסה לרכוש את אפריקה ישראל ואת בזק, אולם לא הגיע לכלל הסכמות. בשלב הראשון ימשיך משה לחמני לכהן כיו"ר החברה.

סיידוף רוכש את החברה בזמן המשבר הגדול בתולדותיה, שנובע מחקירות בחשדות למתן שוחד באפריקה. הוא הגיע השבוע לארץ לחתימת העיסקה לאחר מו"מ ממושך וחשאי שארך כחודשיים, ומקדים את מאיר שמיר שגם הוא ניהל מו"מ לרכישה.

שיכון ובינוי נסחרת בשווי של 2.72 מיליארד שקל, לפיכך היקף העסקה עומד כאמור על 1.1 מיליארד שקל מדובר בסכום גבוה יותר מהסכום שאמור היה סיידוף להשקיע ברכישת אפריקה או ברכישת השליטה בבזק.

היתרון של סיידוף על פני המתחרים היה בעובדה שהוא הסכים לרכוש את החברה ללא תנאים, בעוד שרוכשים אחרים כמו שמיר ביקשו שיפוי מסויים על ההוצאות הצפויות והחשיפה בגין החקירה נגד החברה על שוחד באפריקה.

סיידוף ואריסון בטקס החתימה, צילום: יחצ סיידוף ואריסון בטקס החתימה | צילום: יחצ סיידוף ואריסון בטקס החתימה, צילום: יחצ

העיסקה נחתמה מתחת למחיר השוק, כיוון שהמחיר שלפיו חושבה העיסקה שיקף את הממוצע בתקופה מסויימת שקדמה לה. אריסון קיבלה גם הצעות גבוהות יותר אבל החליטה לבחור בגורם שאוהב את ישראל ומעוניין להשקיע בה, ומאמין בה כפי שהיא היום. בין סיידוף לאפרת פלד מנהלת העסקים של אריסון, ובין שרי עצמה, נוצר חיבור, בעיקר בנושא הקיימות.

אריסון החליטה להעביר 25 מיליון שקל מהעיסקה לתרומות.

"חזון הקיימות ומהפכה בבנייה הירוקה"

שרי אריסון, הבעלים של קבוצת אריסון מסרה בתגובה: "לאחר 22 שנים הודענו על חתימת הסכם למכירת השליטה בשיכון ובינוי. ב-2007 הפכנו לבעלי שליטה בחברה מתוך רצון ואמונה ליישם את חזון הקיימות ולהוביל מהפכה של ממש בבנייה הירוקה ובאיכות החיים בישראל ובעולם. במהלך השנים האחרונות קיבלנו פניות רבות באשר למכירת החברה, ובעת בחירת בעל השליטה החדש נתנו משקל רב לרצון להמשכיות בהטמעת הערכים וחזון הקיימות של הקבוצה למען צמיחתה, שגשוגה והובלתה בתחום.

"אני, יחד עם אפרת פלד, יו"ר ומנכ"לית אריסון השקעות, הנהלת ודירקטוריון אריסון השקעות, רוצים להודות באופן אישי לכל 11 אלף העובדים בישראל ובעולם, למנהלים, לחברי הדירקטוריון, לשותפים העסקיים, לגמלאים ולכל אלו שהיו שותפים לדרך במימוש החזון להיות קבוצה עסקית מובילה, היוצרת סביבת חיים בת-קיימא ומתקדמת בארץ ובעולם, למעננו ולמען הדורות הבאים.

"אנו מאחלים לבעלים החדשים, לחברה ולעובדיה המשך הצלחה ושגשוג מתוך אמונה שלמה בעובדים, במנהלים וביכולות החברה שתמיד תישאר בליבנו".

אריסון השקעות מודה לעורכי הדין דובי זולטק ודורון סגל ממשרד גולדפרב זליגמן שליוו את העסקה".

תגובת אריסון השקעות: "החברה הודיעה היום על חתימת הסכם למכירת מלוא החזקותיה בחברת שיכון ובינוי לקבוצת סיידוף, וזאת בתמורה לסך של מליארד ומאה שקלים. כמו כן, במסגרת הסכם המכירה ביקשה אריסון השקעות לתרום 25 מיליון שקל לטובת הקהילה והחברה כחלק מכספי התמורה. הרוכש, מצידו, התחייב להמשיך בפעילות הפילנתרופית של שיכון ובינוי ולייעד חלק מרווחי העסקה, ככל שיהיו, למטרות פילנתרופיות גם כן.

אפרת פלד, יו"ר ומנכ"לית אריסון השקעות אפרת פלד, יו"ר ומנכ"לית אריסון השקעות אפרת פלד, יו"ר ומנכ"לית אריסון השקעות

"ההחלטה על המכירה התקבלה בהתאם לאסטרטגיית הפעילות הגלובלית של הקבוצה ובמטרה לגוון את השקעותיה והשפעתה בתחומי פעילותה השונים בעולם.

אריסון השקעות החזיקה בחברה למעלה מ-22 שנה, בחלקן בשליטה משותפת עם עובדי החברה והחל מ-2007 רכשה את השליטה בחברה. במהלך שנים אלו, הפכה שיכון ובינוי לחברת התשתיות והנדל"ן המובילה בישראל. החברה פועלת ביותר מ- 20 מדינות, על פני 4 יבשות ובהובלת הבעלים, שרי אריסון, חרתה על דגלה את חזון הקיימות שהפך גם לאסטרטגיה עסקית למכלול פעילותה.

"בטוחים כי הרוכשים של החברה, המכירים בחשיבות חזון החברה ובערכים המובילים על-פיהם היא פועלת, ימשיכו להנהיגה בישראל ובעולם על-פי החזון והערכים הללו למען המשך צמיחתה ושגשוגה".

"אחת מספינות הדגל של הכלכלה הישראלית"

 

בעל השליטה בקבוצת סיידוף, נתי סיידוף, אמר כי הוא גאה לרכוש את הבעלות בשיכון ובינוי, שהיא אחת מספינות הדגל של הכלכלה הישראלית. סיידוף עתיד להיפגש עם המנהלים הבכירים בשיכון ובינוי, במטרה לגבש תכניות עבודה אסטרטגית ארוכת טווח לחברה, ועם השלמת העסקה צפוי מנהל העסקים של קבוצת סיידוף, תמיר כהן, ליטול חלק משמעותי בגיבוש המדיניות ובפעילות שיכון ובינוי.

סיידוף התייחס לעובדה שזו ההשקעה המשמעותית הראשונה בישראל של הקבוצה, והיא מתבצעת דווקא בזמן שבו קיימות קריאות רבות שלא להשקיע במדינה. ״דווקא בעת הזו שבה קוראים רבים להחרים את ישראל, וקבוצות נפסדות כמו ה-BDS נוחלות הצלחה חלקית בפעילותן שנועדה לפגוע במדינה, אני שמח להוביל מהלך רכישה משמעותי בישראל, שהוא הראשון בסדרה של רכישות שקבוצת סיידוף, עתידה לבצע".

סיידוף ציין גם כי הניסיון הרב שנצבר במשך למעלה מ-40 שנה בקבוצה שבראשותו בארה"ב, וזאת בעיקר בתחומי הנדל"ן, הייזום והבניה, עתיד לסייע לשיכון ובינוי בהרחבת פעילותה בשוק האמריקאי, וכי הוא רואה בשוק האמריקאי את אחד ממנועי הצמיחה העתידיים של שיכון ובינוי וזאת בהתאם לתוכניות החברה הקיימות.

את אריסון ייצגו עורכי הדין דובי זולטק ודורון סגל ממשרד גולדפרב זליגמן, ואת סיידוף עו"ד אמיר ברטוב ממשרד שמעונוב שאמר: אנחנו משוכנעים שהפעילות של סיידוף תועיל מאד למשק הישראלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות