אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עימות בדיון על יצוא קנאביס: "היו צרחות, כמעט מכות" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

עימות בדיון על יצוא קנאביס: "היו צרחות, כמעט מכות"

מנכ"ל האוצר שי באב"ד התעמת עם אחד מיועציו של השר לביטחון פנים; מוקד המחלוקת - מספר המגדלים; גורמים שהיו בפגישה: "היועץ זלזל בדבריו של באב"ד ולא נתן לו לדבר ברצף

17.06.2018, 19:00 | אדריאן פילוט

חילופי דברים קשים בדיון היום בוועדת השרים לענייני חקיקה בנושא יצוא קנאביס, בין מנכ''ל האוצר שי באב''ד לבין ליאור חיימוביץ', אחד מיועציו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן. כך נודע ל"כלכליסט". "היו שם צרחות והיה נראה שאם לא יעצרו אותם זה היה מגיע למכות", אמר גורם שנכח בדיון.

קראו עוד בכלכליסט

גם הפעם, מוקד המחלוקת בין האוצר למשרד לביטחון פנים היה מספר המגדלים - דבר שממשיך לעכב את יצוא הקנאביס; זאת, לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע את הסכמתו למהלך בכפוף להסכמת האוצר והמשרד לביטחון פנים.

המשרד לביטחון פנים דורש להגביל את מספר המגדלים, או לפחות להעניק "זכות" כזו למשטרת ישראל שתוכל להגביל את מספר חוות הגידול של הקנאביס.

בדיון היום, יועצו של ארדן תיקן כמה פעמים את באב''ד במשך נאומו, ובסוף קבע כי מנכ''ל האוצר "אינו מדייק". לדברי גורמים שנכחו בדיון, יועצו של ארדן זילזל בדבריו של באב"ד ולא נתן לו לדבר ברצף.

שי באב"ד, צילום: עמית שעל שי באב"ד | צילום: עמית שעל שי באב"ד, צילום: עמית שעל

בדו"ח מיוחד שחיבר פרופ' אבי שמחון, היועץ הכלכלי של נתניהו, הוא כתב: "התרת יצוא קנאביס וכניסה מוקדמת של גורמים ישראליים לחזית הייצור, המחקר והפיתוח העולמיים אפילו בטרם ההבשלה של השוק העולמי, יכולה, להערכתנו, להעניק למדינת ישראל יתרון ראשוניות מובהק (first-mover advantage). יתרון זה יכול לתרום למיצובו של הסטנדרט הישראלי כתקן איכות עולמי ולהמשיך ולבצר את מעמדו של המחקר והידע הישראלי כמתקדם מסוגו בעולם.

"יתרון הראשוניות משמעותי במיוחד כאשר מדובר במוצרים תרופתיים. ידוע כי מטופלים נוטים להמשיך בטיפול הראשוני שהתחילו ואשר סייע להם והם אינם ממהרים להחליף בין יצרניות תרופות שונות. יתרון הראשוניות צפוי להביא להכנסות משמעותיות לא רק מהיקף היצוא של מוצרי הקצה הרפואיים, אלא גם ע"י משיכת השקעות זרות לתעשייה הישראלית. אלו יכולים לתרום ליצירתו של אקו-סיסטם מתקדם המשלב מדע, אקדמיה, חקלאות, בריאות ותעשיות ביו-טק, אשר בדומה לאקו-סיסטם בתחומי ההייטק והסייבר יביא להעמקת היתרונות של המשק הישראלי, קידום הייצוא ולהתקדמות התעשייה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
המשטרה מסתכלת על הדברים בהיבט של הזליגה והיא צודקת
רק מה שהיא לא אומרת זה שגם ככה יש מליוני צרכני קנאביס בישראל. על פי הסקר האחרון כ 2 מיליון אזרחים. אז להסתכל על הליגה כבעיה זה חרטה. כי גם ככה אין שום שליטה על התחום כבר שנים. המשטרה צודקת שלא ניתן לשלוט על זה מבחינת בטחונית, היא רק לא מודה שגם ככה היא לא שולטת בתחום. האמת היא שקנאביס משרת את כל אוייבי ישראל. הם מייצרים ומוכרים לנו - ככה עושים כסף שחור וכשאין עליך כמעט אכיפה זה בכלל קל - בנגב למשל. 100 שקל לגרם!!! זה המחיר שוק:) מטורף, בקיצור על מה המשטרה נלחמת??? נתניהו תתעורר
מורה  |  18.06.18
5.
מה יש לרגולטורים האלו?
למה הרגולטורים הורסים כל ענף?! די לפיקוח המטורף על כל יוזמה של ישראלי. נמאס כבר. להיות עם חופשי בארצנו, לא להיות עם מוטרד ומסונדל בארצנו. אם המדינה על כל שלוחותיה תמשיך את המגמה המטורפת של הרגולציה החונקת הם יהרסו את מה שכבר יש ובטוח לא יצמח שום דבר חדש. תנו חופש לחיות, ליצור, ליזום ולהרוויח
ישראלי  |  17.06.18
לכל התגובות