אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר בקריאה טרומית: מבוטחי קופות החולים יוכלו לרכוש תרופות מרשם בכל בתי המרקחת צילום: נמרוד גליקמן

אושר בקריאה טרומית: מבוטחי קופות החולים יוכלו לרכוש תרופות מרשם בכל בתי המרקחת

כעת עוברת ההצעה לדיון מקדמי בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת. דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים: "זו המהפכה החברתית החשובה ביותר בישראל בשנים האחרונות"

24.06.2018, 09:40 | יונתן סידון
האם בקרוב יוכלו מבוטחי קופות החולים בישראל לרכוש תרופות מרשם בכל בית מרקחת שיחפצו? הצעת חוק שמובילים ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) והסתדרות הרוקחים מבקשת לשנות את המצב הקיים שלפיו בבתי המרקחת בבעלות הסקטור הפרטי, התנאי לקבלת התרופה על ידי המטופל הוא קיומו של הסכם בין בית המרקחת לבין הקופה. במציאות הנוכחית במידה ואין הסכם שכזה, גם אם התרופה קיימת בבית המרקחת אין אפשרות לנפק את המרשם למטופל.

בישראל ניתנים בכל שנה על ידי הרופאים עשרות מיליוני מרשמים לתרופות, כאשר ההערכות הן שמדובר בסדר גודל של 100-80 מיליון מרשמים.

קראו עוד בזירת הבריאות

באמצע החודש אושרה הצעת החוק בקריאה טרומית בכנסת ברוב של 53 תומכים (וללא מתנגדים), וכעת היא עוברת לדיון מקדמי במסגרת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. על פי הצעת החוק, קופת חולים תאפשר לחבריה לממש מרשם שניתן על ידי רופא הקופה בכל בית מרקחת, ולשם כך תאפשר לתת גם מרשם שאינו דיגיטלי לחבר שמעוניין בכך. עוד מציע החוק כי קופת החולים תממן את ההשתתפות במחיר התרופה גם אם נרכשה בבית מרקחת שאינו של הקופה או של נותן שירותים מטעמה.

דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים    , צילום: באדיבות הסתדרות הרוקחים דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים | צילום: באדיבות הסתדרות הרוקחים דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים    , צילום: באדיבות הסתדרות הרוקחים

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב בין היתר: "בעבר כל בית מרקחת פרטי היה מקושר בהסכם עם כל קופות החולים והצרכן יכול היה לבחור היכן לרכוש את תרופותיו. בשנים האחרונות החליטו קופות החולים לבטל חלק מהסכמים אלה ולעבוד רק עם בתי המרקחת שבבעלותן או עם רשתות הפארם השונות. בתי מרקחת פרטיים רבים, ששירתו נאמנה את לקוחות קופות החולים במשך שנים רבות, נאלצו לסגור את שעריהם, ברגע שנפתח בסמוך אליהם בית מרקחת ששייך לאחת מרשתות הפארם או בית מרקחת של הקופה".

בהמשך דברי ההסבר לחוק צוין: "באחרונה החלו קופות החולים לנפק מרשמים דיגיטליים דרך המחשב/האינטרנט – המרשם הדיגיטלי נשלח אוטומטית לבית המרקחת של קופת החולים, וכך הצרכן מחויב לרכוש את התרופה אך ורק בבתי המרקחת של קופות החולים ואינו חופשי לקנות את תרופותיו בכל בית מרקחת, כפי שיחפוץ".

מיישרים קו עם העולם

"אני סבור כי זו המהפכה החברתית החשובה ביותר במדינת ישראל בשנים האחרונות", הדגיש דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים, "המשמעות של אישור החוק הוא מיגור של עיוות שהיה קיים שנים בארץ לאורך שנים ארוכות – כשקופות החולים שהחליטו עם אילו בתי מרקחת הן יעבדו ועם מי לא. כעת, ישראל מיישרת למעשה קו עם העולם – כאשר המטופל יכול לבחור באיזה בית מרקחת לרכוש תרופות. חוק זה ישים את המטופל בראש סדר העדיפויות, ואני תקווה שהוא יאושר גם בקריאות הבאות בכנסת וייצא במהרה אל הפועל".

מהסתדרות הרוקחים נמסר: "מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק לתיקון חוק בריאות ממלכתי – מימוש מרשם בכל בית מרקחת. תיקון החוק יביא הקלה משמעותית לציבור המטופלים ובני משפחותיהם. אין שום סיבה ממשית להגביל את המטופל ואת בני משפחתו בשיטות שונות, בקבלת התרופה. המהלך יאפשר למטופלים שירות זמין מקצועי ודיסקרטי בכל בית מרקחת. אנו משוכנעים שקופות החולים ומערכת הבריאות בכללותה יאפשרו שירות תרופתי טוב יותר לצרכני התרופות. הסתדרות הרוקחים בישראל נאבקת במשך שנים למען זכותו האלמנטרית של המטופל לקבל שירות תרופתי מקצועי זמין ואיכותי בכל בית מרקחת ללא הטלת הגבלות מסיבות לא ענייניות המוטלות על המטופלים. החולה זכאי לקבל את התרופות בכל בית מרקחת. אנו קוראים לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, משרד הבריאות ומשרד האוצר לסייע בקידום מהיר של החוק ולהביא את החקיקה לידי סיום עוד במושב הנוכחי".

מציע החוק, ח"כ עודד פורר, הוסיף: "במצב הקיים נדרש לא פעם הצרכן להגיע לבית מרקחת מרוחק מביתו, זאת על אף שישנם בתי מרקחת קרובים יותר. הצעת החוק הזו תסייע בראש ובראשונה לציבור הקשישים ולאותם אנשים המתקשים להתנייד ולהגיע לבתי המרקחת מרוחקים. בנוסף, הצעת החוק תיתן מרווח נשימה לכל בתי המרקחת העצמאיים שיוכלו להגיע אל קהל לקוחות חדש".

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הבריאות >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות