אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה המחוזית דנה לראשונה בתכנית להקמת כ-5,000 דירות בשכונה חדשה בירושלים צילום: שאול גולן

הוועדה המחוזית דנה לראשונה בתכנית להקמת כ-5,000 דירות בשכונה חדשה בירושלים

התכנית לשכונת רכס לבן מקודמת על ידי משרד הבינוי והשיכון. בעירייה רוצים להתנות את התכנית בקידום שטחי תעסוקה והקצאה של לפחות מחצית מיחידות הדיור החדשות כקרקע משלימה להתחדשות עירונית

25.06.2018, 09:40 | אורי דיין

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

משרד הבינוי והשיכון מקדם את אישורה תכנית שכונת רכס לבן החדשה הכוללת כ-5,000 יחידות דיור במורדות רכס לבן, מזרחית למושב אורה, ובסמוך לקרית מנחם והדסה עין כרם. הוועדה המחוזית מחוז ירושלים קיימה בתחילת השבוע שעבר דיון מקדים על תכנית משרד הבינוי והשיכון להקמת השכונה החדשה.

קראו עוד בזירת הנדל''ן

התכנית, לפי משרד הבינוי והשיכון, כוללת פתרונות תחבורה ציבורית, נגישות לשטחים הפתוחים ושימור הפארק הלאומי עמק רפאים ובו בוסתנים, מעיין עין לבן ושטחי ארכיאולוגיה. התכנית תבטיח את שפיעת המעיינות ובריכות המים הקיימות, זאת באמצעות איתור אזורי חלחול בשטחים הפתוחים שבתחום השכונה, הכוללים את עמק לבן המיועד לשימור כגן לאומי. כמו כן, האזור כולו יונגש לטובת הציבור הרחב וישופרו שבילי האופניים ושבילי הגישה אל השטחים הפתוחים הסובבים את ירושלים תוך שמירה מרבית של החי והצומח בעלי הערכיות הגבוה.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט   , צילום: נמרוד גליקמן שר הבינוי והשיכון יואב גלנט | צילום: נמרוד גליקמן שר הבינוי והשיכון יואב גלנט   , צילום: נמרוד גליקמן

כמו כן, התכנית מציעה פתרון לזוגות צעירים, ובפעם הראשונה בירושלים גם פתרון בקרקע משלימה לסבסוד פרויקטים שאינם כלכליים בשכונות הוותיקות – קרית יובל וקרית מנחם הסמוכות. בכך, שכונת רכס לבן מאפשרת תוספת יחידות דיור חדשות בקרקע פנויה, לצד תוספת יחידות דיור והתחדשות עירונית במרקם העירוני הוותיק.

תכנית הבנייה במורדות רכס לבן היא הראשונה מאז 2007 שמקדמת המדינה על שטחים פתוחים מחוץ לירושלים. כזכור, בינואר השנה פורסם ב"כלכליסט" כי עיריית ירושלים מתנגדת לתכנית שמקדם משרד הבינוי והשיכון לבנייתן של אלפי היחידות בדרום-מערב העיר. ל"כלכליסט" נודע כי התנגדות העירייה נובעת ממחלוקת עם רשות מקרקעי ישראל ומטה הדיור במשרד האוצר על כמות הקרקע המשלימה שהמדינה תקצה לעיר. קרקע משלימה היא קרקע פנויה שזכויות הבנייה בה ניתנות ליזמי פינוי־בינוי כתמריץ לפעול באזורים נעדרי כדאיות כלכלית, כמו שכונות ותיקות במרכז העיר שבהן חלות מגבלות רבות על היקף הבנייה. לפי הפרסום, בעירייה דרשו כי לפחות מחצית מזכויות הבנייה בשכונה החדשה יהוו תמריץ כזה, אך משרד האוצר מוכן להקצות לכך רק 15% מהדירות, בהתאם לעדכון שפרסמה מועצת מקרקעי ישראל בנוגע להקצאת קרקע משלימה. יתר הדירות מתכוונת המדינה לשווק במסגרת מחיר למשתכן.

גלנט: "נמשיך לחזק את ירושלים"

"ירושלים, בירת ישראל, עומדת בראש מעייננו, ואנו מחוייבים לה באופן מיוחד", אומר שר הבינוי והשיכון אלוף (במיל') יואב גלנט. "עבורי ירושלים רבתי משתרעת מהשכונה החדשה ברכס לבן ועד מעלה אדומים, מעטרות ועד גוש עציון. בניית שכונת רכס לבן במערב העיר היא פתרון לאלפי זוגות צעירים בבירה ותאפשר בנייה של אלפי יחידות דיור נוספות בשכונות סמוכות על ידי השלמת קרקע. התכנית כוללת מבני ציבור ותעסוקה, פתרונות תחבורה יעילה למרכז העיר תוך שמירת הסביבה הירוקה. נמשיך לחזק את ירושלים ולהשקיע מאמצים מרוכזים בפרויקטים נרחבים נוספים לצורך פיתוחה של העיר".

לפי משרד הבינוי והשיכון, התכנית כוללת מעבר של הרכבת הקלה בתוך השכונה החדשה, הנגשת הציבור לשטחים הפתוחים, לתחנות ההיסעים, למוסדות הציבור ואזורי המסחר בשכונה, תחנת רכבת קלה בצומת אורה עם חניון חנה וסע עבור 800 חניות, מסוף תחבורה ציבורית, מלון, מבנה לדיור מוגן ושטחי משרדים ותעסוקה.

מעיריית ירושלים נמסר: "בהנחיית ראש העיר, עיריית ירושלים פועלת אל מול גופי הממשלה הרלוונטיים לקידום פיתוח העיר והגדלת היצע יחידות הדיור ושטחי התעסוקה, על שלל האתגרים הייחודיים לירושלים בתחום זה. יש לקדם את התכנית בכפוף לתכנית כוללת לקידום שטחי תעסוקה בעיר ובכפוף להקצאה של לפחות מחצית מיחידות הדיור החדשות, כקרקע משלימה לקידום והשלמת פרויקטים של התחדשות עירונית. זהו הדבר הנכון ערכית, חברתית ואורבנית".

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

מומלצות וידאו