אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: אחרי מכירת מניות שופרסל אלשטיין ינסה לקבל היתר שליטה בכלל צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

הערכות: אחרי מכירת מניות שופרסל אלשטיין ינסה לקבל היתר שליטה בכלל

גורמים בשוק ההון מצפים להתפתחויות בכיוון זה, בעקבות מכירת כ-15% ממניות שופרסל ע"י דסק"ש שבשליטת אלשטיין; באי.די.בי טוענים: גם מכירה של כל מניות שופרסל לא תשנה את הגדרת דסק"ש כתאגיד ריאלי משמעותי

19.06.2018, 18:22 | גולן חזני
אדוארדו אלשטיין מעוניין לצאת מהשליטה בשופרסל, בין היתר על מנת שוכל לשוב ולנסות לקבל היתר שליטה בכלל ביטוח - ובכך להמשיך ולהחזיק בבעלות על חברת הביטוח. כך העריכו היום גורמים בשוק החיתום ובשוק ההון בעקבות ההכרזה של דסק"ש על מכירת מניות שופרסל - צעד שנחשף אתמול לראשונה ב"כלכליסט".  

קראו עוד בכלכליסט

הערכות אלה לא קיבלו אישור ע"י גורמים בקבוצה של אלשטיין, אך הכיוון של יציאה משליטה בשופרסל בהחלט על הפרק - כך לפי הדיווח שפרסמה הבוקר שופרסל עצמה, שבו נאמר כי "ייתכן שעם השלמת מכירת מניות החברה תחדל דסק"ש מלשלוט בחברה, אך תיוותר בעלת החזקות משמעותית בה".

אלשטיין הוא בעל השליטה באי.די.בי המחזיקה בדסק"ש. על פי חוק הריכוזיות הוא מחוייב  למכור את השליטה בכלל ביטוח עד 2019, בשל ההפרדה שמחייב החוק בין אחזקות ריאליות ופיננסיות מהותיות. כלל ביטוח היא אחזקה פיננסית מהותית ואילו בצד הריאלי מחזיקה דסק"ש בחברות סלקום, נכסים ובניין ושופרסל. המחזור השנתי של שופרסל הוא הגבוה מכולן אך במידה שדסק"ש לא תצטרך לאחד אותה בדו"חות, ינוכה נתח מהותי מהכנסותיה של דסק"ש בארץ - והיא תוכל להמשיך להחזיק בכלל ביטוח.

באי.די.בי טענו בתגובה כי גם מכירה של כל מניות שופרסל לא תשנה את הגדרת דסק"ש כתאגיד ריאלי משמעותי, ולכן התיאוריה סביב שליטה בכלל ביטוח איננה נכונה.

אלשטיין לא הסתיר את תסכולו מכך שהחברה החשובה אולי ביותר מבחינתו בפורטפוליו הנכסים של אידיבי שרכש, היא כלל ביטוח, המוחזקת ע"י אידיבי פיתוח (30%). הפיקוח על הביטוח הורדה הורה לאלשטיין למכור את אחזקותיו בחברה, לא בשל חוק הריכוזיות אלא משום שא.ידי.בי לא עומדת מבחינת דרישות ההון העצמי במינימום שנדרש כדי להחזיק בשליטה בכלל ביטוח.

מכירת מניות שופרסל יכולה לאפשר לאלשטיין לחזק בעקיפין את ההון העצמי של אי.די.בי פיתוח, שכן דסק"ש תרשום רווח הון אדיר של 1.5 מיליארד שקל ותוכל לחלק חלק מהותי ממנו כדיבידנד - שאותו יוכל להזרים אלשטיין לחברה האחות אי.די.בי פיתוח (המוחזקת על ידי דולפין הפרטית).

לאורך יום המסחר, בשעה שארבעת חתמי מכירת מניות שופרסל עמלו על הפצתן למוסדיים, התחזקו ההערכות סביב המטרה האמיתית של אלשטיין במהלך. דסק"ש מחזיקה ב-50% ממניות שופרסל, ששוויין עמד (לפני הירידה החדה של 6% היום) על כ-2.8 מיליארד שקל; דסק"ש מתכוונת למכור כ-15% מהמניות תמורת כ-800 מיליון שקל. אלה ישאירו אותה עם פחות מ-35% ווללא שליטה בשופרסל. בשוק ההון מעריכים שבהמשך תנסה דסק"ש למכור נתח נוסף מהחברה - כאמור מדובר בהערכות בלבד.

קבלת היתר שליטה בכלל ביטוח איננה דבר טריוויאלי ובטח שלא עבור אלשטיין - שזכה ליחס מחמיר במיוחד מהמפקחת הנוכחית דורית סלינגר (המסיימת את תפקידה ב-1 באוגוסט) - לאחר שזו לא אישרה עיסקאות שבהן מכר לדרישתה את השליטה בכלל, היא הורתה לנאמן מניות השליטה בכלל, משה טרי, למכור מדי 4 חודשים 5% ממניות חברת הביטוח - כך ירדה האחזקה של אי.די.בי מ-55% ל-30% מהמניות. עם זאת גידר אלשטיין את אי.די.בי בעיסקאות סוואפ שבהן נמכרו המנות, ואשר מבטיחה לו ליהנות מעלייה בערכן עד סוף 2019.

אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות