אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבעון דורשת: דירות פאר במחיר למשתכן צילום: גיל נחושתן

בלעדי לכלכליסט

טבעון דורשת: דירות פאר במחיר למשתכן

הדירות המתוכננות משתרעות על לא פחות מ־150 מ”ר בממוצע. היישוב דחה בקשת יזמים להגדיל את מספר הדירות ולצמצם את שטחן: "הצביון הכפרי ייפגע"

25.06.2018, 08:06 | דותן לוי

מאבק בין יזמים ובין המועצה המקומית קריית טבעון מעכב בניית פרויקט מחיר למשתכן ביישוב, תשעה חודשים לאחר שכ־230 משקי בית זכו בהגרלה לרכישת דירה, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

הרקע לעימות הוא דרישת היזמים לקבל מהרשות המקומית "הקלת שבס", שתאפשר להם לחלק את שטח הבנייה למספר גדול יותר של דירות, ולצמצם את שטח הדירות שבתכנון הקיים עשויות להגיע ל־200 מ"ר, המאפיינים בית פרטי דו־מפלסי. המועצה מתנגדת בטענה כי הדבר “יפגע בצביונו הכפרי של היישוב”.

בקריית טבעון, שמצפון ליקנעם, מתגוררים כיום כ־18 אלף תושבים המשתייכים לאוכלוסייה אמידה, ודירוגה הסוציו־אקונומי של טבעון הוא 8 מתוך 10. במאי 2017 נערך מכרז לבניית פרויקט מחיר למשתכן ביישוב, שבמסגרתו שווקה קרקע לבניית 253 דירות בשלושה מתחמים בחלקו המערבי של היישוב, בסמוך לשכונת אלרואי. בשני מתחמים, הכוללים יחד 169 דירות, זכתה חברת שתית, ובמגרש השלישי, הכולל זכויות ל־84 דירות, זכתה חברת תמוז. בספטמבר הוגרלו 228 דירות מוזלות לזכאים.

שטח מיועד לבנייה בשכונת אלרואי, קריית טבעון, צילום: גיל נחושתן שטח מיועד לבנייה בשכונת אלרואי, קריית טבעון | צילום: גיל נחושתן שטח מיועד לבנייה בשכונת אלרואי, קריית טבעון, צילום: גיל נחושתן

תוכנית הבנייה הקיימת כיום בשטח מקצה שטח עצום לכל דירה, 150 מ”ר בממוצע. המספר הזה גבוה במיוחד כשמדובר בקהל יעד של רוכשי דירה ראשונה. לשם השוואה, בראש העין שטח דירה ממוצע הוא 80 מ"ר.

לטענת היזמים, שטחן העצום של הדירות צפוי להגיע עם תג מחיר של כ־1.8 מיליון שקל לדירה, שיגרום לרבים מהזוכים לוותר על זכייתם. חברת שתית פנתה לוועדת

התכנון המקומית בבקשה לקבל את הקלת שבס, שתאפשר להם להגדיל את מספר הדירות בלי להגדיל את היקף השטח הבנוי, אך בקשתה נדחתה. כעת שוקלים בחברה לפנות לוועדת הערר המחוזית על ההחלטה, מהלך שעשוי להביא לכך ששלב בחירת הדירות וחתימת החוזים ייערך רק בראשית 2019, כשנה וחצי לאחר הזכייה.

הרשות המקומית טוענת כי סירובה לתת הקלות היה ידוע מראש, ותואם את חזון היישוב ואת תוכנית המתאר שלה, שלפיה יישמר צביונו הכפרי של היישוב. בנוסף טוענים שם כי בהיעדר אזורי תעסוקה מניבי ארנונה, הגדלת מספר התושבים עלולה להרע את מצבו הכלכלי של היישוב. עוד נטען כי כבר היום יש כ־3,000 תושבים מעבר לרישומי הלמ"ס (17,400) המתגוררים בשכירות.

מהמועצה המקומית קריית טבעון נמסר: "אין כל עיכוב בפרויקט. עבודות הפיתוח מתקדמות בדיוק על פי הלו"ז והחוזה. העברת המגרשים לקבלנים צפויה להתקיים גם כן בדיוק על פי החוזים מול רמ"י ומול המועצה. כל אמירה אחרת אינה נכונה והיא על אחריות האומר בלבד. לגבי ההקלות, הוגשו בקשות להיתר הכוללות הקלות ביחידות דיור במסגרת שבס. עמדת המועצה, כפי שנמסרה עוד טרם פרסום המכרזים, היא כי היא מתנגדת להקלות שבס. מידע זה היה ידוע לכל עוד טרם רכישת המכרזים, ולכן זו לא אמורה להיות הפתעה לאף אחד".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות