אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנדלבליט על חוק היועמ"שים: "פגיעה חמורה בשלטון החוק" צילום: עמית שאבי

שידור חי

מנדלבליט על חוק היועמ"שים: "פגיעה חמורה בשלטון החוק"

ועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת דנה בהצעת החוק שמקדמת שרת המשפטים למינוי יועצים משפטיים במשרדי הממשלה בוועדת איתור ולא במכרז; פרופ' יצחק זמיר: "ההצעה הזו קשה יותר ומסוכנת יותר מפסקת ההתגברות"; שקד: "אין כוונה למנות סנצ'ו פנצ'ו"

25.06.2018, 11:30 | צבי זרחיה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נגד שרת המשפטים איילת שקד, המקדמת הצעת חוק למינוי יועצים משפטיים במשרדי הממשלה בוועדת איתור ולא במכרז. מנדלבליט ושקד משתתפים הבוקר בוועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת שדנה בהצעת החוק להצבעה בקריאה השנייה והשלישית. לדיון הגיעה היועצת המשפטית של משרד רה"מ שלומית ברנע-פרגו.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר בדיון: "אני מצטרף לדברים שאמרו שופטי העליון בדימוס. זו התפיסה גם שלי: אני נמצא כאן היום כי יש כאן פגיעה חמורה, גם אם לא בכוונה, בשלטון החוק. הצעת החוק עלולה לפגוע בעצמאות היועצים המשפטיים ובאימון הציבור במשרדי הממשלה".

קראו עוד בכלכליסט

לפני כן אמר פרופ' יצחק זמיר, שופט בית המשפט העליון בדימוס, והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר, כי "לכאורה הצעת החוק היוע"משים היא בעלת חשיבות שולית אולי אפילו טכנית. בסך הכל היא באה להחליף שיטת ניהול אחת בשיטת ניהול אחרת. את השיטה הקיימת היא שיטת המכרזים בשיטה של ועדת איתור. אם באמת הצעת החוק היתה בעלת חשיבות שולית לא הייתי מרשה לעצמי להתריע. אני נמצא כאן כי לדעתי הצעת החוק הזו היא לא פחות מגורלית. היא בעלת השפעה עצומה על תפקוד הממשלה ועל פני המדינה כמדינת חוק. אני מתנצל מראש שאני משתמש במילים אלה, אבל זה מה שאני חש. ההצעה הזו מאיימת באופן רציני על שלטון החוק במדינה. אני לא זוכר בהמשך שנים ארוכות הצעת חוק שלדעתי עלולה לפגוע בשלטון החוק, בתפקוד הממשלה, במנהל תקין ובטוהר המידות כמו ההצעה הזו.

הדיון בוועדה, צילום: עמית שאבי הדיון בוועדה | צילום: עמית שאבי הדיון בוועדה, צילום: עמית שאבי

"בזמן האחרון דיברו על פסקת ההתגברות. ההצעה הזו קשה יותר ומסוכנת יותר מפסקת ההתגברות שיש לה ערך סמלי רב. להצעה הזו יש ערך מעשי עצום. הצעת החוק הזו עוררה מהומה שאין לה תקדים בקהילה המשפטית בישראל וכל מי שמכיר את המערכת מקרוב נרעש", אמר זמיר.

שני משמאל פרופ שני משמאל פרופ' יצחק זמיר | צילום: עמית שאבי שני משמאל פרופ

זמיר קרא לח"כים כי "לנוכח הסכנה החמורה בהצעה, וכמי שבקיא בנושא הזה אני ממש מפציר בחברי הכנסת בכל לשון של בקשה, אנא למען מדינת ישראל כמדינת חוק ולמען האזרחים אל תקדמו את ההצעה הזו. אנא מכם".

שקד: "לא ממנים סנצ'ו פנצ'ו"

שרת המשפטים שקד אמרה כי "המעורבות של השר במינוי היועמ"ש הוא דבר נכון. אני לא חושבת ששרים צריכים לנסות במחשכים להשפיע על מכרז כזה או אחר. התערבות צריכה להיות על השולחן. הצעת החוק הזו מאוד מאוזנת".

"השרים צריכים להיות מעורבים ולא צריך להיות מינוי של משרת אימון. הם כן צריכים להיות מעורבים והרצון להדביק לשר כוונות לא טהורות או להגיד שכל מינוי של שר הוא מושחת או פוליטי או ששרים ימנו לעצם 'סנצ'ו פנצ'ו' הוא דבר מופרך מהיסוד. שרים רוצים להצליח במשרדים שלהם.

שרת המשפטים איילת שקד בדיון, צילום: עמית שאבי שרת המשפטים איילת שקד בדיון | צילום: עמית שאבי שרת המשפטים איילת שקד בדיון, צילום: עמית שאבי

"אני רוצה שימונו יועצים משפטיים לא לפי דעותיהם אלא לפי התפיסה שלהם. התפיסה שלי היא שהיועצים המשפטיים תופסים את התפקיד כמי שצריכים ליישם את מדיניות השר בהתאם לחוק ולא ליישם את המדינות של עצמם, לכן כשהוא ממנה יועמ"ש כזה אני מצפה שכשהשר מתחלף היועמ"ש יישם את המדיניות של השר החדש.

"ועדת האיתור היא מכרז משוכלל שהוא לא חריג בנוף המשרות הבכירו שמוכיח את עצמו. גם העובדה שפותחים את ועדת האיתור למכרז הפרטי זה דבר מבורך. צריך שתהיה תחלופה. זה דבר טוב גם למגזר הציבורי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מנדלבליט מרגע היבחרו עובד למען עצמו
מרגע שנכנס לתפקידו עשה מנדלבליט מתפקידו קרדום לחפור בו לתפקיד בבית המשפט העליון. מי שמע שיועץ משפטי ייתייצב בבג"צ כדי לטעון נגד הממשלה שאותה הוא אמור לייצג. האיש לא מפסיק להיות לעומתי לנבחרי הציבור ולממשלה. מי שמך לשר ומושל עלינו? יש נבחרי ציבור שנבחרו לנהל את המדינה ולא פקידים ינהלו אותה. איך לא העיפו את מנדלבליט עד כה לכול הרוחות נשגב מבינתי
רמץ  |  25.06.18
4.
תפקידו של יועץ משפטי הוא
למצוא את הדרך החוקית להוציא לפועל ולממש את דרכו וחזונו של השר. השר הוא הגורם שנובע מבחירתו של הציבור, ועל כן הוא מייצג את רצון הציבור. בניגוד למצב היום - שבו היועצים המשפטיים מנווטים את הפעילות לפי תפיסת עולמם שלהם, ובלי קשר להוראות הגוף הנבחר.
המגיב  |  25.06.18
לכל התגובות