אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' אבי שמחון: "יש לפתוח את כל משק החלב ליבוא חופשי" צילום: גיא אסיאג

פרופ' אבי שמחון: "יש לפתוח את כל משק החלב ליבוא חופשי"

יו''ר המועצה הלאומית לכלכלה ויועצו הכלכלי של נתניהו סבור כי ניתוק הקשר בין התמיכה לכמות הייצור, צפוי לצמצם את גודל העיוות בענף ואת הפגיעה המתמשכת ברווחת הצרכן

24.06.2018, 15:40 | אדריאן פילוט

"יש לייעל את הליך ייצור החלב בישראל על ידי ליברליזציה מלאה של משק החלב וביטול התמיכות עקיפות, בדמות מכסות ייצור ומכסים", כך ממליץ פרופ' אבי שמחון, יו''ר המועצה הלאומית לכלכלה ויועצו הכלכלי של ראש הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

בנייר עמדה שהכין הוא מסביר כי מהלך של ליברליזציה מוחלטת של השוק "צפוי להשפיע לחיוב על המשק במספר אופנים. ראשית, הסטה של הייצור מרפתות קטנות לרפתות גדולות, המאופיינות בתפוקה גבוהה יותר לפרה ועלות ייצור נמוכה יותר תוביל לירידה במחיר המטרה ובמחיר לצרכן".

למסמך ההמלצות המלא - לחצו כאן

מימין: בנימין נתניהו ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ מימין: בנימין נתניהו ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון | צילום: עמית שאבי מימין: בנימין נתניהו ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ

שמחון תוקף את מתווה החלב שגיבש משרד האוצר וכותב עליו כי הוא "אמנם צפוי להביא להתייעלות מסוימת במקטע הרפתות ולירידה מובנית במחיר המטרה, אך מנגד הוא שומר ומקבע את העיוותים הנובעים ממנגנון המכסות והמכסים. בפרט, מתקבע המשך התמיכה ברפתות המאופיינות ביעילות נמוכה, הן בשל גודלן והן בשל מיקומן באזורים אוגרפיים שאינם אופטימליים לייצור חלב וכתוצאה מכך נשמר המחיר הגבוה לצרכן והפגיעה בהיקף המוצרים ובמגוון הזמין לו".

שמחון מסביר כי נסיגה טוטאלית של הממשלה במשק החלב באמצעות ביטול הקשר שבין התמיכה לכמות הייצור, צפוי לצמצם את גודל העיוות בענף ואת הפגיעה המתמשכת ברווחת הצרכן. שמחון סבור שפתיחת המשק ליבוא חופשי תעודד תחרות לייצור המקומי, תוריד מחירים, תשפר את איכות המוצרים ותגדיל את המגוון הזמין לצרכן.

עוד אומר שמחון כי המחלבות במצב של חוסר אונים: מצד אחד, מחיר המטרה נקבע על ידי רגולטור (מחיר המטרה של חלב שהוא חומר הגלם), כאשר גם מחיר המוצרים הסופיים מוגבלים על ידי הרגולטור ומפוקחים על ידו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
מה שברור שבשיטה הנוכחית
אנחנו משלמים כ 5 מיליארד ש"ח בשנה תשלום עודף על חלב ומוצריו. או שיפתחו את השוק לתחרות או שיסבסדו את הרפתות ישירות מתקציב המדינה (דבר שיעלה כ 400-500 מליון ש"ח בלבד) בשיטה הנוכחית אנחנו משלמים 5 מיליארד ש"ח יותר מידי על מוצרי חלב וזו השיטה הגרוע והיקרה ביותר. אם תשאלו אותי אז אפשר לפתוח את השוק לתחרות חופשית כולל יבוא ומצד שני להעניק סבסוד לרפתות לפי מיקום גאוגרפי והוצאות עודפות לעומת הרפתן האירופי (עלות עודפת של מספוא וכו'). בצורה זו לתקציב המדינה זה יעלה מעט מאוד (אולי 200 מליון ש"ח) ולצרכן יתפנו 5 מליארד ש"ח בשנה שיכלו להניע צריכה של מוצרים ושירותים אחרים שהצרכנים ירצו. זה יהיה בוסט כללכי נחמד למשק.
חם או יפת  |  27.06.18
21.
אולי תוריד מיסים ומחירי חשמל קודם
המיסים שהממשלה גובה היא מהכבדים בעולם. תרדו מהגב שלנו. חייבים לייבא עובדים במקום החרדים שמקבלים שוחד פוליטי. לייבא שרים שעובדים במקום חוטובלי שמשריצה...לשלוח לחול את הפרופסור הפלצן ואת נתניהו שיעזוב אותנו ויתן למישהו טוב ממנו להוביל...
יאיר  |  25.06.18
19.
עוד יועץ אוכל חינם
אולי גם שוק חופשי ברכב ? להוריד מכסים ומיסים לאפס ואז לא יהיו משכורות וכספים לאוכלי החינם בממשלה וליועצים. ואולי להקטין את הממשלה ל8 שרים ולא מעל 20 כמו היום ןלנהל את המדינה ע"י מקצוענים ולא פוליטקאים מושחתים חובבי מתנות. בקיצור יש הרבה איפה לחסוך לפני שמתנפלים על החלשים שעובדים קשה למען שהמושחתים בפוליטיקה יוכלו להשתולל. חוזה, הוזה לך ברח.
ישראלי  |  25.06.18
לכל התגובות