אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש מערך המשכנתאות בלאומי מזהיר: "מחירי הדירות עשויים לחזור ולעלות" צילום: נמרוד גליקמן

ראש מערך המשכנתאות בלאומי מזהיר: "מחירי הדירות עשויים לחזור ולעלות"

הבנק השיק שירות משכנתאות דיגיטלי; אמיר לזר: "מזהים האטה במספר התחלות הבנייה"

24.06.2018, 21:22 | רעות שפיגלמן

"במבחן התוצאה, קצב עליית מחירי הדירות שחווינו בעשור האחרון של 5%-6% בשנה הואט ואולי אפילו נעצר. אבל כן מזהים האטה במספר התחלות הבנייה, ולהאטה הזו צריך להתייחס. בטווח הבינוני, אם לא רוצים לחזור לשיעורי גידול חיוביים במדד מחירי הדיור, חייבים לספק היקף דירות שעונה על הביקוש לכל האוכלוסיות. לאוכלוסיית משפרי הדיור אין מענה - וצריך לתת להם מענה, ואולי גם למשקיעים". כך אמר היום (א') אמיר לזר, ראש מערך המשכנתאות בלאומי, במפגש שקיים הבנק לקראת השקת שירות "משכנתא דיגיטלית" בשבועות הקרובים.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "המענה צריך להגיע בדרך של יזמות פרטית רחבה יותר, בעיקר התחדשות עירונית. אם המענה לא יגיע מהאפיק הזה, יכול מאוד להיות שבטווח הבינוני המחירים יעלו. נכון לנקודת הזמן הזה השוק התייצב". לזר ציין שאחד הפתרונות שכבר נראים בשטח הוא מגמה של השכרת דירות לטווח ארוך ע"י הקבלנים בפרויקטים בהם לא כל הדירות נמכרות.

לקיחת משכנתא באופן דיגיטלי בלאומי תתאפשר דרך אתר הבנק. ניתן יהיה להגיש בקשה לאישור עקרוני, ותשובה תימסר תוך יום עסקים אחד. עבור בקשות שאושרו יישלח אישור עקרוני שכולל בין היתר את היקף המשכנתא, שיעור הריבית וההחזר החודשי. לאחר מכן הלקוח יידרש להעלות מסמכים דרך הממשק הדיגיטלי , ושליחה של ערבויות תיעשה באמצעות שליח. תמהיל המשכנתא, בחירת המסלולים וכו' ייעשו אל מול נציגים טלפוניים. תינתן אפשרות לבחור מסלול באופן דיגיטלי לחלוטין ללא שיחה עם בנקאי מומחה, ואולם אפשרות זו אינה מומלצת. בסיום התהליך, בהתאם להוראות בנק ישראל, נוטל המשכנתא יידרש להגיע לסניף לחתימה סופית על ההלוואה.

אמיר לזר, צילום: אריאל שרוסטר אמיר לזר | צילום: אריאל שרוסטר אמיר לזר, צילום: אריאל שרוסטר
המהלך של לאומי מגיע במקביל למהלכים שבוצעו בחלקם בבנקים אחרים. כך למשל, בנק ירושלים השיק מסלול של משכנתא דיגיטלית לפני חצי שנה. מזרחי טפחות התחיל לאפשר לפני שבועות אחדים ללקוחות למלא טופס בקשה למשכנתא בדיגיטל, ולקבל אישור עקרוני תוך יום עסקים אחד, כאשר המשך התהליך מתנהל מול בנקאי (בצא'ט או באופן טלפוני). העברת מסמכים ניתן לעשות דרך האפליקציה "טפחות עד הבית".

השקת המשכנתא הדיגיטלית לא צפויה להביא לירידת שיעור הריבית. לדעתו של לזר ריבית המשכנתאות התייצבה והיא לא צפויה להשתנות: "הריבית הולמת כרגע את הבנצ'מרק העולמי". הוא מציין כי היקף המשכנתאות של זכאיי מחיר למשתכן מהווה 10% מהיקף המשכנתאות "אבל ברור שזה ילך ויגדל. להערכתי זה יגיע לכ-30%".

לזר מציין כי בהחלט מזהים מגמה של לווים שנעזרים בהוריהם להשלמת ההון העצמי שדרוש להביא מהבית לרכישת דירה - ב-3%-4% מהמשכנתאות יש "התערבות" של ההורים בדרך כזו או אחרת. לדבריו, "ההורים עוזרים לילדים בין אם כהצטרפות שלהם כלווים ובין אם באמצעות נטילת הלוואות לכל מטרה והעברת הכסף לילדים (הזרמת הון עצמי). אני לא יכול לאמר שזו תופעה מהותית - אך היא בהחלט קיימת. זו תופעה שלא חווינו בשנים קודמות וכבר כמה שנים זה כך".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
עקרב נושך כשמרגיש שיש סכנה לחיים וכשאין מנוס נושך את עצמו. זה מה שמצפה לקבלנים ובנקים
אף אחד לא יוכל יותר את השקרים! אנשים הפסיקו להיות פראיירים ולא קונים יותר דירות! הדור החדש מסתדר טוב מאוד עם דירות שכורות ולא מתחייב לבנקים! טיפש מי שקונה היום דירה בארץ. אף אחד לא רוצה להשתעבד למשכנתא אז תפסיקו לחיות בסרט שמישהו יעמין לכם ויקח משכנתא! אנחנו עם מאוחד ואם לא תורידו מחירים וריביות אנחנו נגרום לקבלנים ולבנקים לפשות רגל!
יהונתן  |  09.08.18
23.
תגובה ל20 שהגיב ל19
כנראה אתה לא בעניינים, אם בנק לאומי מצמצם את תחום המשכנתאות אז למה הוא משיק מסלול חדש של לקיחת משכנתא באופן מקוון, כפי שמצויין בכתבה, שישאר עם השרות הנוכחי ולא ישקיע כסף אם הוא רוצה לצמצמם את ענף המשכנתאות. הוא יודע טוב מאוד שהשוק בירידה וזה משפיע על הבנק, הוא רומז שצריך להביא הון עצמי גבוהה, ברור אם ירידות המחירים ימשיכו הבנק יסכן את קרן ההלוואה ומעדיף לצמצם את הסיכון. בנק לאומי הוא מהבנקים הפחות מוצלחים בתחום המשכנתאות, עכשיו אני גם מבין למה.
אני  |  25.06.18
לכל התגובות