אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה לביקורת המדינה תדון בדו"ח מבקר המדינה על חוזה הגז של חברת החשמל

הוועדה לביקורת המדינה תדון בדו"ח מבקר המדינה על חוזה הגז של חברת החשמל

דו"ח מבקר המדינה התייחס לשורת מחדלים והתעלמויות של משרדי ממשלה ש"נרדמו בשמירה" באישור עסקת האנרגיה הגדולה במשק. במסגרת הדיון מחר יופיעו רגולטורים כדי הסביר כל אחד לתפיסתו מדוע החוזה עקום

17.06.2018, 21:35 | ליאור גוטמן
הוועדה לביקורת המדינה, בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), תקיים מחר (ב) דיון על דו"ח מבקר המדינה שניתח את חוזה הגז של חברת החשמל.

הדו"ח התפרסם בשנה שעברה וגילה שורת מחדלים והתעלמויות של משרדי הממשלה ורגולטורים בכירים (רשות החשמל הישנה, רשות ההגבלים), רובם ככולם "נרדמו בשמירה" באישור עסקת האנרגיה הכי גדולה במשק.

השורה התחתונה של הדו"ח הייתה שבין 2009 ל-2012 נפלו כל החומות שאמורות היו לשמור על הציבור ועד לרמה שהחוזה הסופי משית על הציבור עלויות עודפות בהיקף של 8.3 מיליארד שקל לאורך 15 שנה.

שלי יחימוביץ שלי יחימוביץ', יו"ר הוועדה לביקורת המדינה | צילום: אלכס קולומויסקי שלי יחימוביץ

דיון שלא ישנה שום דבר

במסגרת הדיון מחר אמורים להופיע רגולטורים שונים ולהסביר כל אחד לתפיסתו מדוע החוזה עקום. הבעיה עם הדיון הזה היא כפולה. ראשית מדובר בדיון עקר וכזה שברור לכל המשתתפים בו שהוא לא יוביל (ולא יכול להוביל) לצמצום הנזק שהושת על הציבור - חוזה הגז של חברת החשמל זכה למרבה הצער למעמד של "חסינות" במסגרת מתווה הגז הממשלתי שגובש ב-2015, כאשר נקודת הפתיחה הקרובה של החוזה היא רק בעוד כשלוש שנים, אז מחיר הגז אמור לרדת בטווח שבין 12.5% ל-25% ובכך להוזיל את חשבון החשמל של כלל האזרחים.

ולכן כל הנוכחים מחר יוכלו "לקטר" או לשבח את החוזה, מבלי שתהיה לאף אחד אפשרות לגעת בו. כדי להוריד את מחיר הגז דרושה הסכמה של שותפויות הגז, ואלו לא ממהרות לוותר על מיליארדי שקלים של הכנסות.

הבעיה השנייה של הדיון שהוא מאיים להפוך למופע פוליטי שיתרחק מרחק רב מדו"ח מבקר המדינה. כזכור, הדו"ח עסק בגיבוש החוזה בשנים 2009 עד 2012, אולם ביומיים האחרונים נפוצו שמועות על חלקו של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי בעולם הגז.

גבאי התפטר ב-2016 מתפקיד השר להגנת הסביבה ולאחר הטחת ביקורת על מתווה הגז, גיבושו והפקידות שטיפלה בו יתרה מכך - בימים האחרונים נפוצו בתזמון מוזר פרסומים על מו"מ שניהל גבאי מול חברות הגז (מו"מ שלא הוכחש הערב על ידו בחדשות 2), כזה שארך כמה שבועות, כמו גם בקשתו משר האנרגיה שטייניץ שלא לגעת במונופול הגז אלא להטיל פיקוח מחירים (אמירה שגם אותה גבאי לא הכחיש הערב).

העניין הוא שכל זה לא רלוונטי לגיבוש חוזה הגז המקורי בין שותפות תמר לחברת החשמל מלפני שש שנים - כשהחוזה נחתם ב-2012 אבי גבאי כיהן כמנכ"ל בזק ולא היה לו קשר לנושא: הוא לא היה שותף בדיונים לגיבוש החוזה, לא בתמחור שלו ולא בהצמדות שלו - והן אלו מושא הדו"ח של מבקר המדינה שאמור לידון מחר. הקשר היחיד של גבאי לחוזה הגז של חברת החשמל הגיע רק בשעת גיבוש מתווה הגז ושלוש שנים לאחר שהחוזה נחתם ויצא דרך, פרק זמן שקיבל מקום קטן יחסית בדו"ח מבקר המדינה. אבל כל זה לא ישנה את עצם קיום הדיון או את המסקנות שיצאו ממנו, להנאת כלל הנוכחים וכל אחד לפי תפיסתו והשקפת עולמו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות