אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פנג'איה רכשה את חברת NIP גלובל העוסקת בהנפקת תעודות חכמות ב-100 מיליון שקל צילום: NIP

פנג'איה רכשה את חברת NIP גלובל העוסקת בהנפקת תעודות חכמות ב-100 מיליון שקל

לכלכליסט נודע שהתשלום של פנג'איה כולל 25 מיליון שקל במזומן, 50 מיליון שקל בחוב ועוד 25 מיליון שקל הלוואת בעלים. מייסד ניפ עמנואל ענתבי הוא גם מבעלי פנג'איה

14.06.2018, 09:33 | מאיר אורבך

חברת התשתיות פנג'איה רכשה את ניפ (NIP) גלובל בכ-100 מיליון שקל. החברה עוסקת בפיתוח פרויקטים שונים בתחום מרשמי האוכלוסין והנפקת תעודות חכמות. מנכ"ל ומייסד ניפ גלובל החברה עמנואל ענתבי (79) רכש את הפעילות של החברה מפורמולה והחליט למכור עתה את החברה לפנג'איה, שהוא גם אחד בעליה.

לכלכליסט נודע שהתשלום של פנג'איה, שבשליטת מאיר בן רכב רפי קמינר עו"ד שרון וויסמן אבידר, הנרי אוקלינסקי וענתבי, כולל 25 מיליון שקל במזומן, 50 מיליון שקל בחוב, שנלקח מפניסולה, שיושת על ניפ גלובל ועוד 25 מיליון שקל הלוואת בעלים.

קראו עוד בכלכליסט

המתחרה הגדולה של ניפ גלובל היא חברת סופרקום שנמצאת כיום בקשיים.

ניפ גלובל היא חברה רווחית. ב-2017 היה לה רווח מוערך של כ-8.5 מיליון רווח EBITDA. ההסכם בין החברות נחתם ביום ראשון האחרון.

מערכת זיהוי פנים ביומטרי (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק מערכת זיהוי פנים ביומטרי (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק מערכת זיהוי פנים ביומטרי (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

ב-2016 הורשעה החברה בעבירה של מתן שוחד לעובד ציבור זר. החברה העבירה לקופת המדינה 4.5 מיליון שקל כקנס וחילוט במסגרת ההסדר, והתחייבה לסייע לרשויות בלסוטו בחקירה.

על פי גזר הדין, ניפ היא חברה העוסקת בפיתוח תשתיות אלקטרוניות במדינות שונות. בין היתר, היא עוסקת בפיתוח פרויקטים שונים בתחום מרשמי האוכלוסין והנפקת תעודות חכמות. במהלך השנים 2010-2012 פעלה ניפ מול גופי ממשל שונים בלסוטו לשם קידום זכייתה במכרז וחתימה על הסכמים לביצוע פרויקט פיתוח והטמעת מערכת מרשם אוכלוסין, ביקורת גבולות ופיתוח תעודות אלקטרוניות.

עמנואל ענתבי, מייסד ניפ, צילום: NIP עמנואל ענתבי, מייסד ניפ | צילום: NIP עמנואל ענתבי, מייסד ניפ, צילום: NIP

לשם קידום הזכייה במכרז וחתימה על הסכמים עם ממשלת לסוטו, העסיקה הנאשמת במהלך 2010-2012 סוכנים מקומיים שקידמו את ענייניה ואת האינטרסים הכלכליים שלה מול גורמי ממשל מקומיים", נקבע בגזר הדין. התמורה לה היתה זכאית ניפ עמדה על כ־30 מיליון דולר. "על מנת להבטיח את האינטרסים הכלכליים שקידמה בלסוטו", נקבע בגזר הדין, "שכרה ניפ את שירותיו של סוכן מקומי בשם מוטסטואה מקואה (Motsotuoa Makoa), המקורב למי שכיהן כמנכ"ל משרד הפנים של לסוטו, רטסיליטסואה קהטסי (Retsilisitsoe Khetsi). הנאשמת שכרה את שירותיו של מקואה כדי שיניע את קהטסי לקידום האינטרסים של הנאשמת, בין היתר בתמורה לטובות הנאה כספיות. בראשית 2012 הגיעה הנאשמת לסיכום עם מקואה וקהטסי שלפיו קהטסי יקדם האינטרסים שלה, ובתמורה יקבל טובות הנאה כספיות מהנאשמת שיועברו אליו באמצעות מקואה".

בהתאם לסיכום זה, העבירה ניפ למקואה 507,893 דולר על מנת שיעביר לקהטסי סכום משמעותי שאינו ידוע מתוך הסכום שקיבל. כמו כן, עשתה זאת על מנת "להניע אותו לבחון את מוצרי החברה שפעלה במדינות אחרות באפריקה, ולאפשר לה הזדמנות לזכות במכרז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות