אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשל טראמפ הבטיח שלא להטיל מכסים על ייבוא אייפונים מסין צילום: אי.אף.פי

ממשל טראמפ הבטיח שלא להטיל מכסים על ייבוא אייפונים מסין

מנכ"ל אפל, טים קוק, הצליח לבנות קשרים אישיים עם בכירים בשלטון האמריקאי - וקיבל מהם הבטחה שמכשירי החברה יוחרגו ממכסי הייבוא שיוטלו על סחורות מסין. ואולם, אפל חוששת מתגובת סין, שעלולה לפגוע בשרשרת האספקה שלה

19.06.2018, 13:28 | עומר כביר
תחילתה של ידידות מופלאה? ממשל טראמפ הבטיח למנכ"ל אפל, טים קוק, שלא יוטלו מכסים על מכשירי אייפון שמורכבים בסין ומיובאים לארה"ב - כך לפי דיווח של הניו יורק טיימס, שחושף שלקוק קשרים קרובים ופוריים מאוד עם הבית הלבן תחת טראמפ.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדיווח, לפני כחודש ביקר קוק בבית הלבן כדי להזהיר את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שהקשחת העמדות כלפי סין יכולה לאיים על מעמדה של אפל שם. תחת קוק, פעילות אפל בסין רשמה צמיחה מרשימה והגיע ב-2017 להכנסות של כ-50 מיליארד דולר – כרבע מכלל הכנסותיה. ואולם, המכסים בסך 50 מיליארד דולר שהטיל ממשל טראמפ על מוצרים מסין, והאיום למכסים נוספים בסך 200 מיליארד דולר מעוררים חשש לעתיד פעילותה של אפל במדינה.

קרוב לצלחת. טים קוק, צילום: רויטרס קרוב לצלחת. טים קוק | צילום: רויטרס קרוב לצלחת. טים קוק, צילום: רויטרס

למרות הבטחת ממשל טראמפ שלא יוטלו מכסים על האייפון, באפל מודאגים שסין תגיב באופן שייפגע בפעילות העסקית שלה. בין השאר חוששת אפל ש"מכונת הבירוקרטיה הסינית תיכנס לפעולה", ושהממשל הסיני יגרום לעיכובים מכוונים בשרשרת האספקה של החברה באמצעות הגדלת הפיקוח בטענות של ביטחון לאומי. בנוסף, באפל חוששים מפעולות תגמול בעקבות קשיים משפטיים ורגולטוריים שהועמסו על חברות סיניות בארה"ב, דוגמת וואווי.

לאור זאת, לוביסטים של אפל בוושינגטון הבירה ובבייג'ינג, בהובלתו של קוק, מנסים לגשר בין שני הצדדים. הם אף הצליחו ליצור קשרים טובים עם ממשלו של מנהיג סין שי ג'ינגפינג, במבצע שבשותפת הייצור של אפל פוקסקון מכנים Red Apple. במקביל, מנסה קוק לשכנע את הבית הלבן שמלחמת סחר מסוכנת לכלכלה ולאפל. בפגישה עם טראמפ בחודש שעבר ניסה קוק למנף את רפורמת המס של הנשיא, והסביר לו שמכסים שקולים למס על צרכנים ושגרעון הסחר עם סין מנופח בגלל כשלים באופן החישוב שלו.

לפי הניו יורק טיימס, קוק אף מצא את חברי הקבינט של טראמפ נגישים יותר מאשר חברי הקבינט של אובמה, והוא רואה עין בעין עם היועץ הכלכלי הבכיר לארי קודלאו ומזכיר האוצר סטיבן מונצ'ין וחולק נקודות הסכמה רבות עם מזכיר הסחר, ווילבור רוס.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות