אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רועי פולקמן מציע: השוכר והמשכיר יתחלקו בדמי התיווך חצי־חצי צילום: דוד הכהן

רועי פולקמן מציע: השוכר והמשכיר יתחלקו בדמי התיווך חצי־חצי

לפי ההצעה שתידון בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון, בעלי דירות שמציעים דירה להשכרה באמצעות מתווכים בלבד לא יוכלו לגלגל את מלוא התשלום על השוכרים

14.06.2018, 06:55 | צבי זרחיה וענת דניאלי

ניסיון נוסף לאלף את השוק הפרוץ של תיווך דירות. ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק חדשה של ח"כ רועי פולקמן (כולנו), שלפיה בעלי דירות שמציעים את דירתם להשכרה באמצעות מתווכים בלבד לא יוכלו לגלגל את כל דמי התיווך על השוכרים. לפי ההצעה, דמי התיווך יתחלקו שווה בשווה בין השוכר למשכיר. הסנקציה על הפרת ההוראה תוטל על המתווכים: גביית מלוא התשלום מהשוכר תיחשב עבירת משמעת, ותוכל להביא לשלילת הרישיון מהמתווך.

קראו עוד בכלכליסט

ברקע ההצעה של פולקמן עומד תיקון שנעשה לאחרונה בחוק השכירות הוגנת, וקבע בין השאר שכאשר הפנייה למתווך נעשית ביוזמת המשכיר ‑ הוא זה שיישא במלוא דמי התיווך. הבעיה היתה שלחוק לא היו שיניים, ומתווכי הדירות התחמקו ממנו.

מימין: ח"כ רועי פולקמן והשרה איילת שקד , צילום: עומר מסינגר, אוהד צויגנר מימין: ח"כ רועי פולקמן והשרה איילת שקד | צילום: עומר מסינגר, אוהד צויגנר מימין: ח"כ רועי פולקמן והשרה איילת שקד , צילום: עומר מסינגר, אוהד צויגנר

"מתווכים רבים נוהגים לגבות רק מהשוכרים את מלוא עמלת התיווך", מסביר פולקמן, "ולעומת זאת, במקרים רבים הם לא גובים עמלה מהמשכירים - בעלי הדירות. העובדה שמתווכים מטילים את כל עלות התיווך על השוכרים מקוממת, ומייקרת את השכירות באזורי ביקוש בכ־8%".

במשרדי התיווך לא ממהרים לאמץ את ההצעה. "השאלה היא מה זה חצי־חצי" אמר רונן שטרית, יו"ר רשת אנגלו סכסון. "התיקון מדבר רק על חלוקת העמלה, והמתווכים יכולים להגדיל את העמלה. אני יכול לבקש חודש וחצי משני הצדדים יחד. בשורה התחתונה, נראה שאין לחוק שיניים ושהוא קשה לאכיפה. אני צופה שיהיו שיגדילו את קופת הגבייה ויחלקו לחצי כהוראת החוקף כך שהמתווך יעמוד במסגרת התיקון החדש".

לדברי שטרית, ההצעה נשמעת פופוליסטית: "הגיע הזמן שחברי כנסת לא יראו במתווכים שק חבטות כדי להוכיח את עצמם מול האזרחים".

"אנחנו לא נוגעים בגובה העמלות", אישר פולקמן, "אלא בלקונה שבגללה בעל הדירה אדיש, ומתווך לא־הגון מראה את הדירה בלי שבעל הדירה ישלם."

פולקמן נמצא במגעים עם שרת המשפטים איילת שקד, יו"ר ועדת השרים לחקיקה, כדי לגייס את תמיכתה בחוק. מלשכת שקד נמסר ל"כלכליסט" שהשרה "רואה חשיבות גדולה בסיוע לשוכרים, ובמקביל מאמינה במיעוט רגולציה. השרה בוחנת בשיתוף עם המציע לחייב את המתווך, בכללי האתיקה, לשקף לשני הצדדים את אופן חלוקת דמי התיווך ‑ במקום ההסדרה שהוצעה באמצעות חקיקה כופה. שקיפות ומנגנון השוק החופשי עדיפים, גם במקרה זה, על הסדרה קשיחה וכופה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
הצעה כושלת שאינה ברת אכיפה
במקום להתערב כל הזמן ביחסי שוכר-משכיר ולחוקק חוקים בלתי אכיפים, הגיע הזמן שהממשלה תקים את הגוף "רשם השכירויות". לרשם השכירויות יהיה אתר אינטרנט ממשלתי בו יוכלו משכירים לפרסם בחינם את דירותיהם כולל העלאת תצלומי החדרים וחזית הבניין. אתר "יד 2" יספק את הפלטפורמה התשתיתי שלו לטובת האתר הממשלתי. אצל רשם השכירויות תהיה אפשרות לשלם את המס על השכרת הדירה והוא יתן תוקף לחוזה השכירות ע"י חותמת ממשלתית. חוזה שכירות ללא תשלום המס וחותמת לא יקבל את הגנת בתי המשפט בישראל. רשם השכירויות יקים מערכת בתי משפט מהירים לשכירות כמו "תביעות קטנות" ושם יקבלו הן השוכרים והן המשכירים ייעוץ וסעדים משפטיים. חוזה שכירות הדירה יחתם באופן דיגיטלי לחלוטין ע"י הצדדים באתר וגם תשלום שכר הדירה יתאפשר רק דרך האתר , תוך ניקוי המס מהשקל הראשון. המשכיר יוכל לצרף רק את רשימת המטלטלין הייחודית למושכר וכל שאר התנאים המשפטיים יהיו אחידים , ברורים וברי אכיפה אצל המפקח על השכירות אשר ישמש שופט שלום בבית הדין.
משפטן  |  16.06.18
לכל התגובות