אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאבק הבא של ההסתדרות: "לאזן את מצבם הלא שוויוני של הקשישים" צילום: יובל חן

המאבק הבא של ההסתדרות: "לאזן את מצבם הלא שוויוני של הקשישים"

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התייחס בכנס אלי הורביץ של המכון לדמוקרטיה לאי השיוויון בישראל ואמר כי ישראל מפגרת אחר מדינות ה-OECD בנושא זכויות עובדים. יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש התרעם על הסירוב של כחלון לחתום על התייקרות מחיר חלב בפיקוח: "כשהפופוליזם שולט זה מסוכן מאוד"

19.06.2018, 16:20 | עמרי מילמן

"אם לא יימצא מנגנון לאזן את מצבם הלא שוויוני של הקשישים בישראל - ההסתדרות תצא למאבק. במדינת ישראל לאף אחד לא אכפת", כך אמר היום יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בכנס אלי הורוביץ של המכון לדמוקרטיה - וסימן את הקרב הבא של ארגון העובדים הגדול בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי ניסנקורן, "בישראל יש מגמת שיפור, אבל המצב עדיין גרוע מאוד. ב-2005-2003, אחרי הכהונה של נתניהו כשר אוצר הפער היה גדול והשתפר רק במעט. זה אומר שחלק גדול מהמדיניות הממשלתית צריכה להיות לצמצום אי השוויון תוך דגש על פריון".

לדבריו, "מדינת ישראל משתתפת באי שוויון פחות מכל מדינות ה-OECD. יש חסר מאוד מאוד גדול. נושא הקשישים הוא אחד הנושאים הקריטיים בתחום האי שוויון – אם לא יימצא מנגנון לאזן את מצבם מול האוכלוסייה – ההסתדרות תצא למאבק".

ניסנקורן. "אם לא יימצא פיתרון לקשישים - נצא למאבק", צילום: יובל חן ניסנקורן. "אם לא יימצא פיתרון לקשישים - נצא למאבק" | צילום: יובל חן ניסנקורן. "אם לא יימצא פיתרון לקשישים - נצא למאבק", צילום: יובל חן

ניסנקורן המשיך: "בשביל להגיע להסדרי עבודה מוסכמים על ממשלה-מעסיקים-עובדים צריכה להיות מדיניות של שיתוף והסכמות ללא כיפופי ידיים. אבל, המדינה לא באמת מאמינה ומפנימה מו"מ משולש בין שלושת הצדדים ובסיטואציה כזו אי אפשר לסגור הסכמים. אז אני כיו"ר הסתדרות סוגר פעם אחת עם המדינה ופעם אחת עם המעסיקים. וזה כך כבר הרבה מאד שנים. יש להגיע להסדרים שמשפרים פריון אבל לא פוגעים בעובדים – וזו נוסחת פלא שקשה להגיע אליה. גם תחת החקיקה הסוציאלית היום – ישראל היא לא מדינה מובילה בזכויות עובדים. בהכשרות, בימי חופשה, בשבוע עבודה – אנחנו בפיגור מול מדינות OECD וכל תיקון צריך לקחת זאת בחשבון".

ברוש: "יש חוזה. יש הסכם - וכחלון לא חותם"

לדברי יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, "אנחנו מעדיפים הסכמים קיבוציים על חקיקת עבודה. גם חתמנו הסכם ברור עם ההסתדרות בנושא. ובמקום שחייבים

ללכת לחקיקה – הולכים יחד. זה עובד כבר 13 שנה בהצלחה רבה. וזה כשאין כמעט יום שאנחנו כמעסיקים וההסתדרות לא חלוקים על משהו. גם מפה אנחנו הולכים לשבת ולנתח מה הולך לקרות בנמלים, מתוך רצון שכל הנמלים יעבדו ושתהיה שם יציבות. והדברים האלה יכולים לקרות רק אם כולם לוקחים על זה אחריות. לא הצלחנו להביא את הממשלה לשת"פ כזה כל השנים. הממשלה בגישה שהיא הריבון והיא המחליט ומשם מתחילים את הדיון- ואז הדרך לפתור בעיות היא בשביתות ובהסכמים שהם לאו דווקא הכי טובים".

ברוש. "כשהיו הוזלות חתמו מיד", צילום: נמרוד גליקמן ברוש. "כשהיו הוזלות חתמו מיד" | צילום: נמרוד גליקמן ברוש. "כשהיו הוזלות חתמו מיד", צילום: נמרוד גליקמן

ברוש תקף את הסירוב של כחלון לחתום על התייקרות מחירי החלב בפיקוח ואמר, "פופוליזם הוא דבר מסוכן. הדוגמה הטובה ביותר זה מה שקורה כרגע עם החלב.אתם יודעים שהחלב מפוקח ומפעם לפעם מאשרת הוועדה הממשלתית התייקרות במחיר המטרה כתוצאה מהתייקרויות שיש לרפתנים ואישרו להם תוספת. והגיע הרגע לאשר גם למחלבות שקונות מהרפתנים, ויושבת ועדת המחירים ומגיעה למסקנה שבגלל העלייה במחיר החלב ובגלל עלייה במחירים אחרים וצריך לתת להם העלאה של 3.4% ומחכים לשר האוצר. אבל שר האוצר אומר, אני לא חותם על זה. אבל יש חוזה, יש הסכם, אבל הוא לא חותם. וכשהיו הוזלות - באותו יום חתמו על ההוזלות. עשרות מיליונים המחלבות הולכות להפסיד. יו"ר ועד עובדי תנובה הזהיר אתמול בוועדת הכספים מפיטורי עובדים. בעיני פוליטיקאים, כשהפופוליזם שולט בכיפה זה מסוכן מאד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות