אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק: דחייה של תשלומי משכנתא במקרה של אבטלה, מחלה או חופשת לידה צילום: שאטרסטוק

הצעת חוק: דחייה של תשלומי משכנתא במקרה של אבטלה, מחלה או חופשת לידה

לפי הצעת החוק שעברה בקריאה ראשונה, הבנקים למשכנתאות יחוייבו להציע מסלול נפרד, המאפשר דחייה במועדי התשלומים למינימום של שלושה חודשים, במידה והלווים לא מסוגלים לעמוד בתשלומי המשכנתא

19.06.2018, 13:23 | צבי זרחיה
הבנקים יחויבו להציע לנוטלי המשכנתאות מסלול הכולל אפשרות לדחייה של עד 3 חודשים בשנה, בתשלום המשכנתא במקרים של אבטלה, מחלה או חופשת לידה, כך עולה מהצעת חוק שאושרה אמש בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק שהוגשה על ידי יו"ר סיעת 'כולנו' ח"כ רועי פולקמן שנכתבה בשיתוף עם עמותת "ידיד" מחייבת את הבנקים למשכנתאות להציע מסלול נפרד, המאפשר דחייה במועדי התשלומים למינימום של שלושה חודשים, במידה והלווים לא מסוגלים לעמוד בתשלומי המשכנתא, במצבי אבטלה, מחלה או חופשת לידה.

ח"כ רועי פולקמן , צילום: יחצ ח"כ רועי פולקמן | צילום: יחצ ח"כ רועי פולקמן , צילום: יחצ

הצעת החוק מחייבת את הבנק להציע ללווים שני מסלולים לבחירתם, כאשר מסלול אחד הוא המסלול הרגיל ומסלול שני יכלול אפשרות לדחיית תשלומים (גרייס). במסלול דחיית התשלומים (גרייס), יוכלו לבקש הלווים דחייה של תשלומי המשכנתא.

לפי החוק, תתאפשר דחיית התשלומים (גרייס) לתקופה שלא תפחת משלושה חודשים (למעט לבקשת הלקוח), לא תתאפשר דחייה יותר מפעם אחת בשנה ותינתן לא פחות משלוש פעמים במהלך תקופת ההלוואה.

פולקמן אמר כי "כיום, רק חלק מהבנקים פועלים באופן דומה ומאפשרים מסלול עם אפשרות דחייה, אך לא לכל הלווים, ולחלקם בתנאים מקפחים. לפי הצעת חוק ה'גרייס', יהיה מדובר בחלק בלתי נפרד מזכויות הלווים וחובות הבנקים בקביעת מסלולי המשכנתאות".

עוד אמר כי "משכנתא היא העסקה הכי גדולה ומשמעותית בחייהם של רוב האזרחים. מדובר בהתחייבות לטווח ארוך עם קשיחות בתנאי הפירעון, בעוד החיים הם דינמיים ומלאי תהפוכות בלתי צפויות. ברמה האנושית, לאפשר למובטלים, כאלה בחופשת מחלה או נשים בחופשת לידה 'גרייס' בתשלומי משכנתא, זה הוגן וערכי. החוק ייתן אוויר לנשימה למי שהכי זקוקים לו".

סמנכ"ל עמותת "ידיד" רן מלמד אמר כי "מדובר בצעד נוסף המבקש להגן על נוטלי המשכנתאות המתחייבים לסכומים גדולים. לא מעטים מהם זקוקים לעזרה במקרים לא צפויים כמו אבטלה ומחלה וכן בתקופה בה מוארכת חופשת הלידה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
זו חובבנות!
את המדינה הזו מנהלים חובבנים. אנחנו בוחרים בהם שוב ושוב. עודף רגולציה שרק יבלבל את נוטלי המשכנתאות. תהליך נטילת המשכנתא צריך להיות הרבה יותר פשוט. לא צריך 40 מסלולים ולא צריך קנסות! ולא צריך רגולציה עקומה לטובת הבנקים. 2 מסלולי משכנתא: צמוד ולא צמוד. ללא קנסות מיותרים. בתור יועץ משכנתאות פרטי, אני חושב שכדאי להתחיל לייתר את המקצוע הזה כדי שנחייה במדינה הוגנת יותר. שכל אזרח יידע איך להתנהל מול הבנק מבלי שינסו לעבוד עליו או למכור לו מוצרים יקרים.
יועץ משכנתא פרטי  |  20.06.18
13.
כמה הבנקים שלימו בשביל החוק הזה?
מי שמקבל גרייס לא מקבל הטבה, גאונים, הוא משלם ריבית דה ריבית אורך חיים המשכנתא מתארך או שההחזר החודשי אחר כך גדל. ובינתיים כשהוא לא משלם מה קורה, הקרן לא קטנה ומשולמת עליה ריבית. ומה קורה אם עברו 3 חודשים ולא מצאת עבודה? עכשיו גם החזרי המשכנתא גבוהים יותר וגם אין לי עבודה, ממש עזר.רוצים להקל תעבירו חוק שלא משלמים ריבית או ביטול התשלומים לחלוטין.
שמואל  |  20.06.18
לכל התגובות