אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך לקלפי עוברים ברשויות המקומיות

בדרך לקלפי עוברים ברשויות המקומיות

חלק מהמפלגות הגדולות לא יריצו מועמדים מטעמן ברשויות גדולות. הן לא רוצות שהפסד מוניציפלי ידבק במפלגה

21.06.2018, 08:47 | צבי זרחיה

תג מחיר פוליטי כלכלת הבחירות המוניציפליות יוצאת לדרך: כמה זה יעלה? ראשי הרשויות המקומיות הפעילו את הח"כים בדרך לסוכריית מס של 64 מיליון שקל בשנה, שנועדה לסייע להם להיבחר שוב. כלל הכספים שהקצתה המדינה לסיוע למתמודדים מגיע כבר לכ־300 מיליון שקל עמרי מילמן וצבי זרחיה , 7 תגובותלכתבה המלאה

המפלגות עסוקות בימים אלה בבחירות לרשויות המוניציפליות שייערכו ב־30 באוקטובר 2018, לא רק בשל הרצון לבסס את כוחן ברשויות המקומות, אלא גם כי הן רוצות ליצור עוגן בערים השונות ברחבי המדינה. הבחירות המוניציפליות מהוות במידה מסוימת מיקרוקוסמוס לבחירות הארציות.

המפלגות הגדולות - הליכוד, העבודה, יש עתיד כולנו ואחרות - מנסות לגייס ראשי ערים פופולריים כדי שיתמכו בהם גם אם הם יתמודדו ברשימות עצמאיות. את התמיכה המוניציפלית ינסו במפלגות לפרוט בדרך אל הקלפי בבחירות לכנסת.

שר האוצר משה כחלון, יו"ר כולנו, גייס באחרונה תמיכה של ראשי ערים בולטים כמו ראש עיריית חיפה יונה יהב שהוא חבר ותיק לשעבר במפלגת העבודה ובקדימה; יו"ר מרכז השלטון המקומי לשעבר שלמה בוחבוט, המשמש כיום כראש עיריית מעלות־תרשיחא, גם הוא איש ותיק של מפלגת העבודה; ראש עיריית בית שאן רפי בן־שטרית שבמשך שנים היה חבר בתנועת הליכוד ועזב את המפלגה. לכחלון כראש מפלגה חדשה חשוב להציג תמיכה ברשויות המקומיות. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד מגייסים אף הם ראשי רשויות שיזוהו עם המפלגה.

הולכים בעקבות הכסף

בעבר, מספר לא מבוטל של ראשי ערים העדיפו להתמודד בראש רשימות עצמאית בלא קשר הדוק למפלגה כלשהי מחשש שהקשר הזה רק יזיק להם. אבל בבחירות המקומיות שייערכו באוקטובר יש רשימות עצמאיות של ראשי ערים, שמבקשות להתמודד כסיעות בנות של המפלגות הגדולות. מהלך שכזה יקל עליהן את מימון הבחירות כי המפלגות יספקו חלק מהכסף.

חלק מהמפלגות הגדולות מתכוונות לא להריץ מועמדים מטעמן ברשויות גדולות, אם הן רואות שאין להם סיכוי לנצח. הן לא רוצות שההפסד המוניציפלי ידבק במפלגה.

זאב אלקין. מתמודד על ראשות עיריית ירושלים זאב אלקין. מתמודד על ראשות עיריית ירושלים זאב אלקין. מתמודד על ראשות עיריית ירושלים

כך, הליכוד לא צפוי להציג מועמד לראשות עיריית תל אביב לנוכח ההערכות שסיכוייו של ראש העיר רון חולדאי לזכות גבוהים. בירושלים נאבקים משה ליאון והשר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין לגיוס תמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד. ליאון, שהתמודד גם בבחירות הקודמות, נהנה מתמיכתם של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר ש"ס אריה דרעי. אלקין זוכה לתמיכתו של ברקת, ונתניהו עדיין לא נתן לו את ברכת הדרך.

ההערכה היא שלא מן הנמנע שנתניהו לא יעניק תמיכה פומבית לאף אחד מהמתמודדים.

נתניהו שזוכה לפופולריות בסקרים בבחירות לכנסת לא ירצה לתמוך במועמד לראשות הבירה שלא ינצח כי אם יתמוך במועמד שיפסיד - ההפסד המוניציפלי עלול להידבקבו בבחירות לכנסת.

התשתית הארגונית לבחירות לכנסת

במפלגות הגדולות רואים חשיבות רבה בבחירות המוניציפליות כי מטות הבחירות המוניציפליות של המפלגות משמשים להן כתשתית ארגונית לבחירות לכנסת: כלומר פעילי שטח, אנשי מטות, הבאת בוחרים אל הקלפי ועוד.

לפי הערכות במערכת הפוליטית, הבחירות לכנסת יוקדמו לאחר 30 באוקטובר 2018, מועד הבחירות המוניציפליות. הבחירות לכנסת ייערכו ככל הנראה בתחילת 2019, כשבמפלגות ינסו לרתום את ההישגם המוניציפליים למערכת הבחירות הכללית. כלומר, הבחירות לכנסת ייערכו 4-3 חודשים לאחר הבחירות המוניציפליות. נתניהו שקל לפני תקופה מסוימת להקדים את הבחירות לסוף 2018 אבל מערכת הבחירות המוניציפלית כבר החלה, ולא ניתן היה לדחות אותה. לפיכך ביקש לקיימן בספטמבר 2018 וזכה להתנגדות של כל ראשי מפלגות הקואליציה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות