אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדד המחירים הפרטי של כחלון צילום: דנה קופל

מדד המחירים הפרטי של כחלון

התחדשות המחאה החברתית או הפגנה על מחיר הקוטג' נגד שר האוצר תחסל את עתידו הפוליטי

25.06.2018, 08:04 | אדריאן פילוט

עד כמה הישיבה שכינס משה כחלון היתה משמעותית? הרכב משתתפיה מספק רמז עבה. בישיבות קריטיות כמו זו בשבוע שעבר על עליית המחירים, חייבים להיות נוכחים שלושה פקידים בכירים: הממונה על התקציבים, החשב הכללי והכלכלן הראשי. אף אחד מהם לא היה שם. האחרון גם עדיין לא נבחר שכן שר האוצר טרם מינה מחליף ליואל נוה. "לא היה שם שום דבר מהותי", הסביר גורם הבקיא בפרטים. "זה היה בעיקר בלה בלה בלה".

בניגוד למשתמע מההודעה לעיתונות בה נמסר כי "משרד האוצר יבחן כל מוצר ומוצר אשר קיים לגביו חשש לעליית מחירים ויפעל בכל הכלים העומדים לרשותו", גורמים באוצר מסבירים כי במשרד מסתכלים כל הזמן על השווקים ובודקים באופן מתמיד האם ישנם כשלי שוק. הגורמים הסבירו כי אין שום דבר מעשי שנמצא על הפרק כעת. "לא צריך עליות מחירים כדי לעשות בדיקות כאלו", הוסיף בכיר אחר שטען כי באוצר תמיד שמחים לבחון כל מקום שאין בו תחרות כדי לבצע רפורמות מבניות.

כשנתניהו אמר: "תהיו כחלונים"

בחודש יוני בדיוק לפני 7 שנים נאמר משפט המפתח הבלתי נשכח של ראש הממשלה בנימין נתניהו שלפי לא מעט גורמים הביא לעלייתו של משה כחלון לכס האוצר ולהפיכתו לדמות מפתח בפוליטיקה הישראלית. "תהיו כחלונים" אמר נתניהו. המשפט נאמר בהקשר של רפורמות מבניות להורדת יוקר המחיה בישראל, סוגיה שהוציאה מאות אלפי ישראלים לרחובות ואיימה על שלטונו של נתניהו.

משה כחלון , צילום: דנה קופל משה כחלון | צילום: דנה קופל משה כחלון , צילום: דנה קופל

המחאה החברתית של קיץ 2011 היתה המקפצה של כחלון לשורות הראשונות של הפוליטיקה הישראלית. ניתן להתווכח האם או כמה ירדו מחירי הדירות והאם הרפורמה בבנקאות תשפיע על המערכת הפיננסית העתידית, אך על דבר אחד אין ויכוח: התעוררות או התחדשות של מחאה חברתית סביב יוקר המחיה בעידן של כחלון כשר האוצר - תחסל אותו פוליטית ולצמיתות. כחלון נמדד אך ורק על "הטיקט" הזה. אם הוא יאבד אותו, הוא מפספס את הרכבת. את כל הרכבות. הפגנה על מחיר הקוטג' נגד כחלון תהיה גזר דין מוות פוליטי עבורו.

וזה בדיוק כנראה מה שהבהיל את כחלון שלא יכול להרשות עצמו אפילו לא כותרות על עליות מחירים של מוצרי יסוד שהשפעתם האמיתית על האינפלציה היא מזערית במובנים אובייקטיבים, וספק רב אם הן תצאנה לפועל ויתממשו, אך הם בעל השפעה פסיכולוגית עמוקה ומהותית בבסיס האלקטוראלי שלו.

כחלון מיהר להבהיר במסר ברור: אני לא אתן לזה לקרות. קל וחומר כאשר מנקודת המבט כחלון עצמו, אנחנו בעיצומה של קמפיין בחירות כי אי אפשר יהיה לדעת מתי תהינה בחירות.

האוצר ובנק ישראל ראש בראש

המציאות המאקרו־כלכלית הנוכחית שוב מציבה את המדיניות של כחלון על מסלול התנגשות מול קרנית פלוג ובנק ישראל. שר האוצר מאוד מעוניין שהדולר ימשיך להיחלש כדי שמחירי המוצרים והשירותים המיובאים יוזלו, למרות שאין מדובר בשיעורי הוזלה זהים לשיעורי התיסוף. מנגד, בנק ישראל ממשיך לרכוש דולרים כדי להגדיל את רווחי היצואנים ובכך לתמוך בתעשייה וביצוא. גם בגזרה הזו שני המוסדות הכלכלים שמנוטים את המשק נמצאים בצדדים שונים במתרס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
לא הבנתם עוד שמדובר בפופוליסט אפס
מה כחלון עשה? בכול תפקידיו הוא נכשל כישלון חמור, אין שום בעיה להוריד מחירים בכול תחום, השאלה מה המחיר כמה זה עולה למשלם המיסים ואח"כ לכלכלה. אז כן אנחנו חוסכים בחשבון הסלולאר, חוסכים המון, ולמה? כי המדינה בעצם הלאימה את תשתיות הסלולאר, הביאה מפעילים וירטואליים שלא פתחו את רשת הסלולאר בכלום וחיסלה את 3 חברות הסלולאר בעלות הרשת, אז כן הן היו חזירות, והיה כאן כשל שוק, אבל ה"טיפול" של כחלון היה פופוליסטי והרסני. בשוק הדיור אותו דבר אנחנו עד היום מימנו את תוכנית ההגרלות של כחלון בשבעה וחצי מיליארד ש"ח, כן 7.5 מיליארד ש"ח מהכיס שלנו כדי שכחלון יוכל להצטלם עם החיוך האידיוטי שלו, לא בנו עוד דירות ומה שנוצר עכשיו זה שקבלנים עוצרים בניה דבר שבעתיד יגרום לעליות מחירים נוספות גם שאר התוכניות של כחלון הן בעצם לקיחת כסף ציבורי ותשלום שוחד בחירות לציבורים מסויימים, סתם בלי סיבה כלכלית, בלי לבדוק אם זו ההשקעה הנכונה של הכסף שתתרום למשק
רמי  |  25.06.18