אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראשי הכנסיות לנתניהו: החוק להפקעת הקרקעות בירושלים גזעני צילום: Mab-CTS

ראשי הכנסיות לנתניהו: החוק להפקעת הקרקעות בירושלים גזעני

ראשי הכנסיות שלחו מכתב חריף, בעקבות חשיפת כלכליסט על ההחלטה להמשיך ולקדם את החוק להפקעת קרקעות שהיו בבעלות הכנסיות ונמכרו ליזמים פרטיים. זאת בעקבות מכירתה של הכנסייה היוונית של 500 דונם בירושלים

18.06.2018, 16:54 | אמיתי גזית
"גורמים מסוימים בממשלת ישראל ממשיכים לנסות ולקדם אג'נדות מפלות וגזעניות החותרות תחת הסטטוס קוו ומכוונות נגד המיעוט הנוצרי במדינה וזאת מתוך שיקולים זרים ופופוליסטיים", כך נכתב במכתב ששיגרו היום (ב') ראשי הכנסיות לראש הממשלה בנימין נתניהו. המכתב החריף נשלח בעקבות חשיפת כלכליסט על ההחלטה להמשיך ולקדם את החוק שיזמה ח"כ רחל עזריה להפקעת קרקעות שהיו בבעלות הכנסיות ונמכרו ליזמים פרטיים. על המכתב חתומים תיאופילוס השלישי, הפטריארך היווני אורתודוכסי של ירושלים; האב פרנצ'סקו פאטון, שומר ארץ הקודש (ראש הפרובינציה הפרנציסקאנית בארץ הקודש, א"ג); ונורהאן מנוג'יאן, הפטריארך הארמני של ירושלים.

החוק של עזריה נולד בעקבות עסקת ענק שנחשפה גם היא ב"כלכליסט", במסגרתה הכנסייה היוונית אורתודוקסית מכרה כ-500 דונם בשכונת ניות וטלביה בירושלים. במתחם שנמכר יש 1,070 דירות תחת חוזה חכירה שיפוג בעוד 30 שנה. החשש של הדיירים הוא כי במועד פקיעת החוזה הם יפגשו יזמים פרטיים שידרשו מהם מאות אלפי שקלים, או יאוימו בפינויים מביתם. החוק קובע כי המדינה תפקיע קרקעות שכאלה - תמורת פיצוי קבוע שמחושב על פי מחיר קניית הקרקע בתוספת רווח יזמי של כ-15%.

בירושלים ובערים אחרות בארץ יש עוד כמה וכמה מתחמים בבעלות כנסיות שונות, שהוחכרו לתושב או לקק"ל ונבנו עליהם בתי מגורים.

הפטריארך תיאופולוס על רקע שכונת ניות בירושלים, צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי הפטריארך תיאופולוס על רקע שכונת ניות בירושלים | צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי הפטריארך תיאופולוס על רקע שכונת ניות בירושלים, צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי

עזריה ניסתה לקדם את החוק בפברואר השנה, אז הוא כונה חוק אדמות הכנסייה והופעתו תחת הכותרת הזו בסדר היום של וועדת השרים לחקיקה עוררה את זעמם של ראשי הכנסיות שאיימו לסגור את כנסיית הקבר.

ברקע קיימת מחלוקת בין הכנסיות לעיריית ירושלים על חובות ארנונה של מאות מיליוני שקלים, בעקבותיה עיקלה העירייה מספר חשבונות בנק. הכנסיות רואות בשני המהלכים פגיעה בזכויות היסוד שלהן ובריבונותם.

בפברואר, בעקבות המחאה, הודיעה ראש הממשלה כי יעקבו אחרי העניין באופן אישי ואף הבטיח להקים צוות שבו יהיו חברים נציגי הכנסיות ויחפש פתרונות למחלוקות.

עו"ד פריד ג'ובראן, היועץ המשפטי של הקסטודיה - הגוף האחראי על כל המקומות הקדושים בארץ מטעם הוותיקן, אומר לכלכליסט כי בניגוד להצהרתו של נתניהו, עד עתה איש לא ניפגש איתם. ומכאן התדהמה שלהם על המשך המאמצים לקדם את החוק.

במכתב לנתניהו כותבים ראשי הכנסיות כי המשך קידום הצעת החוק הוא "בניגוד מוחלט להתחייבות האישית שניתנה על ידך ולפיה הסוגיות תיפתרנה בהידברות ובהבנה".

ח"כ רחל עזריה. "אין לנו כל כוונה לקידום הצעת חוק שמפלה את הכנסיות", צילום: באדיבות לשכת ח"כ רחל עזריה ח"כ רחל עזריה. "אין לנו כל כוונה לקידום הצעת חוק שמפלה את הכנסיות" | צילום: באדיבות לשכת ח"כ רחל עזריה ח"כ רחל עזריה. "אין לנו כל כוונה לקידום הצעת חוק שמפלה את הכנסיות", צילום: באדיבות לשכת ח"כ רחל עזריה

נוסח החוק שעזריה מבקשת לקדם כעת השתנה מאז פברואר, וצמד המילים אדמות הכנסיות אינו מופיע בו, מתוך כוונה להבהיר כי הוא נועד לפתור בעיה עקרונית שאינה נוגעת דווקא לאדמות בבעלות כנסיה. ג'ובראן עונה על כך כי "אם יש לזה קולות של ברווז אז זה ברווז. הרגישות שלנו אינה לשפה ולשם החוק, אלא לתוכן החוק. החוק מדבר במפורש על קרקעות כנסייה שנמכרו לאחר שנת 2010 והזכויות שלהן יעבור לידי המדינה".

ח״כ רחל עזריה (כולנו) אומרת בתגובה כי "לבקשת ראש הממשלה והצוותים המקצועיים, הופסק מכבר קידום הצעת החוק. אין לנו כל כוונה לקידום הצעת חוק שמפלה את הכנסיות. כבר הוגשה הצעת חוק חדשה שנוגעת לזכויות הדיירים בקרקעות מוחכרות שכיום בידיים פרטיות. הכנסיות מזדעקות שלא לצורך, הצעת החוק פותרת את הבעיה ההומניטרית של אלפי תושבי ירושלים שעלולים לאבד את הדירות שלהם בשל דרישת היזמים לרווח מופקע.

"הצעת החוק היא חלק מהותי מפתרון המשבר וגם משרדי הממשלה מבינים כי יש צורך בה ולכן היא נוסחה באופן שאינו מתייחס ספיצפית לכנסיות. אני תוהה האם מכתב הכנסיות נכתב לאחר בחינה של הצעת החוק החדשה״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות