אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין דבר כזה "חופש לעסוק בזנות" צילום: מיכאל שטינדל

דעה

אין דבר כזה "חופש לעסוק בזנות"

תזכיר החוק שהוצג השבוע להטלת קנס על צרכני זנות העלה לדיון את מידת הלגיטימיות של המקצוע הוותיק בעולם. למרות שיש כאלה שהיו רוצים להאמין אחרת, זונות אינן בוחרות לעסוק בכך מרצונן ומתקשות לצאת מהמעגל הקטלני

15.06.2018, 13:41 | כרמית עירון פלר

תזכיר החוק שהציגה השבוע שרת המשפטים איילת שקד להטלת קנס של 1,500 שקל על צרכני זנות העלה לדיון את השאלה - האם מדובר בעונש מידתי למי שמעורב בפעילות שאינה אסורה על פי חוק? בעניין זה נשמעו קולות שונים – חלקם גורסים כי מדובר בהרתעה נטולת שיניים, משום שהקנס המוצע נמוך מקנס על נהיגה במהירות מופרזת, וכי יש לנקוט באכיפה פלילית, וחלקם סבורים כי מדובר בעונש לא מידתי, הפוגע בזכויות הפרט.

קראו עוד בכלכליסט

המחזיקים בדעה האחרונה להוטים לשכנע כי לא מדובר בנזק רק לצד הלקוח, אלא בחוק רע גם עבור הנשים העוסקות בזנות. לפי עמדתם אותן נשים בחרו באופן חופשי בעיסוק זה המאפשר להן לעשות "כסף קל". כלומר, באותה המידה יכלו אותן נשים לעסוק במקצועות מכניסים פחות כמו ניקיון ולהרוויח הרבה פחות. הטיעון המוחץ בעניין זה הוא כי החוק החדש, אם יעבור, מהווה פגיעה בחופש העיסוק ובזכותה של האישה לבחור מה לעשות עם גופה. אבל האם נשים העוסקות בזנות עושות זאת מתוך בחירה?

התשובה של מי שחוקר את התופעה ועוסק בשיקום של זונות היא לא. זונות אינן מגיעות למקצוע מתוך בחירה אמיתית, ויתרה מכך – לעתים קרובות הן אפילו לא מרוויחות מזה כסף.

אנשים שחקרו את התופעה וראיינו נשים שעסקו בזנות, מצאו כי נשים ה"בוחרות" לעסוק בזנות הן לרוב קורבן של התעללות מינית בילדות, שאינן מכירות מערכות יחסים אחרות. בנוסף, הזונות מוצאות את עצמן פעמים רבות חייבות לסרסורים ולאנשים המפעילים אותן הרבה כסף, בין היתר משום שהן מידרדרות לשימוש בסמים כדי להתמודד עם האונס הברוטאלי שהן עוברות, לפעמים עשרות פעמים ביממה. לעיתים אף משלמים להן בסמים.

 , צילום: עמית מגל צילום: עמית מגל  , צילום: עמית מגל

זונות מעידות כי הן נאלצות לאפשר לגברים לעשות בהן כרצונם ללא התחשבות בבריאותן וברצונן. הן חשופות למצבים בהן נגרמות להן פציעות ונזק נפשי בלתי יתואר. נוסיף לכך שאין להן ימי חופש או מחלה. יש אגב גם לא מעט גברים העוסקים בזנות וסובלים מאותן תופעות.

אותם טוענים לזכותה של אישה "לבחור" במקצוע הזנות, מתעלמים לחלוטין מסחר בנשים ומאותן נשים שנלקחו ממדינות אחרות, שהעיסוק בזנות נכפה עליהן כאשר הגיעו לישראל. יש נשים שהגיעו ממשפחות הרוסות והגיעו לזנות כדי להתפרנס. נשים שהיו מלכתחילה במצב טוב יותר ושהתפתו לעסוק בכך, כי חשבו שירוויחו כך כסף ושיוכלו לשים גבולות ולהפסיק בכל רגע בו יחפצו, מעידות שהמדרון הוא חלקלק וכי הן היו נתונות ללחץ מלקוחות וסרסורים לעשות כרצונם וכי הן נכנסו למעגל שקשה מאד לצאת ממנו. כמובן שכשמדובר על קטינות וקטינים שעוסקים בזנות, הדבר חמור שבעתיים.

כתב ynet אסף קמר, שערך תחקירים בנושא הזנות, סיפר כי כאשר רצה לחזור לאותן זונות שראיין בתחקיר הקודם, גילה במקרים רבים כי הן סיימו את חייהן. לדבריו, הזונות, שרובן לא מצליחות לצאת מהמעגל, עוברות תהליך של הידרדרות עם השנים והפגיעה במראה החיצוני, עד שהן מוצאות עצמן גוועות למוות ברחוב בתחנה המרכזית בתל אביב.

צריך לתת את הדעת גם להיבטים האישיים של העיסוק בזנות. זונות אינן יכולות לקיים מערכת יחסים ולהקים משפחה. זונות ונשים שהצליחו לצאת ממעגל הזנות מספרות על הטראומה והקושי לקיים מערכת יחסים נורמטיבית עם בן זוג. זונות לעיתים נכנסות להריון ועדיין נאלצות לעבוד, לעבור הפלה או למסור את הילדים לאימוץ, תופעה שמשאירה אותן עם פצעים רגשיים בשל הניתוק מילדיהן. במקרים אחרים, הן הופכות לאמהות חד הוריות ונושאות לבדן בעול הפרנסה שלהן ושל ילדיהן. בשני המקרים הן לא מקבלות הכרה מהסביבה או אוזן קשבת למצבן.

על כן, גיוסם של ערכים כמו "חופש הפרט" ו"זכויות האישה" הם ריקים מתוכן בהקשר זה. תזכיר החוק מהווה מחצית הדרך בלבד למיגור התופעה, אך הוא לפחות מסמן את הכיוון אליו יש לצעוד. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

87 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

85.
דיקלום שבלוני של כל הקלישאות והפייק נתונים על הנושא.
מה בכלל כתבה בזה ? תקשורת מגוייסת נוסח פראבדה. כתבתי כבר בעבר שככל שעצם הנושא מדאיג, עוד יותר מדאיג לראות את האורוואיאניזם ,איך מתבצע השכנוע ההדדי ב,תיבת התהודה" ויישור הקו האופורטוניסטי בקבוצה החברתית הפרוגרסיבית ואז לראות כמה הם שולטים בתקשורת ללא מיצרים ואז לראות איך הם מנהלים קמפיין שלם, מניפולטיבי ,תעמולת בחירות לנושא במסווה של ידיעות עיתונאיות וחדשות. כמה חוסר יושר וכמה הצלחה. זה פשוט מפחיד, המטריקס הזה ,ה 1984 הזה
דני  |  31.10.18
לכל התגובות