אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוקרי IDC: אין ראיות לכך שקספרסקי משתפת פעולה עם פוטין צילום: Getty

חוקרי IDC: אין ראיות לכך שקספרסקי משתפת פעולה עם פוטין

אנליסטים של חברת המחקר ניתחו טענות לפיהן חברת הסייבר הרוסית מתפקדת כזרוע ריגול של הקרמלין - ומצאו שאין בהן ממש. לדבריהם, ההחלטה לאסור שימוש במוצריה במכרזי ממשלת ארה"ב נבעה משיקולים פוליטיים ולא מראיות פורנזיות

21.06.2018, 18:29 | רפאל קאהאן

חברת המחקר IDC קובעת כי חברת הסייבר הרוסית קספרסקי לא מקיימת קשר בעייתי עם המודיעין הרוסי, בניגוד לטענות שהועלו נגדה בשנה האחרונה בארצות הברית. החברה הואשמה בידי גורמים בממשל טראמפ בכך שהיא מתפקדת כזרוע של הקרמלין והודרה ממכרזים ממשלתיים בארה"ב, וכיום ניצבת גם בפני חרם דומה מצד האיחוד האירופי.

קראו עוד בכלכליסט

אנליסטים של IDC חקרו את פעילות החברה ופסקו שאין כל הוכחה שהתקיימו שיתופי פעולה בין קספרסקי ובין גורמים בממשל פוטין אשר נוגעים לריגול ממשלתי. "החלטות כאלה צריכות להיעשות בהתבסס על ראיות ולא לחץ פוליטי", אומרים כותבי הפוסט, דומיניק טרוט ומרטין וויתוורת', "אין עדויות לכך במקרה הנוכחי".

יוג יוג'ין קספרסקי | צילום: רפאל קאהאן יוג

לדבריהם, אין ממצאים פורנזיים המעידים על ריגול ממשלתי בעזרת מוצרי קספרסקי. הם הזכירו שהחברה ביצעה מאמצים מרובים להגביר את השקיפות במוצריה, כגון חשיפת קוד המקור בפני שותפים ולקוחות. "זה יותר מאשר ספקי אבטחה גדולים אחרים ביצעו למען השקיפות", כתבו. עם זאת בפוסט נזהרים האנליסטים מלזכות לחלוטין את החברה, וכתבו שעל כל רוכש מוצרי אבטחה לבצע את הערכת הסיכונים המתאימה עבורו.

אפשר להתווכח עם הטענה שלא הוצגו הוכחות; שירותי המודיעין האמריקאיים התבססו בהערכת הסיכון שלהם במידה רבה על מידע שהגיע, על פי מקורות זרים ולדבריו של יוג'ין קספרסקי עצמו, ממקורות ישראלים שהצליחו לחדור למערכות החברה. עם זאת לא ברור מה המידע שנמצא וכיצד הוא מחבר את קספרסקי לפעילות הביון של רוסיה.

שמה של קספרסקי נקשר בסדרה של אירועים חשודים כחיסול אנשי ביון לשעבר שעבדו עבור החברה. הטענה היתה שאלה היו מקורות עבור ה-FBI באירועי הפריצה למחשבי הקונגרס הדמוקרטי וכן בקשירת קמפיין טראמפ לאירועי הסייבר שאירעו במהלך מסע הבחירות לנשיאות. כך או כך, קספרסקי מעולם לא נדחתה או הואשמה בדבר בישראל ואין שום הוראה רשמית של מערך הסייבר שמונע שימוש במוצריה בארץ. כך שחלק מהטענות שמושמעות כעת ב-IDC עשויות להיות משקולת נגד נוספת לנחרצות האמריקאית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות